Turnaj, který odstartoval před týdnem simultánní partií mezinárodního mistra Lukáše Klímy v centru Ostravy, už má za sebou i další atraktivní akce. Po hře naslepo, přeboru žáků základních a středních škol, turnaji v bleskovém šachu či V.I.P. simultánce proti velmistru Viktoru Lázničkovi, pokračuje boj ve Velmistrovském superturnaji, FIDE Openu či Národním Openu.

Hlavní pozornost je soustředěna na Velmistrovský superturnaj. Po jeho první části, třech odehraných kolech, vede se dvěma body dvojice Sergei Movsesian ze Slovenska a Polák Michal Krasenkow. Oco nejlepší umístění usilují také současná česká dvojka Zbyněk Hráček a nejmladší z aktérů - pardubický Viktor Láznička. Turnaj 16. kategorie s průměrným ratingem 2631 je šestikolový, každý s každým hraje dvě partie. Poslední je na programu dnes.

Ve FIDE Openu jsou po úvodních čtyřech kolech ve vedení už pouze tři hráči s plným bodovým ziskem. Papírovými favority na zisk medailí jsou tři velmistři - Tomáš Likavský, Marek Vokáč a Mikuláš Maník.V Národním Openu je ve vedení jediný hráč s plným bodovým ziskem Zbyněk Baroš z Fulneku. Oba tyto turnaje skončí posledním kolem v neděli.

Součástí Ostravského koníka je řada doprovodných akcí. V úterý velmistři absolvovali návštěvu v regionu. Sergei Movsesian navštívil Orlovou a Zbyněk Hráček se vydal za šachisty do Frýdku-Místku. Nejmladší z účastníků, Viktor Láznička, sehrál prestižní VIP simultánku v Domě kultury města Ostrava. V příjemné atmosféře šachového svátku nenechal Láznička nikoho na pochybách a rychlým tempem „zničil“ patnáct ze svých soupeřů. Pouze jedinému, panu Františku Czorniakovi (74 let) z ŠK Slavoj Poruba, povolil remízu.

Atmosféra festivalu je příjemná, po chodbách se pohybují velmistři i hráči všech šachových stupňů - mezinárodní mistři, mistři, hráči první výkonnostní třídy i ti, kteří jsou v kariéře úplně na začátku. Na stolech před velkým hracím sálem jsou nabízeny ke koupi knihy se šachovou tematikou. V přísálí komentuje děj na plátně Lukáš Klíma. „Lukášovi komentování vyloženě sedí,“ pochvaluje si ředitel Ostravského koníka Marek Jelínek. Komentátor rozebírá různé možné varianty právě probíhajících zápasů. Na stolech leží pro zájemce šachové úlohy k řešení. Denně jsou nachystány čerstvé hlavolamy, kdo je vyřeší, obdrží nějakou cenu.