SERIÁL DENÍKU:
Ostrava - Evropské město sportu 2014

Centrum individuálních sportů Ostrava (CISO) zahájilo činnost v roce 2005 a projekt zahrnoval na svém počátku atletiku, plavání, sportovní gymnastiku, moderní gymnastiku, judo a stolní tenis.

Postupně přibývala další sportovní odvětví zápas, krasobruslení, jachting, lukostřelba, tenis, box, skoky na lyžích, karate, akrobatické lyžování, silniční cyklistika a v letošním roce pak vzpírání a alpské lyžování. Centrum začalo pracovat s třiceti sportovci a působilo zde 21 trenérů, v současné době pečuje o 42 reprezentantů, o které se stará 28 trenérů.

Cílem CISO je podpora sportovní přípravy mladých talentovaných sportovců ve věku od 10 let, kteří jsou členy ostravských a moravskoslezských sportovních klubů ve vybraných individuálních sportech zařazených do olympijského programu.

V CISO jsou zařazeni reprezentanti ČR příslušné věkové kategorie a jsou připravováni k účasti na vrcholných evropských a světových soutěžích.

„Chceme zajistit, aby naši špičkoví sportovci neodcházeli z Ostravy do jiných sportovních center a nadále reprezentovali město Ostravu, ve které byli pro sportovní reprezentaci vychováni," říká ředitelka centra Táňa Netoličková.

„Zajišťujeme výcvikové tábory, přípravné soutěže, materiální vybavení, regeneraci, preventivní lékařské prohlídky či platíme nájmy sportovišť. Nakupujeme také potřebné náčiní a nářadí pro sportoviště, kde se naši členové připravují, aby měli vytvořeny optimální podmínky. Spolupracujeme také se základními, středními i vysokými školami, kde naši členové studují, zajišťujeme jim studium individuální formou," doplnila Netoličková.

Talentovaní regionální sportovci, podporovaní Moravskoslezským krajem, městem Ostrava, Nadací ČEZ, Ostravskou tělovýchovnou unií a řadou ostravských podnikatelů, jako jsou například Adop Car, Therm, Kresta, Liftcomp, JC Trans, Lekos Stavby, Sp-Ormont Group, Satum Czech, Ostravské komunikace, Bicorn, Pavlínek a další, se v minulosti připravovali nebo se nyní připravují pod hlavičkou CISO a dosáhli již celé řady vynikajících úspěchů. Mnozí z nich vybojovali medaile ze světových či evropských měření sil.

Největší úspěchy členů CISO

OLYMPIJSKÉ HRY
Účast na OH v Pekingu 2008: Lukáš Milo a Romana Dubnová (atletika)

Účast na OH v Londýně 2012: Barbora Závadová (plavání)

Letní paralympijské hry v Pekingu 2008: Markéta Sidková (lukostřelba) bronzová medaile

Letní paralympijské hry v Londýně 2012: Markéta Sidková (lukostřelba) 5. místo

Olympiáda mládeže v Singapuru 2010: plavkyně Barbora Závadová bronzová medaile

MISTROVSTVÍ SVĚTA
V mistrovstvích světa všech kategorií startovalo 78 sportovců CISO. Kateřina Cachová vybojovala na MS juniorů do 17 let v atletice v Ostravě v roce 2007 zlatou medaili ve víceboji, Markéta Sidková v roce 2009 dvě stříbrné medaile na MS v soutěži družstev i jednotlivců v lukostřelbě a Jakub Debrecenyi v roce 2010 na MS zlatou medaili v karate.

MISTROVSTVÍ EVROPY
Na mistrovství Evropy startovalo 124 sportovců CISO, stříbro získala atletka Kateřina Cachová na MEJ 2009 v Srbsku ve víceboji, atlet Pavel Maslák byl členem stříbrné štafety na 4x100 m na MEJ v roce 2009, Nikola Ogrodníková jako sedmnáctiletá byla třetí ve víceboji na ME juniorů do 19 let v roce 2007, třetí skončil na MEJ 2008 ve čtyřhře stolní tenista Pavel Širůček, dvě bronzové medaile přivezl z MEJ 2009 stolní tenista Ondřej Bajger v soutěži družstev a v mixu, bronzová byla v soutěži družstev na ME 2010 lukostřelkyně Markéta Sidková. V roce 2010 byl stolní tenista Pavel Širůček dvakrát stříbrný na ME v soutěži jednotlivců a ve smíšené čtyřhře, v roce 2011 atletka Kateřina Cachová získala stříbrnou medaili ve víceboji, Jakub Debrecenyi dvě stříbrné medaile v karate v soutěži jednotlivců a v soutěži týmů a Tibor Pavlík stříbro ve stolním tenise v soutěži družstev.

V roce 2012 vybojoval karatista Jakub Debrecenyi zlatou medaili, Ondřej Bajger (stolní tenis) se umístil na druhém místě ve smíšené čtyřhře, plavkyně Barbora Závadová byla dvakrát bronzová mezi dospělými plavci a byla členkou stříbrné štafety na ME v krátkém bazénu, plavec Martin Baďura získal bronzovou medaili na ME v krátkém bazénu ve štafetě.

Sportovci zařazení do Centra individuálních sportů v roce 2013

Akrobatické lyžování: Roman Dobřanský (1992), v přípravě na ZOH v Soči 2014.

Alpské lyžování: Barbora Průdková (1996), Gabriela Capová (1993), účastnice MS dospělých a Evropského poháru.

Atletika: Jana Slaninová (1990), reprezentantka ČR ve sprintu, Kristýna Jurigová (1994), reprezentantka ČR ve vrhu koulí, Dominik Košař (1994), reprezentant ČR v hodu diskem, Nikol Ogrodníková (1990), reprezentantka ČR ve víceboji, v hodu oštěpem, Lucie Ondraschková (1989), reprezentantka ČR ve víceboji, Michal Štefek (1991), reprezentant ČR ve víceboji, připravuje se na MEJ do 22 let 2013, Petra Urbánková (1991), reprezentantka ČR ve sprintu, připravuje se na MEJ 2013, Tomáš Veselý (1993), reprezentant ČR ve skoku vysokém.

Box: Robert Bilík (1991), reprezentant ČR, Kamil Beníček (1992), reprezentant ČR, Daniel Gábor (1997), reprezentant ČR, Lukáš Dekýš (1996), reprezentant ČR, Patrik Hejl (1991), reprezentant ČR.

Judo: Dominik Lukáš (1997), reprezentant ČR, František Šmehlík (1995), reprezentant ČR.

Karate: Jakub Debrecenyi (1991), reprezentant ČR, mistr světa a Evropy.

Krasobruslení: Petr Coufal (1995), reprezentant ČR, Jana Coufalová (1997), reprezentantka ČR.

Lukostřelba: Zuzana Páníková (1990), reprezentantka ČR, Gabriela Šudřichová (1989), reprezentantka ČR, Markéta Sidková (1986), reprezentantka ČR handicapovaných, Klára Žižková (1994), reprezentantka ČR.

Moderní gymnastika: Blanka Žáková (1995).

Plavání: Martin Baďura (1989), reprezentant ČR, Barbora Závadová (1993), reprezentantka ČR.

Silniční cyklistika: Josef Černý (1993), reprezentant ČR.

Sportovní gymnastika: Ondřej Janeczko (1996), reprezentant ČR.

Skoky na lyžích: Michaela Doleželová (1994), reprezentantka ČR, je v přípravě na ZOH v Soči 2014.

Stolní tenis: Karin Adámková (1994), reprezentantka ČR, Ondřej Baj-ger (1994), reprezentant ČR, Michal Beneš (1994), reprezentant ČR juniorů, Dagmar Blašková (1993), reprezentantka ČR, Karolína Mynářová (1996), reprezentantka ČR, Tibor Pavlík (1996), reprezentant ČR, Kateřina Tomanovská (1995), reprezentantka ČR.

Vzpírání: Jakub Kubík (1996), reprezentant ČR, připravuje se na MSJ do 17 let 2013 v Kazachstánu.

Zápas: Marek Barva (1992), reprezentant ČR, Vratislav Chotaš (1988), seniorský reprezentant ČR, Matouš Morbitzer (1993), reprezentant ČR v zápase řecko-římském.

ROZHOVOR: Plavkyně Barbora Závadová tvrdí: Za lepšími podmínkami nemusíme jinam

close Barbora Závadová zoom_in Je nejlepší sportovkyní Ostravy za minulý rok, členka Klubu plaveckých sportů Ostrava a Centra individuálních sportů Ostrava, reprezentantka ČR, účastnice letních olympijských her v Londýně 2012, držitelka bronzové medaile z Mistrovství Evropy 2012 v Maďarsku, finalistka Mistrovství světa 2011 v Číně, mnohonásobná česká mistryně i česká rekordmanka. A čerstvě odmaturovala.

V CISO jste od roku 2008, patříte tedy k jeho kmenovým členům. Vzpomínáte si na své začátky?

Do centra jsem přišla po své první účasti na evropském šampionátě a vše bylo pro mě nové. Poprvé jsem podepsala nějakou smlouvu, dostala jsem zdarma sportovní vybavení. Do té doby všechno hradili rodiče. Byla to příjemná změna. A samozřejmě se zlepšily i tréninkové podmínky.

V čem vám CISO nejvíce pomohlo?

Tak jako na začátku bylo velkou motivací se do centra dostat, nyní se chceme všichni v centru udržet. Když vidíte obětavost trenérů, jak do toho dávají všichni maximum úsilí, dáte do toho taky všechno. Obrovskou výhodou centra je, že za lepšími podmínkami nemusíme jinam, že se můžeme připravovat doma, v prostředí, které dobře známe.

Ostrava kandiduje na titul Evropské město sporu 2014. Poprávu? Jak vidíte její šance?

Myslím si, že titul by byl adekvátní tomu, co pro sport město dělá, jak podporuje talenty, kolik významných sportovních akcí se tu koná, kolik je zde špičkových klubů. Individuální sporty to mají asi trochu těžší, zájem médií není tak velký, ale jsem přesvědčena, že ani na ně se s podporou nezapomene.

K TÉMATU

Závadová třikrát zlatá, dva tituly má BaďuraPardubice - Plavkyně Simona Baumrtová vytvořila další český rekord. Na mistrovství republiky v Pardubicích překonala historické maximum ve své doplňkové disciplíně 200 metrů volný způsob časem 2:01,73 minuty. Z tabulek vymazala jedenáct let starý výkon Kristýny Kyněrové, který vylepšila o plnou sekundu a devět setin. Velmi dobře si vedli také plavci KPS Ostrava. Barbora Závadová získala v Pardubicích tři zlaté medaile (400 m polohový závod, 200 metrů znak, 200 metrů motýlek), další plavec KPS Ostrava Martin Baďura triumfoval na tratích (50 a 10 metrů znak).