„Zařadili jsme se do projektu Šachy do škol v Ostravě, protože chceme, aby děti hrály šachy celý život. Pomůže jim to v rozvoji technického, matematického a strategického myšlení, rozhodování, práci s chybou i umění prohrávat. Těch pozitiv je velká spousta,“ uvedla ředitelka SVČ Korunka Jana Secová.

Šachy začali učit předškoláky v mateřských školách, nejdřív ale mistryně FIDE Táňa Bahatka vysvětlila učitelům, jak zábavnou formou přiblížit dětem jejich pravidla „Výuka probíhá formou pohádky,“ prozradila Jana Secová.

Český běh žen, 28.5.2022 v Ostravě.
Davy závodnic v Ostravě zastavily dopravu, Český běh žen slavil 10. výročí

„Šachovnice se staví jako království. Stejně jako hrad má v rohu věže, kolem nich běhají koníci a na nich musí sedět rytíř, což je střelec, aby koník věděl, kam má jet. Uprostřed je král s královnou a před sebou mají svoje šachová miminka, malinké pěšáčky. Tak se to děti naučí a na druhé lekci už umí postavit království.,“ dodala Kateřina Smičková z SVČ Korunka, která učí šachy v devíti školkách.

Jak se děti naučí správně hýbat figurgami? „Napřed si zkusí skákat fyzicky hop, hop na bok, pak skáčou na šachovnici a pochopí to všichni,“ prozradila Kateřina Smičková.

Po finále si navzájem poděkovali za zápas. Zleva Christian Sörum, David Schweiner a Anders Mol, za kterým stojí Ondřej Perušič.
Olympijští vítězové ocenili české soupeře i fanoušky. Byli jste mezi nimi?

Co předškoláky na královské hře nejvíc baví? „Přemýšlení,“ svěřil se sedmiletý Robert. „Když začíná hra,“ vyhrkl šestiletý Samko. „Jak přemýšlím,“ měl jasno sedmiletý Boris. „Jak hrajeme s těma figurkama,“ doplnil kamarády šestiletý Jeník.

Aby spolu děti mohly změřit síly, vznikl turnaj O šachovou korunku. „Poprvé jsme ho s podporou města Ostravy pořádali před třemi roky, ale pak přišel covid, takže teď je podruhé,“ vysvětlila ředitelka SVČ Korunka.