„Od letošního 1. ledna nám Veolia zvýšila ceny tepla a teplé vody proti loňskému roku o dvacet procent,“ potvrzuje Miloš Matula, ředitel TJ Ostrava, která vlastní rozsáhlý areál ve Varenské ulici a osmnáctijamkové golfové hřiště v Šilheřovicích.

„Nemáme z toho radost, ale ani nebrečíme, není to žádná katastrofa,“ tvrdí ředitel s tím, že členské ani klubové poplatky zatím zvedat nehodlají.

„Kromě páry od Veolie, která se v našem výměníku transformuje na teplou vodu do topení nebo na sprchování, máme samozřejmě i elektřinu. Během covidu, kdy jsme museli mít zavřeno, jsme nelenili a přišli na to, kde se dá ušetřit. Díky tomu na tom nejsme tak špatně. Cenu silové elektřiny máme na rok 2022 zafixovanou a u stálých plateb, což jsou jističe a služby s tím spojené, zvýšení asi o šest procent kopíruje současnou inflaci,“ vysvětluje, že zásluhou toho se nejedná o celkové zdražení energetického toku.

„Měli jsme nějaké náznaky, jak se bude situace vyvíjet. Snažili jsme se předjímat, proto jsme částečně zvedli cenu za pronájmy sportovišť. Podle jejich druhu jde v průměru o deset až patnáct procent,“ přibližuje stav od 1. ledna 2022.

Areál v ostravské Varenské ulici nabízí osm antukových kurtů na tenis, dvě multifunkční hřiště, beachvolejbalové centrum se čtyřmi pískovými kurty a bazénem, tři antukové kurty na nohejbal nebo volejbal, dva padelové kurty, tři dráhy na petanque, kroketové hřiště, tři stanoviště pro ruské kuželky, zahradní šachy, haly pro míčové sporty, badminton, judo, gymnastiku, hernu stolního tenisu, regeneraci, saunu, ubytovnu a v Šilheřovicích osmnáctijamkové golfové hřiště. „Musím zaklepat, úbytek zájemců jsme nezaznamenali, lidé mají chuť sportovat,“ těší Miloše Matulu.

Méně diváků ale v poslední době chodí na extraligu volejbalistek. „To mě překvapilo. Vstupné jsme zvýšili z třiceti na čtyřicet korun, což je směšná částka. V tabulce se celou sezonu držíme nahoře, takže kvůli tomu to určitě nebude,“ dodává.

V areálu jsou i komerční prostory – restaurace, beachbar, obchod s potřebami pro stolní tenis, kadeřnictví. „K nájemcům máme lidský přístup, energie si platí sami a nájemné jim zvyšujeme jen o inflaci, takže to nejsou dardy.“

V TJ Ostrava, která má 1500 členů, devět klubů (golf, volejbal, judo, stolní tenis, zápas, plavání, šachy, jóga, tenis) a 21 zaměstnanců, finance šetří, kde se dá. „Covid ukázal, kde máme rezervy. Hlídáme si, abychom nikde netopili nebo nesvítili zbytečně, a snažíme se jít cestou energetické úspornosti, řešíme celkový komplex vytápění areálu,“ připomíná ředitel podniknuté i plánované kroky od rekonstrukcí budov, rozvodů vody, topení a elektřiny až po výměnu zářivek za úsporná světla.

„Vyhýbáme se úvěru. Snažíme se hledat a využívat všechny možné vypsané dotační výzvy, jednáme s různými firmami i dodavateli,“ těší ředitele, že v TJ nemusí řešit žádné dluhy.