Jak jste to myslela s těmi čtyřlístky?

Já nemám talisman, ale na každém závodě hledám čtyřlístek a nalepím si ho na sajdkáru. Také to mám takové znamení, že když ho nenajdu, tak tuším, že vše nedopadne dobře. Říkám si: Ááá, něco je špatně. Věnec ani bedna teď asi nebude.

To se tentokrát nepotvrdilo.

To jo. Ale strašně jsem si přála vyhrát pro malou dceru.

Byla ona vaším čtyřlístkem?

Možná. Teď asi nebudu hledat čtyřlístky, ale místo toho budu vozit na závody dceru.

Okruh v Radvanicích asi patří mezi vaše oblíbené, viďte?

Určitě. Obecně mám ráda okruhy, které mají zatáčky na levou i pravou ruku, naopak nemusím tratě ve tvaru trojúhelníků. Ráda jezdím také do Hořic nebo do Branné, kde je hodně náročných zatáček a nadřete se tam. Třeba v Ostravě jsou i rovinky, takže si odpočinete. Na obou ještě letos pojedeme, takže se těšíme.

Jak na ostravské vítězství z roku 2013 vzpomínáte?

Když člověk začíná a v podstatě hned vyhraje věnec na domácí trati, tak ho to poznamená. Pamatuju si, že tehdy se dokonce byli podívat i rodiče, kteří do té doby měli strach, že jejich dcera závodí na motocyklu. Každý říkal, že je to nebezpečný sport. Závodění je určitě adrenalin, musíte uvažovat nad každou zatáčkou, ale zároveň je to také droga. Hodně se změnilo po vítězství v Ostravě. Když mě rodiče viděli na stupních vítězů, asi si řekli, že to nebude tak hrozné. Ale vzpomínám na to ráda. Vždyť co si člověk může více přát, než vyhrát doma?

Vy jste v té době se závoděním začínala?

Ano. Motorku jsem měla a mám, vždy se mi to líbilo. Když jsem byla mladá, přišlo mi, že v Ostravě není moc motorkářů, takže pořád to bylo ode mě docela daleko. Ale když jste starší, jezdíte pořád někam, přibližujete se k tomu tak dlouho, až si ji koupíte.

Jak jste se dostala k sajdkárám?

Žádný vztah jsem k nim neměla a nikdy by mě nenapadlo si do ní sednout, ale seznámila jsem se s přítelem, který mě k nim přivedl. Celý rok jsem ho přemlouvala, protože jsem jezdila na závody fotit a fandit mu. Měla jsem velkou touhu to zkusit. Říkám mu: „Mám ráda adrenalin, chci jít do toho.“ Jednou se to povedlo v Uherském Hradišti a tak se mi to zalíbilo, že jsem ho k tomu nepustila.

Co na to ostatní závodníci? A hlavně mužská část?

Sajdkáristé jsou parta a komunita lidí, která drží při sobě. Aspoň tak to vnímám. Nikdy jsem neslyšela, že by to některý z chlapů nesl těžce, spíše jsou podle mě rádi, že vedle sebe ženskou mají.

A co když je porazíte? To jim také nevadí?

Nevidím to. Možná kdybych řídila. I když i takovou tady máme…

Marta BodnarukováDatum narození: 13. října 1980 (36 let)
Motocykl: Honda
Úspěchy: 1. místo Česká Tourist Trophy Hořice (2014 a 2015), 1. místo Královédvorský okruh (2014), 1. místo Okruh Františka Bartoše (2013 a 2017), 2. místo Slovácký okruh (2013).

Polskou závodnici Wiolettu Kowalskou…

Je první žena, kterou na závodech vidím řídit sajdkáru. To je podle mě rarita, protože nás vyléhá přece jen víc.

Kdo je vlastně z té dvojice na sajdkáře důležitější?

Je to padesát na padesát. Vyléháváč by se z místa nehnul a ani řidič by sám neodstartoval. Na něm je sice primární zodpovědnost, ale když vylehnete špatně, stejně skončíte v příkopě a slíznete to oba.

Vy se ale pohybujete pár centimetrů nad zemí. Jaké to je?

Musím přiznat, že ráda koukám na fotky ze závodů. Při něm ale vůbec nevnímáte, že jste tak blízko patníkům a vozovce. Na to není čas. Ale před každým nasednutím na motorku, ať už na silnici nebo na okruhu, jsem nervózní. Třepu se, potřebuju se soustředit, a aby na mě nikdo nemluvil, ale to k tomu patří. Kdybych se cítila klidná, musela bych si říct, že něco není v pořádku. Jakmile se sajdkára rozjede, spadne to z vás. Ale ještě k Wiolettě.

Povídejte…

Sama bych si chtěla zkusit řídit, je to meta. Ale nevím. Spíše si myslím, že na to nemám. Potřebuju řidiče- -chlapa, na kterého se můžu spolehnout, a nevím, jestli bych dokázala mít zodpovědnost za řídítky, aby to v případě mé chyby odnesl i ten vedle. Proto ji strašně obdivuju, že na to má vlastně nemá koule.

Co říkají na váš koníček v práci?

Že jsem blázen… Ženská na motorce. Ono je to i tím, že z práce nikdo nepřičichne k přírodním okruhům. Lidem to nic neříká, jen z televize vědí, co to jsou dromy. Když řeknu, že jezdím mezi baráky na uzavřené silnici, tak se diví, že to není normální. A sajdkáry? To si také mnoho lidí nedovede představit. To povědomí je malé.

RALLYE je největším koníčkem Filipa Kuby.
Zatím žádná střecha. A rychlost? Dá se letět i přes dvě stě za hodinu, říká Kuba