Autor: Jiří Uhlíř

Naposledy před dvěma lety byl ostravský tým na medailové pozici, konkrétně na třetím místě. To v loňském roce skončily Arrows čtvrté. Letos však v sezoně budou postrádat elitní pálkařku Barboru Saviolu, která hostuje v Itálii. „Nejde ji nahradit, je pilířem týmu. Když se ale každá z nás trochu zlepší na pálce, tak se jí pokusíme z našich výkonů znovu vytvořit. Proto jsme se přes zimu zaměřili na pálení,“ prozradila Marina Burkovičová.

Hodně životních, ale také softbalových poznatků nabrala v USA. Tam byla osm měsíců na univerzitě v Pensylvánii, kam se dostala přes stipendijní organizaci. „Sport je tam opravdu na jiné úrovni. U nás v týmu je to rodinné, v USA více kompetitivní. O sestavu se tam opravdu bojuje. Bylo nás tam 28 holek, když to jedné nešlo, tak šla na hřiště druhá,“ popsala podmínky Burkovičová, která si zvykala také na důraz na mentální přípravu.

„Hodně se tato oblast řešila a probírala. Museli jsme se různě motivovat a každá hráčka měla svůj specifický pokřik,“ dodala softbalistka z Ostravy, která se s týmem dostala do finálového státního turnaje. Tam po nich trenéři chtěli nevšední věci. „Před zápasy nám dávali trenéři citron, který jsme musely kousat. Tím jsme se nabudily a zároveň ukázaly, jak se dokážeme obětovat pro tým.“

V Ostravě tento rituál patrně aplikovat nebudou. Loni se tým Pavla Burkoviče probojoval do semifinále play-off, ale skončil těsně pod stupni vítězů. Letos chtějí v Arrows medaili. „Hlavně nevypadnout z play-off, ale minimálně obhájit předloňský bronz,“ přála si Burkovičová.

Softbalová extraliga se pořádně rozehraje o víkendu, do Ostravy zavítá v sobotu 20. dubna Kotlářka, v neděli 21. dubna poté SaBaT. Titul obhajuje pražské Joudrs.