Bylo to nečekané, když se ve výběrovém řízení na prodej pozemků v lyžařském areálu ve Frenštátě pod Radhoštěm objevil další zájemce a přeplatil nabídku města.

Veřejná dražba dvou pozemků ve Skokanském areálu Jiřího Rašky o celkové výměře 14 641 metrů čtverečních se konala ve čtvrtek 15. února.

„Nevyhráli jsme to, objevil se jiný zájemce,“ neskrývala rozčarování v hlase starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová.

Tím zájemcem byla společnost Tourist Invest, která nabídla 2,5 milionu korun, když vyvolávací cena byla 2,271 milionu korun.

Stalo se to, co ve Frenštátě pod Radhoštěm nikdo nechce připustit, aby pod můstky a objekty v majetku Tělovýchovné jednoty Frenštát byly pozemky ve vlastnictví někoho jiného než TJ či města.

Skokanský můstek ve Frenštátě pod Radhoštěm.
Zájem o pozemky u skokanských můstků trvá

Zastupitelé i obyvatelé Frenštátu pod Radhoštěm se logicky netajili obavami, že případný nový vlastník pozemků by si mohl diktovat vysoký nájem, bránit rozvoji areálu a podobně.

Společnost Tourist Invest později pro Deník uvedla, že v žádném případě nemá zájem o pozemky ze spekulativních důvodů, jak je někde občas slyšet, a naznačila své úmysly.

„Počítáme nejen s investicí do areálu, což jsou například sjezdovka a jiné moderní atrakce pro veřejnost, ale také do zázemí areálu. Aby mohl Frenštát, podobně jako například Harrachov, hostit vrcholové mezinárodní skokanské akce. Jde například o příjezdovou cestu, parkoviště, osvětlení, ubytovací kapacity, integrované tréninkové centrum. Dále máme zájem na spolupráci ohledně revitalizace lokality Horečky, naučných stezek či stezek pro bruslaře,“ sdělil redakci Deníku jednatel společnosti Tourist Invest Radko Souček s tím, že tím, že v případě, že by se koncepci nepodařilo do 24 měsíců uskutečnit, byli rozhodnuti nabídnout pozemky městu k odkupu za vydraženou cenu, což by bylo smluvně ošetřeno.

Město ale dále usiluje o to, aby pozemky patřily TJ, případně byly ve vlastnictví Frenštátu pod Radhoštěm.

Již před zmíněnou aukcí zaznělo na zasedání frenštátského zastupitelstva, že město má příslib Moravskoslezského kraje, že poskytne dotaci na koupi pozemků. Tak se i stalo.

Krajští zastupitelé na svém posledním zasedání odsouhlasili, že Moravskoslezský kraj poskytne TJ Frenštát pod Radhoštěm 1,25 milionu korun na odkup pozemků ve skokanském areálu Jiřího Rašky. O druhé polovině bude rozhodovat frenštátské zastupitelstvo v dubnu.

Ze zákona má TJ Frenštát na pozemky předkupní právo, pokud o pozemky projeví zájem do tří měsíců od skončení dražby. Zaplatit za ně musí stejnou cenu, jakou by zaplatil vydražitel.

Jako první podal pomocnou ruku Moravskoslezský kraj
Jako první podal pomocnou ruku skokanskému sportu Moravskoslezský kraj, který poskytl TJ Frenštát pod Radhoštěm dotaci ve výši 1,25 milionu, aby mohla koupit pozemky pod skokanskými můstky Jiřího Rašky, a celý sportovní areál tak dál sloužil pro tréninky a pořádání závodů ve skocích na lyžích.

„Areál má mimořádnou hodnotu. Je jediným místem v kraji, kde se mohou konat nejvýznamnější závody ve skocích na lyžích. Pořádají se tu také závody Kontinentálního poháru mužů a Světového poháru žen, konaly se tu Hry zimní olympiády dětí a mládeže České republiky. Trénují a závodí tu nejen vrcholoví sportovci, ale také budoucí generace skokanů na lyžích. Situace, do které se dostala TJ Frenštát pod Radhoštěm, by mohla ohrozit nejen budoucnost celého areálu, ale i sportovní aktivity, které jsou velmi často dotovány ze státního a krajského rozpočtu. Problém tělovýchovné jednoty jsme se rozhodli pomoci vyřešit i proto, aby nebyly zmařeny tyto investice,“ uvedl náměstek hejtmana pro školství a sport Stanislav Folwarczny.

„Celý areál osobně považuji za rodinné stříbro celého regionu,“ zdůraznil Folwarczny, který potvrdil, že Moravskoslezský kraj postupoval při pomoci v součinosti s městem Frenštátem.

„Je důležité, aby můstky i pozemky měly jednoho vlastníka, a nevznikly tak spory, jakým směrem se bude celý areál dál rozvíjet. Podle platné legislativy může ještě tělovýchovná jednota pozemky získat. Má na ně předkupní právo. Jenže musí dorovnat vítěznou cenu. A na to sportovci nemají. Proto jim kraj společně s městem pomohou finance sehnat,“ vysvětlil Stanislav Folwarczny.

Předseda frenštátského skoku na lyžích Roman Klíma (vlevo) spolu s bývalým reprezentantem Jaroslavem Sakalou.
Frenštátský můstek má pořád velký zvuk, říká Roman Klíma

Reprezentanti se už nebudou stěhovat do Liberce

Na Horečky se vrací Dukla a Jaroslav Sakala

Situace kolem pozemků pod můstky ještě není úplně dořešená, přesto se zdá, že Areál Jiřího Rašky čekají lepší časy. Vedle skokanského oddílu TJ Frenštát v něm od dubna bude působit také Dukla Frenštát.

„Oba kluby jsou samostatné a každý jinak financovaný, ale chceme úzce spolupracovat. Tréninky budou společné, aby na nich děti viděly své vzory. Dukla bude vlastně obdoba střediska vrcholového sportu, které jsme tady měli do roku 1995,“ řekl Roman Klíma, předseda obou skokanských subjektů.

Také odnož liberecké Dukly už pod Radhoštěm kdysi fungovala. „Tehdy v ní byli Jakub Janda a Honza Mazoch, ale když skončil, nemělo cenu pro jednoho závodníka držet trenéra, a Kuba odešel do Liberce,“ připomenul Klíma.

Jak došlo k tomu, že se Dukla na Horečky vrací? „Kluci nám dospěli, byli na mistrovství světa juniorů a teď je nejvyšší čas se o ně postarat. Dosud mohli mít lepší podmínky jen v Liberci, ale v patnácti šestnácti letech by šli pryč od rodin, a to není úplně v pořádku. Domluvili jsme se proto na podpoře s Duklou Liberec, městem Frenštátem a Moravskoslezským krajem,“ vysvětlil předseda.

Současný oddíl TJ má 35 skokanů. Z nich se členy Dukly stanou Dušan Doležel, Radek Selcer, Benedikt Holub, Klára Ulrichová, Petr Vaverka a Filip Sakala. „S trenéry uděláme další výběr těch, kteří mají potenciál do budoucna. Bude mít sedm až devět členů, kteří by v ní zůstali i jako reprezentanti a nemuseli se do konce kariéry nikam stěhovat,“ představil celý projekt.

Šéftrenérem Dukly Frenštát bude Jaroslav Sakala, mistr světa v letech na lyžích z Planice 1994. „Kdysi dávno jsem ho dva roky trénoval a lidsky jsme si sedli. Když se před osmi lety dělaly v klubu velké změny, odešel do Slovinska, ale řekli jsme si, že jednou dáme něco dohromady. Teď jsem mu zavolal a řekl: ‚Saky, je nejvyšší čas.‘ Vysvětlil jsem mu svůj projekt, a přestože měl v Ljubljaně lepší zázemí i finanční podmínky, rozhodl se vrátit. Nebylo to přemlouvání, ale dlouhodobá dohoda,“ prozradil Klíma.

„Říkám si, že je to osud. Kluci začínají celkem dobře skákat, vrací se Jarda Sakala a Memoriál Jiřího Rašky byl vyhlášen jako nejlepší akce Moravskoslezského kraje,“ usmál se předseda frenštátských skokanů a dodal, že nově zrozenou Duklu na Horečkách pokřtí 7. dubna při Posledním mazání po sezoně.

Jakub Janda při zahájení olympijského festivalu u Ostravar arény v Ostravě (na snímku vlevo).
Skokan Janda: Vzpomínat budu až v důchodu
Raška expres vyrazil z Prahy do Brna.
Na počest Raškovi. Expresem dojel přímo na výstaviště i jeho vnuk Mazoch

ANKETA

JAK VIDÍ SITUACI BÝVALÍ SKOKANÉ? 

JAN MAZOCH (bronzový medailista z MSJ 2003, účastník ZOH v Salt Lake City 2002 a Turíně 2006):

„Dění sleduji jen z povzdálí a nemám přesné informace. Řekl bych, že TJ tu částku sežene a předkupní právo využije. O veřejné soutěži se ale vědělo dlouho. Proč se tedy nevyužila nabídka předtím, než se rozběhla, a finance pro TJ se našly až když někdo ‚přehodil‘ město? Nevím, jestli nestojí za to, se zástupci společnosti Tourist Invest se sejít a vyslechnout jejich záměr. Třeba ty zprávy o rozprodeji pozemků nebudou tak horké, někde jsem se dočetl, že by je na TJ převedli bezplatně nebo za 1 korunu. Potom mě tedy napadá, zda by finance, které TJ, kraj a město za ně zaplatí, nebylo lepší vložit do rekonstrukce můstku a úpravy areálu, aby na tom byli skokané lépe. Třeba i se společností, která za pozemky nabídla nejvíc, najít společnou řeč, vytvořit novou s. r. o. s jasnými pravidly, kde by byl majoritní vlastník město, a začít Horečkám dávat jiný rozměr.“

FRANTIŠEK JEŽ (vítěz čtyř závodů SP, ze soutěže družstev na ZOH v Albertville 1992 má bronz a z MS 1993 stříbro):

„Vím o tom jen okrajově, ale nějaké informace mám i od Jakuba Jandy, který je teď poslanec Parlamentu a angažuje se v tom. Byla chyba, že se situace nevyřešila už před lety, kdy se o ní vědělo, a dostala se až do této fáze. I cena mohla být jiná. Myslím si, že teď je to spekulativní věc. Nikdo přece nebude kupovat pozemky, jejichž větší část je ve svahu, s můstky, které mají jen sezonní využití, aniž by mu to přineslo nějaké peníze. Pak by je pronajímal TJ, která by možná musela platit i za to, že tam pořádá závody. Trvalo mnoho let než se podařilo dostat do Frenštátu Kontinentální pohár, už to byla záchrana areálu. Myslím si, že pomoc kraje a města je v tuhle chvíli nejlepší možné řešení a obrovské štěstí, že TJ měla předkupní právo, jinak by už bylo hotovo. Doufám, že se to podaří zrealizovat, a klub bude mít možnost se zase rozvíjet.“

JAKUB JANDA (vítěz celého seriálu Světového poháru 2006 a Turné čtyř můstků 2006, z MS 2005 má stříbro a bronz, účastník ZOH v Salt Lake City 2002, Turíně 2006, Vancouveru 2010 a Soči 2014):

„O frenštátské můstky a problémy s pozemky jsem se zajímal od začátku a ještě jako aktivní skokan jsem se zasazoval o nějakou rozumnou cestu mezi městem, státem a klubem. Po krajských volbách v roce 2016 jsem jako jednu z prvních věcí s náměstkem hejtmana pro sport řešil právě tuto nešťastnou situaci a musím říct, že se nám po několika jednáních podařilo najít schůdnou cestu, byť to stálo obrovské nervy. Bohužel na poslední chvíli do dění vstoupila společnost Tourist Invest. U všech jednání jsem dodnes a myslím, že vše dopadne dobře. Věřím na chlapské slovo a podání ruky. V opačném případě nezbývá nic jiného, než celý kolotoč jednání rozjet znovu a hledat nové cesty. Já proto udělám maximum a můstky nedám!“

Olympijský festival u Ostravar arény, čepice Raškovka
Raškovka, hitovka olympiády, je v Ostravě vyprodaná

Z HISTORIE MŮSTKŮ VE FRENŠTÁTĚ

Areál vznikl díky Jiřímu RaškoviPříští rok to bude padesát let, co začala na Horečkách ve Frenštátě pod Radhoštěm stavba skokanského můstku s parametry P=72 a K=90 m. Poté, co byl v roce 1973 pokryt umělou hmotou DUROKRYT, se v té době stal vůbec největším skokanským můstkem s umělou hmotou na světě. „Impulzem výstavby areálu byly úspěchy frenštátského skokana Jiřího Rašky na MS FIS 1966, když v norském Oslu obsadil 4. místa na obou můstcích,“ uvedl Jiří Sedláček, někdejší činovník frenštátského skokanského oddílu.

Když se Jiří Raška stal v roce 1968 olympijským vítězem ve francouzském Grenoblu, byl na Horečkách na podzim roku 1968 vybudován přírodní skokanský můstek s kritickým bodem K=42 m.

Ten byl v roce 1971 pokryt první českou krytinou z umělé hmoty s názvem DUROKRYT, kterou vyvinuli členové TJ MEZ Frenštát p. R. podle československého patentu č. 155379 Jiřího Rašky a právě Jiřího Sedláčka. Přibyl zmíněný skokanský můstek s kritickým bodem K=90 m, na kterém jako první skočil 9. září 1973 Jiří Raška, v neděli 30. září téhož roku se na tomto můstku poprvé uskutečnily závody Grand Prix Frenštát pod Radhoštěm, kterých se zúčastnila světová skokanská špička. Přišlo na ně okolo deseti tisíc diváků.

V areálu časem přibyly dva menší žákovské můstky a lanová dráha. Došlo rovněž na rekonstrukci můstků, z nichž ten největší má nyní konstrukční bod K=95. Po úmrtí Jiřího Rašky byl areál na jeho počest přejmenován na Skokanský areál Jiřího Rašky na Horečkách. (ipa)

Letiště. Ilustrační foto.
Rekordní rok tuzemských letišť: Ostrava prohrává boj s polskou konkurencí