O tom, že na ně nezbyla „jen“ účast v klání útěchy, se rozhodovalo v závěrečném utkání skupiny A, v němž porazili Kostariku 7:2, a obsadili tak druhé postupové místo za domácí Brazílií, která v souběžně hraném duelu porazila Libyi 2:1.

Češi do turnaje, které je nazýváno malým MS, vstoupili předpokládanou porážkou s famózními Brazilci, ale pak dokázali uhrát s nevyzpytatelnými Libyjci remízu a před závěrečným utkáním si byli vědomi, že tři body je s největší pravděpodobností posunou mezi osmičku vyvolených, kteří si to v play off rozdají o turnajové prvenství.

To se nakonec zrodilo, i díky dvěma trefám jistebnického šutéra Michala Seidlera, momentálně jediného reprezentanta působícího na severu Moravy či ve Slezsku. Populární „Jumbo“, který se poprvé v reprezentačním triku A-týmu objevil poprvé při jarním libyjském turnaji Omar Almuktar Cup, zasáhl do všech dosavadních zápasů, v nichž se hned třikrát zapsal mezi střelce, díky nimž je momentálně českým střeleckým premiantem. Zřejmě nejdůležitější branky docílil už ve vzpomínaném střetnutí s Libyí, v němž necelé dvě minuty před koncem po Slámově přihrávce vyrovnával v power play na konečných 2:2. Zbývající dvě branky zaznamenal v závěru utkání proti Kostarice. Na ně mu stačilo pouhých patnáct vteřin.

S využitím ČTK

>> Přehled výsledků Česka ve skupině na Grand Prix 2010


* Brazílie – Česko 9:2 (5:1)

Branky: 1. a 32. Wilde, 23. a 37. Falcao, 3. Gabriel, 10. Ari, 13. Vinicius, 20. vlastní Oliva, 38. César Paulo – 1. Dlouhý, 32. Štverák.

Česko: Žďánský – Oliva, Dlouhý, Sláma, Frič – Havel, Seidler, Kovacs, Belej, Štverák, Lištván.


* Česko – Libye 2:2 (1:0)

Branky: 18. Dlouhý, 38. Seidler – 26. Ibrahim, 35. Sulejman.

Česko: Gerčák – Oliva, Dlouhý, Sláma, Frič – Havel, Novotný, Seidler, Belej.


* ČR – Kostarika 7:2 (1:0)

Branky: 9. a 33. Sláma, 36. a 38. Belej, 38. a 38. Seidler, 26. Gerčák – 32. Chespi, 40. Arias.

Česko: Gerčák – Dlouhý, Sláma, Frič, Belej – Havel, Novotný, Seidler, Lištván.