SERIÁL DENÍKU:
Ostrava - Evropské město sportu 2014

Navíc jsou brusle prostorově skladnější než například jízdní kolo a jde o relativně finančně nenáročnou záležitost. Bruslení navíc není nijak náročné na pohybové nadání a jeho základy se může naučit skutečně každý.

Areál pro závodníky i veřejnost Nový moderní sportovní areál se třemi dráhami pro in-line bruslení vyroste do podzimu příštího roku v Ostravě.

Jeho součástí budou dětské hřiště, hřiště na streetball, odrazová stěna, plochy pro volnočasové aktivity, tenisový kurt a nebude chybět ani parkoviště a sociální zázemí.

Projekt pod názvem Sportovní areál U Cementárny vzniká v rámci Integrovaného plánu rozvoje města Budoucnost Vítkovic, jeho odhadovaná cena po výběru zhotovitele činí zhruba 45 milionů korun, asi 70 procent částky by měly tvořit dotace.


Bruslením ke zdraví

In-line bruslení není jenom skvělá sportovní aktivita. Přináší nám i našemu tělu mnohem více. Třeba aktivní odpočinek, pročistění mysli a především má pozitivní vliv na zdraví.

Letní bruslení na kolečkách bylo ještě před pár lety jenom málo známým sportem. Dnes však potkáváme na bruslích lidi všeho věku, včetně aktivních seniorů. In-line bruslení má nepopíratelný zdravotní efekt a bývá nejčastěji porovnáváno s cyklistikou a během. Pozitivně ovlivňuje aerobní zdatnost našeho těla, posiluje stehenní a hýžďové svalstvo. Díky němu se u nás rozvíjí balanční a koordinační schopnost a při efektivním režimu bruslení, tedy bruslení na dlouhých trasách dva- až třikrát týdně, to poznáme i na své hmotnosti. In-line bruslení je totiž velmi komplexní činnost, při níž zapojujeme svaly v celém těle. Nejvíce jsou samozřejmě zatěžovány dolní končetiny, velmi příznivý vliv má na formování boků a hýždí. Posílíme si také zádové svaly, především vzpřimovače páteře a trapézového svalu. Ve srovnání s cyklistikou zapojujeme při in-line bruslení více svalových skupin, oproti běhu pak šetří in-line bruslení kloubní aparát asi o 50 procent.

Blahodárný efekt má in- -line bruslení také na kardiovaskulární i respirační systém, současně se rozvíjí síla a vytrvalost. Odměnou tak může být posílený imunitní systém, správný rytmus nejenom v nohou, ale také zdravé srdce a plíce.

In-line versus kolečkové

Ačkoli v obecné mluvě pojmenování kolečkové a in-line brusle splývá, jde o dva rozdílné typy. U kolečkových bruslí jsou dvě a dvě kolečka vedle sebe, kdežto u in-line jsou umístěná v jedné řadě. Stabilita na nich je tak menší, zato jízda rychlejší. Kolečkové brusle se potom hodí spíše pro úplné začátečníky, kteří mají strach z in-line bruslí, nebo pro malé děti. Jsou totiž stabilnější a také výrazně pomalejší než in-line brusle. Ovšem i na kolečkových bruslích se závodí, hraje hokej atd.

Vizualizace bruslařského areálu

I v případě in-line bruslí se ještě dál rozlišují další typy bruslí podle jízdy. Pravděpodobně nejčastějším a nejpoužívanějším typem jsou fitness brusle určené pro běžnou jízdu. Ty budete potřebovat, pokud se hodláte na bruslích jen projíždět. Fitness brusle mají delší rám než například brusle pro agresivní jízdu, protože lépe vede, a je tak vhodnější na delší tratě.

Jestliže jste se zhlédli v tzv. freestylu a raději byste vyzkoušeli agresivnější styl jízdy, bude pro vás ale určen jiný typ bruslí. Jízda na U- -rampě a přes nejrůznější překážky vyžaduje snazší a rychlejší ovládání brusle, takže raději volte ty, které mají nízký a krátký rám s malými kolečky. Brusle pro agresivnější styl jízdy mají robustnější botu, a tudíž i méně větracích otvorů.

Dalším typem bruslí jsou brusle pro rychlostní jízdu. Ty se vám budou hodit v případě, že uvažujete o bruslení jako o sportovní disciplíně. Mají mnohem nižší botu než ostatní typy bruslí a také mnohem delší rám. Ačkoli počet koleček je stejný, rám lépe vede a jízda na nich je výrazně rychlejší. Tento typ bruslí však při běžném sportování příliš nevyužijete.

Hlasy odjinud

Michal Hrazdíra, předseda Českého svazu kolečkového bruslení:

„Jsme moc rádi, že v Ostravě vznikne první dráha s oficiálními parametry umožňujícími pořádání mistrovství Evropy i světa. A protože bude areál otevřen nejen pro závodníky, ale především pro veřejnost, předpokládáme, že bude opravdu vytížen. V budoucnu počítáme s tím, že bychom v Ostravě vrcholné šampionáty uspořádali. Líbí se nám totiž přístup města k našemu sportu i postoj jeho představitelů, kteří nám vycházejí všemožně vstříc."

Matěj Pravda, člen českého reprezentačního týmu inline bruslařů:

„Projekt nového areálu se mi líbí, je tam jak dráha, tak i delší okruh, podobný je snad až někde na německo-švýcarských hranicích. Parametry jsou opravdu špičkové, dráhy budou mírně klopené, natřené speciální protiskluzovou barvou. Jsem přesvědčen, že pomůže rozvoji in-line bruslení nejen v Ostravě, ale i celorepublikově. Obrovské plus je, že děti mohou bruslit v bezpečí, v uzavřeném prostoru, že areál mohou využívat například i školy."

Martin Plecitý, šéf pořadatelského týmu World Inline Cupu:

„Pro nás, pro pořadatelskou agenturu Světového poháru, je výstavba nového areálu, který nemá ve střední Evropě obdoby, výborná zpráva. I představitelé Světové federace kolečkového bruslení tuto zprávu přivítali s radostí, takže je šance, že v Ostravě uvidíme závody evropského a světového poháru se špičkovými zahraničními závodníky. Počítáme i s pořádáním mistrovství ČR, soustředění národních týmů a profitýmů z České republiky i ze zahraničí."