Když to střelci nejde, tak to prostě nejde. O uplynulém víkendu to poznal nejen Karel Maceček z Petřkovic (který se nakonec prosadil), ale hlavně vítkovický Marián Kovařík.

V premiéře ve třetí nejvyšší fotbalové soutěži na hřišti Břeclavi mohl několikrát z brejků stvrdit vedení a vítězství svého týmu, ale žádnou z vyložených šancí nevyužil.

„Jdu sám na gólmana a místo toho, abych udělal jako vždy kličku, tak to řeším střelou," sypal si Kovařík po utkání, které Vítkovice vyhrály 2:0, popel na hlavu.

Pojďme k zápasu v Břeclavi. Jak byste ho zhodnotil?

Přijeli jsme tam jako nováček a nevěděli jsme, co máme čekat. Přece jen Břeclav je tradiční účastník MSFL. Prvních dvacet minut jsme si je měli spíše oťukat a počkat, s čím přijdou. Poté jsme na ně vletěli, přehrávali je a nakonec dali i nějaké góly. I oni hrozili a měli šance, ale brankář nás podržel. Je to výborné vítězství.

Co podle vás rozhodlo ve váš prospěch?

Určitě proměňování šancí, byť i my jsme mohli dát více branek. O poločase to klidně mohlo být 5:0. Vždyť já měl snad tři nebo čtyři tutovky, pro mě osoboně to byl typický zápas blbec.

Vzhledem k výsledku vás to ale mrzet nemusí…

To ne, ale jdu sám na gólmana a místo toho, abych udělal jako vždy kličku, tak to řeším střelou. Když jsem to poté rozebíral s trenéry, tak jsem ho chtěl obstřelit, ale nesedlo mi to. Jak říkám, vždy dělám kličku, tentokrát jsem volil jiné zakončení a vypadalo to hrozně. Ve druhé půli to pak bylo podobné. Řešil jsem to zbrkle, připadal jsem si, jak kdybych hrál v žácích.

Teď musíte doufat, že jste si to vybral…

Snad ano. Ale i v minulé sezoně v divizi jsem měl pár zápasů, kdy i kdybych byl na hřišti dva dny, tak bych gól nedal. Naštěstí nebyly moje branky tentokrát třeba, ale to se může v příštích zápasech obrátit.

Jak vypadala příprava na duel? Věděli jste něco o soupeři?

Informace jsme měli od trenéra Jakubka, který si vždy ve čtvrtek a pátek dává práci, aby zjišťoval, v jaké soupeř nastoupí sestavě, jak se mu vede a další věci. Břeclav hrála generálku se Spartou Brno a vyhráli snad 6:1, přičemž jejich útočník dal asi čtyři góly. Všechno jsme měli přilepené v šatně a připravili jsme se na to.

Napověděl něco tento zápas o možnostech Vítkovic ve třetí lize? Přece jen Břeclav je celek, který v posledních dvou sezonách MSFL skončil vždy předposlední.

Věděli jsme, že jsou sice tradičním účastníkem MSFL, ale hrají vždy ve spodních patrech tabulky. Což se nám potvrdilo. Nebyli až tak kvalitní, jak by možná třetí lize příslušelo. O víkendu nás ale čeká Uničov a potom Kroměříž, což budou úplně jiní soupeři, takže odhad toho, jak si povedeme, bych nechal na pozdější dobu. Tyto dva zápasy nám ukážou kvalitu třetí ligy.

O tom, že byste ale mohli hrát výš než jen o holou záchranu, ale nepochybujete?

Když se pohybuji po Ostravě, tak někdo tvrdí, že budeme hrát o záchranu, jiní zase, že bychom mohli být nahoře. Já chci hrát tak do pátého místa. Už když jsem přicházel tady do divize, tak zatímco klub měl za cíl záchranu, tak já ji chtěl vyhrát. Skončili jsme druzí, postoupili jsme, tak teď myslím, že s kádrem, jaký máme, je reálné se pohybovat do pátého místa a bojovat nahoře.

Jak vám osobně sedí třetí liga?

Osobně jsem třetí ligu nehrál. Ve Frýdku-Místku jsem nastupoval ve druhé lize a pak už jen v divizi. Ale co jsem se poptával, tak to má být hlavně silový fotbal, což mi moc nesedí. V sobotu mi to ale nepřišlo, do šancí jsem se dostával často a poměrně jednoduše. Příští zápas to ale zřejmě bude jiné.

Tým prošel během léta velkou obměnou. Nemůže to být zejména ze začátku sezony nevýhoda?

Do začátku přípravy se mělo hlásit až 35 hráčů. S tím jsem počítal a nemůžu říct, že by mě to překvapilo či nepřekvapilo. Obměna kádru ale musela přijít. Přece jen z divize do třetí ligy to je určitý skok. Nakonec přišla kvalitní jména, s nimiž máme na to, abychom se pohybovali vysoko.

Ve Vítkovicích jste druhou sezonu, ale každý půlrok nastupujete v útoku s jiným parťákem. Jak to jde nyní se Zbyňkem Musiolem?

Zbýňa toho má na svůj věk odehráno hodně. S Libercem hrál o titul, teď přišel z druhé ligy z Táborska, což je důkaz toho, že je výborný útočník. V přípravě jsme toho odehráli spolu dost, zatím nám to sedí. On je typ útočníka, který si chodí pro míče hluboko do zálohy, snaží se to rozdávat… To mi vyhovuje, já jsem spíše na brejky a dlouhé míče za obranu. Zatím nám to jde, tak doufám, že to bude pokračovat.

Dnes vás na městském stadionu čeká domácí třetiligová premiéra proti Uničovu. Jak se těšíte?

Abych řekl pravdu, tak hodně. Jsme hodně v očekávání, kolik přijde diváků, protože na internetu pozorujeme, že od doby, co jsme postoupili, tak je o nás velký zájem. Snad jich na Uničov přijde co nejvíce a vyhrajeme.