Po letním omlazení hráčského kádru se přitom Porubě moc nevěřilo. Ale ostravské házenkářky se vzepřely prognózám. I když se jim nepodařilo v Interlize obhájit zisk bronzových medailí, bez cenného kovu nezůstaly. V českém play-off vyhrály souboj o konečné třetí místo se Zlínem hladce 3:0. „Vždycky se dá říct, že sezona mohla být lepší. Ale já jsem s výsledky týmu vcelku spokojený. Před sezonou jsme vyhlásili, že chceme bojovat v Interlize o přední příčky v tabulce a v české části play-off zaútočit na zisk medaile. To jsme splnili," uvedl manažer Poruby Libor Adámek.

Mrzí ho ale pohárové vyřazení s Höörem (24:25, 23:22). „A to říkám s vědomím, že švédský celek nakonec celý pohár vyhrál. Vypadli jsme sice se ctí, kdy nám k postupu scházel jeden gól, ale pořád lituji ztraceného náskoku z domácího utkání, kdy jsme vedli o šest branek, a nakonec prohráli o gól," připomněl dramatickou pohárovou sérii Adámek.

Smutný byl i po úvodních semifinálových zápasech v Mostu. „Klíčový byl hned první zápas série, ve kterém jsme takřka pořád vedli a nakonec prohráli až po sedmičkách. Tam jsme se připravili o možnost Most daleko více potrápit," mínil Adámek.

Před sezonou vás řada odborníků odepisovala. Motivovalo vás to? A kdy jste začal věřit, že i letos Poruba v interligové konkurenci obstojí?

U nás, jak se nám někdy říká „bafuňářů," se nedá mluvit o motivaci jako takové. Věděli jsme, co chceme, a jsem rád, že se potvrdilo, že jdeme správnou cestou. A kdy jsem začal věřit? Já našemu týmu věřím a věřil vždy, a to i přes předsezonní citelné oslabení. Odešly od nás dvě české reprezentantky Chrenková a Selucká a dvě slovenské Tothová a Mičiníková. Místo nich jsme angažovali po jedné reprezentantce z Čech (Šviráková) a Slovenska (Minarčíková). Důležité ale také bylo, že jsme do kádru zabudovali naše odchovankyně a jednu hráčku z druhé ligy. Při vší úctě k novým hráčkám ale bylo jasné, že tým bude oslaben. Hned na začátku jsme však všem zdůraznili, že to neznamená, že bychom se předem zbavovali ambicí bojovat o nejvyšší mety. Jsem rád, že se nám podařilo v Interlize hrát nahoře a vybojovali jsme nakonec i ten bronz. Když to zjednoduším a zlehčím, tak nad naše síly byl v sezoně jen Höör (vítěz Challenge Cup 2013/2014) a Most (mistr ČR 2013/2014).

V poslední sezoně jste hlavně venku řadu slibně rozehraných zápasů nedokázali dotáhnout do úspěšného konce. Čemu to přisuzujete?

Jednalo se především o utkání z podzimní části sezony, kdy jsme dopláceli na nesehranost, ale i menší zkušenost s náročnými zápasy v Interlize. Přece jen to letní omlazení kádru bylo znatelné a chvíli nám trvalo, než si mladé hráčky zvykly na svou výraznější pozici v týmu.

Kdy podle vás Poruba přišla o možnost bojovat v Interlize o medaile?

Jednoznačně po naší prohře v Olomouci. Utkání nám absolutně nevyšlo, a tady už se nedá mluvit o nesehranosti či nezkušenosti. Prostě jsme to tam nezvládli a tyhle dva body nám v závěru sezony chyběly.

Už jste zmínil smolné pohárové vyřazení s Höörem v osmifinále Challenge Cupu. Co tedy Porubě scházelo k postupu?

V reálu jeden gól, ale i tak to byla nádherná série, na kterou holky určitě hned tak nezapomenou. Pohárové vyřazení je i tak pro mě zklamání. Před startem soutěže jsem řekl, že máme na to, abychom postoupili do semifinále. A za tím si stojím i teď.

V příštím ročníku můžete složit reparát…

Věřím, že se nám konečně podaří v poháru postoupit. Zatím nám to s Astrachaní (EHF Cup) i Höörem (Challenge Cup) nevyšlo. Budeme opět startovat ve stejném poháru jako v této sezoně, kde jsou soupeři hratelnější.

Jisté je, že se tým musí vypořádat s dalšími citelnými ztrátami. Hlavně odchod kanonýrky Michaely Hrbkové bude asi znát. Co vůbec na její čtyřleté působení v Porubě říkáte?

Něco podobného jsme zažili už loňské léto. Ale je pravda, že Míša letos tým táhla, vždyť nastřílela 234 gólů. Stala se nejlepší střelkyní Interligy a její odchod bude pro nás, jako pro každý jiný tým v soutěži, velká ztráta. Míši přeji jen to nejlepší. Víte ona, už od svého příchodu do Poruby, dělala vše (důrazně) jak nejlépe mohla. A to jak na palubovce, tak i mimo ni. To, že o ni projevil zájem elitní evropský tým, má slova o jejích hráčských a morálních kvalitách potvrzuje. Jsem rád, že si splnila sen a zkusí si zahrát nejen zahraniční soutěž, ale hlavně prestižní Ligu mistrů. Také věřím a ze srdce jí přeju, aby ji to posunulo zase o kousek dál, a ona další zkušenosti zúročí mimo jiné i v české reprezentaci.

Jednal jste s ní o možném prodloužení smlouvy?

I přes skutečnost, že jsem předem její odpověď znal, tak jsem jí nabídku učinil. Byl bych špatný manažer, kdybych to nezkusil. Takže ano, jednal, byť jednání bylo velmi rychlé a stručné (směje se).

Dá se vůbec za takovou hráčku momentálně najít na trhu náhrada?

Každý je nahraditelný… Bude to však velmi těžké, Míša je komplexní hráčka. Především je to levačka a je použitelná jak na křídle, tak i na spojce. Umí vzít v těžkých zápasových chvílích zodpovědnost na sebe. Já si i přesto všechno myslím, že nemusíme za každou cenu někoho hledat. Máme v týmu dobré, mladé talentované levačky a třeba taková Leona Šviráková má veškeré předpoklady, aby časem Míšu nahradila. Pokud se na věc podíváme čistě z hlediska hráčských postů, tak to může být na spojce, tvorbou hry a zodpovědností již zmiňovaná Leona Šviráková a na křídle Diana Tomašechová. Obě jsou to mladé hráčky se zkušenostmi z mládežnických reprezentací, Leona už dokonce nahlédla i do té seniorské.

V týmu skončila i Pavla Poznarová a nejisté je také další pokračování rovněž zkušené hráčky Lucie Uhrákové. Už můžete prozradit jména případných posil?

S Lulu (Lucie Uhráková) se domlouváme, že u nás zůstane minimálně v pozici asistentky trenéra, především se zaměřením na individuální činnosti hráček. Díky jejím bohatým zkušenostem bychom o její služby, ať už v jakékoliv podobě, neradi přišli. A pokud Pán Bůh dá, tak ji možná společnými silami celý tým přesvědčí, ať naskočí alespoň do klíčových utkání. Potvrdit mohu také příchod Šárky Marčíkové, která k nám přichází na přestup ze Zlína. Jedná se o hráčku, která u nás už úspěšně působila a měli jsme o ni dlouhodobě zájem. O dalších posilách jednáme, konkrétní jména po mně dnes nechtějte, jednání nejsou tak daleko, abych to mohl prozradit.

Které posty budete chtít posílit?

V loňské sezoně nám na spojkách hrály pivotky a někdy i křídla, takže posílit musíme především na spojkách.

Stínem závěru sezony určitě bylo i to, že chyba svazu obrala porubské házenkářky o slavnostní předávání medailí…

V prvním momentu nám to bylo hodně líto, protože po posledním vítězném zápase sezony v play-off máte opouštět palubovku s medailí na krku. Na druhé straně musím říct, že i chyby k životu a sportu patří. Mě potěšilo, že se svaz postavil k celé věci okamžitě čelem a nejen klubu, ale hlavně holkám se omluvil a sjednal nápravu. Toho si vážím. Věřím, že se něco podobného už nebude opakovat, protože to zbytečně kazí renomé našeho sportu.