VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ŠANCE PRO MŮSTKY: Zdá se, že Skokanský areál Jiřího Rašky čekají lepší časy

/TÉMA DENÍKU/ Frenštátští skokané jsou blízko toho, aby získali částku (2,5 milionu korun) potřebnou pro využití předkupního práva na výkup pozemků ve svém areálu. Jako první podal TJ Frenštát pod Radhoštěm pomocnou ruku Moravskoslezský kraj, který schválil dotaci ve výši 1,25 milionu korun. O druhé polovině bude rozhodovat frenštátské zastupitelstvo v dubnu. 

3.4.2018
SDÍLEJ:

Skokanský areál Jiřího Rašky ve Frenštátě pod Radhoštěm.Foto: Deník / Kaboň Lukáš

Bylo to nečekané, když se ve výběrovém řízení na prodej pozemků v lyžařském areálu ve Frenštátě pod Radhoštěm objevil další zájemce a přeplatil nabídku města.

Veřejná dražba dvou pozemků ve Skokanském areálu Jiřího Rašky o celkové výměře 14 641 metrů čtverečních se konala ve čtvrtek 15. února.

„Nevyhráli jsme to, objevil se jiný zájemce,“ neskrývala rozčarování v hlase starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová.

Tím zájemcem byla společnost Tourist Invest, která nabídla 2,5 milionu korun, když vyvolávací cena byla 2,271 milionu korun.

Stalo se to, co ve Frenštátě pod Radhoštěm nikdo nechce připustit, aby pod můstky a objekty v majetku Tělovýchovné jednoty Frenštát byly pozemky ve vlastnictví někoho jiného než TJ či města.

Zastupitelé i obyvatelé Frenštátu pod Radhoštěm se logicky netajili obavami, že případný nový vlastník pozemků by si mohl diktovat vysoký nájem, bránit rozvoji areálu a podobně.

Společnost Tourist Invest později pro Deník uvedla, že v žádném případě nemá zájem o pozemky ze spekulativních důvodů, jak je někde občas slyšet, a naznačila své úmysly.

„Počítáme nejen s investicí do areálu, což jsou například sjezdovka a jiné moderní atrakce pro veřejnost, ale také do zázemí areálu. Aby mohl Frenštát, podobně jako například Harrachov, hostit vrcholové mezinárodní skokanské akce. Jde například o příjezdovou cestu, parkoviště, osvětlení, ubytovací kapacity, integrované tréninkové centrum. Dále máme zájem na spolupráci ohledně revitalizace lokality Horečky, naučných stezek či stezek pro bruslaře,“ sdělil redakci Deníku jednatel společnosti Tourist Invest Radko Souček s tím, že tím, že v případě, že by se koncepci nepodařilo do 24 měsíců uskutečnit, byli rozhodnuti nabídnout pozemky městu k odkupu za vydraženou cenu, což by bylo smluvně ošetřeno.

Město ale dále usiluje o to, aby pozemky patřily TJ, případně byly ve vlastnictví Frenštátu pod Radhoštěm.

Již před zmíněnou aukcí zaznělo na zasedání frenštátského zastupitelstva, že město má příslib Moravskoslezského kraje, že poskytne dotaci na koupi pozemků. Tak se i stalo.

Krajští zastupitelé na svém posledním zasedání odsouhlasili, že Moravskoslezský kraj poskytne TJ Frenštát pod Radhoštěm 1,25 milionu korun na odkup pozemků ve skokanském areálu Jiřího Rašky. O druhé polovině bude rozhodovat frenštátské zastupitelstvo v dubnu.

Ze zákona má TJ Frenštát na pozemky předkupní právo, pokud o pozemky projeví zájem do tří měsíců od skončení dražby. Zaplatit za ně musí stejnou cenu, jakou by zaplatil vydražitel.

Jako první podal pomocnou ruku Moravskoslezský kraj
Jako první podal pomocnou ruku skokanskému sportu Moravskoslezský kraj, který poskytl TJ Frenštát pod Radhoštěm dotaci ve výši 1,25 milionu, aby mohla koupit pozemky pod skokanskými můstky Jiřího Rašky, a celý sportovní areál tak dál sloužil pro tréninky a pořádání závodů ve skocích na lyžích.

„Areál má mimořádnou hodnotu. Je jediným místem v kraji, kde se mohou konat nejvýznamnější závody ve skocích na lyžích. Pořádají se tu také závody Kontinentálního poháru mužů a Světového poháru žen, konaly se tu Hry zimní olympiády dětí a mládeže České republiky. Trénují a závodí tu nejen vrcholoví sportovci, ale také budoucí generace skokanů na lyžích. Situace, do které se dostala TJ Frenštát pod Radhoštěm, by mohla ohrozit nejen budoucnost celého areálu, ale i sportovní aktivity, které jsou velmi často dotovány ze státního a krajského rozpočtu. Problém tělovýchovné jednoty jsme se rozhodli pomoci vyřešit i proto, aby nebyly zmařeny tyto investice,“ uvedl náměstek hejtmana pro školství a sport Stanislav Folwarczny.

„Celý areál osobně považuji za rodinné stříbro celého regionu,“ zdůraznil Folwarczny, který potvrdil, že Moravskoslezský kraj postupoval při pomoci v součinosti s městem Frenštátem.

„Je důležité, aby můstky i pozemky měly jednoho vlastníka, a nevznikly tak spory, jakým směrem se bude celý areál dál rozvíjet. Podle platné legislativy může ještě tělovýchovná jednota pozemky získat. Má na ně předkupní právo. Jenže musí dorovnat vítěznou cenu. A na to sportovci nemají. Proto jim kraj společně s městem pomohou finance sehnat,“ vysvětlil Stanislav Folwarczny.

Reprezentanti se už nebudou stěhovat do Liberce

Na Horečky se vrací Dukla a Jaroslav Sakala

Situace kolem pozemků pod můstky ještě není úplně dořešená, přesto se zdá, že Areál Jiřího Rašky čekají lepší časy. Vedle skokanského oddílu TJ Frenštát v něm od dubna bude působit také Dukla Frenštát.

„Oba kluby jsou samostatné a každý jinak financovaný, ale chceme úzce spolupracovat. Tréninky budou společné, aby na nich děti viděly své vzory. Dukla bude vlastně obdoba střediska vrcholového sportu, které jsme tady měli do roku 1995,“ řekl Roman Klíma, předseda obou skokanských subjektů.

Také odnož liberecké Dukly už pod Radhoštěm kdysi fungovala. „Tehdy v ní byli Jakub Janda a Honza Mazoch, ale když skončil, nemělo cenu pro jednoho závodníka držet trenéra, a Kuba odešel do Liberce,“ připomenul Klíma.

Jak došlo k tomu, že se Dukla na Horečky vrací? „Kluci nám dospěli, byli na mistrovství světa juniorů a teď je nejvyšší čas se o ně postarat. Dosud mohli mít lepší podmínky jen v Liberci, ale v patnácti šestnácti letech by šli pryč od rodin, a to není úplně v pořádku. Domluvili jsme se proto na podpoře s Duklou Liberec, městem Frenštátem a Moravskoslezským krajem,“ vysvětlil předseda.

Současný oddíl TJ má 35 skokanů. Z nich se členy Dukly stanou Dušan Doležel, Radek Selcer, Benedikt Holub, Klára Ulrichová, Petr Vaverka a Filip Sakala. „S trenéry uděláme další výběr těch, kteří mají potenciál do budoucna. Bude mít sedm až devět členů, kteří by v ní zůstali i jako reprezentanti a nemuseli se do konce kariéry nikam stěhovat,“ představil celý projekt.

Šéftrenérem Dukly Frenštát bude Jaroslav Sakala, mistr světa v letech na lyžích z Planice 1994. „Kdysi dávno jsem ho dva roky trénoval a lidsky jsme si sedli. Když se před osmi lety dělaly v klubu velké změny, odešel do Slovinska, ale řekli jsme si, že jednou dáme něco dohromady. Teď jsem mu zavolal a řekl: ‚Saky, je nejvyšší čas.‘ Vysvětlil jsem mu svůj projekt, a přestože měl v Ljubljaně lepší zázemí i finanční podmínky, rozhodl se vrátit. Nebylo to přemlouvání, ale dlouhodobá dohoda,“ prozradil Klíma.

„Říkám si, že je to osud. Kluci začínají celkem dobře skákat, vrací se Jarda Sakala a Memoriál Jiřího Rašky byl vyhlášen jako nejlepší akce Moravskoslezského kraje,“ usmál se předseda frenštátských skokanů a dodal, že nově zrozenou Duklu na Horečkách pokřtí 7. dubna při Posledním mazání po sezoně.

ANKETA

JAK VIDÍ SITUACI BÝVALÍ SKOKANÉ? 

JAN MAZOCH (bronzový medailista z MSJ 2003, účastník ZOH v Salt Lake City 2002 a Turíně 2006):

„Dění sleduji jen z povzdálí a nemám přesné informace. Řekl bych, že TJ tu částku sežene a předkupní právo využije. O veřejné soutěži se ale vědělo dlouho. Proč se tedy nevyužila nabídka předtím, než se rozběhla, a finance pro TJ se našly až když někdo ‚přehodil‘ město? Nevím, jestli nestojí za to, se zástupci společnosti Tourist Invest se sejít a vyslechnout jejich záměr. Třeba ty zprávy o rozprodeji pozemků nebudou tak horké, někde jsem se dočetl, že by je na TJ převedli bezplatně nebo za 1 korunu. Potom mě tedy napadá, zda by finance, které TJ, kraj a město za ně zaplatí, nebylo lepší vložit do rekonstrukce můstku a úpravy areálu, aby na tom byli skokané lépe. Třeba i se společností, která za pozemky nabídla nejvíc, najít společnou řeč, vytvořit novou s. r. o. s jasnými pravidly, kde by byl majoritní vlastník město, a začít Horečkám dávat jiný rozměr.“

FRANTIŠEK JEŽ (vítěz čtyř závodů SP, ze soutěže družstev na ZOH v Albertville 1992 má bronz a z MS 1993 stříbro):

„Vím o tom jen okrajově, ale nějaké informace mám i od Jakuba Jandy, který je teď poslanec Parlamentu a angažuje se v tom. Byla chyba, že se situace nevyřešila už před lety, kdy se o ní vědělo, a dostala se až do této fáze. I cena mohla být jiná. Myslím si, že teď je to spekulativní věc. Nikdo přece nebude kupovat pozemky, jejichž větší část je ve svahu, s můstky, které mají jen sezonní využití, aniž by mu to přineslo nějaké peníze. Pak by je pronajímal TJ, která by možná musela platit i za to, že tam pořádá závody. Trvalo mnoho let než se podařilo dostat do Frenštátu Kontinentální pohár, už to byla záchrana areálu. Myslím si, že pomoc kraje a města je v tuhle chvíli nejlepší možné řešení a obrovské štěstí, že TJ měla předkupní právo, jinak by už bylo hotovo. Doufám, že se to podaří zrealizovat, a klub bude mít možnost se zase rozvíjet.“

JAKUB JANDA (vítěz celého seriálu Světového poháru 2006 a Turné čtyř můstků 2006, z MS 2005 má stříbro a bronz, účastník ZOH v Salt Lake City 2002, Turíně 2006, Vancouveru 2010 a Soči 2014):

„O frenštátské můstky a problémy s pozemky jsem se zajímal od začátku a ještě jako aktivní skokan jsem se zasazoval o nějakou rozumnou cestu mezi městem, státem a klubem. Po krajských volbách v roce 2016 jsem jako jednu z prvních věcí s náměstkem hejtmana pro sport řešil právě tuto nešťastnou situaci a musím říct, že se nám po několika jednáních podařilo najít schůdnou cestu, byť to stálo obrovské nervy. Bohužel na poslední chvíli do dění vstoupila společnost Tourist Invest. U všech jednání jsem dodnes a myslím, že vše dopadne dobře. Věřím na chlapské slovo a podání ruky. V opačném případě nezbývá nic jiného, než celý kolotoč jednání rozjet znovu a hledat nové cesty. Já proto udělám maximum a můstky nedám!“

Z HISTORIE MŮSTKŮ VE FRENŠTÁTĚ

Areál vznikl díky Jiřímu RaškoviPříští rok to bude padesát let, co začala na Horečkách ve Frenštátě pod Radhoštěm stavba skokanského můstku s parametry P=72 a K=90 m. Poté, co byl v roce 1973 pokryt umělou hmotou DUROKRYT, se v té době stal vůbec největším skokanským můstkem s umělou hmotou na světě. „Impulzem výstavby areálu byly úspěchy frenštátského skokana Jiřího Rašky na MS FIS 1966, když v norském Oslu obsadil 4. místa na obou můstcích,“ uvedl Jiří Sedláček, někdejší činovník frenštátského skokanského oddílu.

Když se Jiří Raška stal v roce 1968 olympijským vítězem ve francouzském Grenoblu, byl na Horečkách na podzim roku 1968 vybudován přírodní skokanský můstek s kritickým bodem K=42 m.

Ten byl v roce 1971 pokryt první českou krytinou z umělé hmoty s názvem DUROKRYT, kterou vyvinuli členové TJ MEZ Frenštát p. R. podle československého patentu č. 155379 Jiřího Rašky a právě Jiřího Sedláčka. Přibyl zmíněný skokanský můstek s kritickým bodem K=90 m, na kterém jako první skočil 9. září 1973 Jiří Raška, v neděli 30. září téhož roku se na tomto můstku poprvé uskutečnily závody Grand Prix Frenštát pod Radhoštěm, kterých se zúčastnila světová skokanská špička. Přišlo na ně okolo deseti tisíc diváků.

V areálu časem přibyly dva menší žákovské můstky a lanová dráha. Došlo rovněž na rekonstrukci můstků, z nichž ten největší má nyní konstrukční bod K=95. Po úmrtí Jiřího Rašky byl areál na jeho počest přejmenován na Skokanský areál Jiřího Rašky na Horečkách. (ipa)

Autor: Ivan Pavelek, Marie Rodovská

3.4.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 14 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: ZZ, Pracoviště: Ostrava, - zateplování fasád , - práce se skelnou vatou, - práce ve výškách, Kontakt: telefonicky 9,00 - 15,00h, osobně - každou středu od 8,00 do 11,00 na Serafinova 359/6, Ostrava. Pracoviště: Karpatline s.r.o., Serafinova, č.p. 359, 719 00 Ostrava 19. Informace: Vasyl Chonka, +420 775 405 747.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 15 000 Kč

Technici dispečeři v oblasti telekomunikací a radiokomunikací technik dohledového centra. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Do našeho týmu hledáme nového kolegu/kolegyni na pozici technik/technička dohledového centra., Pracovní náplní je technická podpora zákazníků a kolegů v terénu, proaktivní monitoring sítě, konfigurace síťových prvků a zařízení. , Požadujeme: min SŠ vzdělání, výborné komunikační schopnosti, vysoké pracovní nasazení, odolnost proti stresu, zkušenosti s TCP/IP sítěmi, základní AJ komunikace, Výhodou: zkušenosti s Linux technologiemi, , Jedná se o práci v nepřetržitém provozu. (2 směnný provoz, denní a noční směny-11 hodin). , Nabízíme: perspektivní a zajímavou práci v ryze české společnosti, možnost dalšího vzdělání a profesního růstu, dobrý kolektiv a příjemné pracovní prostředí,platové ohodnocení odpovídající pracovnímu výkonu. Práce vhodná i pro šikovné absolventy. Budova je připravena i pro kolegy ZTP.. Pracoviště: Ha-vel internet s.r.o., Olešní, č.p. 587, 712 00 Ostrava 12. Informace: Karel Murín, .

Výroba - Ostatní strojírenští technici Technický 16 000 Kč

Ostatní strojírenští technici Technický pracovník/ce oddělení Lisovny. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Životopisy zasílejte v českém i anglickém jazyce., , Co Vás u nás čeká:, - Evidence událostí procesu výroby, reporting těchto skutečností na vedení oddělení,, - spolupráce při koordinaci činností s navazujícími procesy v kompetenci jiných oddělení společnosti,, - denní hlášení stavu výroby,, - průběžná kontrola produktivity,, - průběžná kontrola kvality produkovaných výrobků,, - trvalé dodržování zásad „3J5S“, , Jaké znalosti a dovednosti byste měli mít:, - SŠ/VŠ vzdělání technického zaměření,, - znalost technické dokumentace výhodou,, - výborná znalost programu MS EXCEL (tvorba analýz, výpočtů apod.),, - samostatnost, důslednost, flexibilitu,, - analytické myšlení,, - znalost anglického jazyka na komunikativní úrovni., , Co Vám nabízíme:, - Měsíční bonus až do výše 5.000 Kč dle individuálních, popř. týmových kritérií,, - 13. mzda (vyplácená 40 – 60 % jako letní, dalších 40 – 60 jako zimní bonus),, - firemní stravování, e-stravenky v hodnotě 110 Kč,, - příspěvek na penzijní připojištění, dovolená navíc dle odpracovaných let,, - nástup možný ihned, popř. dle individuální dohody.. Pracoviště: Sungwoo hitech s.r.o. [0794], Na Rovince, č.p. 895, 720 00 Ostrava 20. Informace: Michaela Čáňová, +420 552 306 423.

Management - Management Ředitel 22 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti marketingu Manažer/ka obchodu a marketingu pro oblast Morava. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Vítkovická 20, 702 00 Moravská Ostrava, , Svoje CV a motivační dopis zasílejte na e-mailovou adresu: KremenkovaL@fsc-ov.cz, , Upozorňujeme na skutečnost, že budeme kontaktovat pouze uchazeče, kteří splní uvedené požadavky., , Náplň práce:, " péče o stávající klienty společnosti, " aktivní vyhledávání nových zákazníků v rámci stanoveného obchodního plánu, " vypracování nabídek, návrhů smluv, zpracování podkladů pro výběrová řízení, " realizace marketingových aktivit společnosti, " zpracovávání pravidelných reportů obchodnímu řediteli, " práce s vnitropodnikovým informačním systémem, , Požadujeme:, " minimálně ukončené středoškolské vzdělání nejlépe ekonomického nebo technického směru , " prokazatelné znalosti z oblasti ochrany informací, fyzické ochrany nebo ochrany utajovaných informací, " komunikativní znalost AJ, " výbornou znalost práce na PC , " výborné organizační a prezentační dovednosti, příjemné vystupování , " iniciativu, samostatnost, zodpovědnost a pečlivost, " trestní bezúhonnost, " řidičský průkaz skupiny B, , Nabízíme:, " stabilní zázemí největší poradenské společnosti v ČR působící v oblasti analýz a řešení bezpečnostních rizik, auditů, outsourcingu bezpečnostních služeb, vzdělávání a implementačních a konzultačních činností, " vedení a zaškolení do produktů společnosti a obchodní činnosti zkušenými obchodními manažery, " pravidelná účast na odborných seminářích a konferencích, " po zaškolení možnost převzetí portfolia klientů, " odpovídající platové podmínky, provize za uskutečněné obchodní případy, " kariérní růst a další rozvoj ve společnosti, " notebook a mobilní telefon , " 2 dny sick days, " 2 dovolené navíc, " sravenky, , Výhodou:, " držitel osvědčení NBÚ, " praxe na obdobné obchodní pozici, " prokazatelné úspěšné absolvování kurzu obchodních dovedností v posledních 2 letech, , Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení., , Benefity: stravenky, dovolená, sick days. Pracoviště: F.s.c. bezpečnostní poradenství, a.s., Vítkovická, č.p. 1994, 702 00 Ostrava 2. Informace: Lucie Křeménková, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Superfinále extraligy žen mezi Vítkovicemi a Chodovemradost, výhra v superfinále
2 24

Florbalistky Vítkovic jsou zlaté! V superfinálové bitvě zdolaly Chodov

Skoro deset tisíc fanoušků sledovalo porážku Baníku v Olomouci.
3 56

Komplikace! Baník na Hané nebodoval a zůstává v sestupových vodách

Muži Vítkovic ženy nenapodobili, Mladá Boleslav bere první titul

Muži Vítkovic ženy nenapodobili, Mladá Boleslav bere první titul

VIDEO: Tisíce fanoušků Baníku míří na Hanou

/FOTOGALERIE/ Až tři tisíce fotbalových fanoušků ostravského Baníku přijede v sobotu podpořit svůj tým v důležitém prvoligovém zápase do Olomouce.

Přechod u Ferony: smrtelná nehoda jen týden po bezpečnostních úpravách

FOTOGALERIE/ Plzeňská ulice v Ostravě-Zábřehu byla loni zrekonstruována. Před několika dny tu byly namalovány bezpečnostní upozornění pro řidiče. Ve čtvrtek večer na stejném místě po srážce s autem zemřel bruslař. Lidé chtějí semafor.

Ostravská zoo prožívá zlaté časy. Pyšní se vzácným mládětem a chystá novinky

/FOTOGALERIE/ Druhá nejnavštěvovanější turistická atrakce v našem kraji ostravská zoologická zahrada - má pro návštěvníky další magnet. Je jím rodinka lemura Sclaterova, které se narodilo mládě. Jde o obrovský chovatelský úspěch. Lemur Sclaterův patří k nejohroženějším primátům světa.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT