Staněk byl krůček od postupu do semifinále. Výkonem 21,22 se držel před mistrem Evropy Haratykem z Polska, ale ve třetím pokusu přešlápl. Polský rival naopak zabral, Staňka přehodil o 14 centimetrů a na jeho úkor postoupil mezi čtyři nejlepší. 

Závodník Dukly Praha se tak propadl na šesté místo za amerického olympijského vítěze Crousera z USA, který prohrál týmový duel s Brazilcem Romanim. Jihoameričan nakonec vyhrál. Ve finále zvládl 21,68, jeho maximum bylo ještě o 21 centimetrů dál.

„Většina kluků se během prvních tří pokusů rozhazovala. Já jsem se také začínal chytat, ale přešlápl jsem. Bohužel nejsme stroje, abychom si naplánovali, že v první sérii hodíme nejdál. Krátit soutěž přece jen nejde… Štve mě to, protože tady házím hrozně rád. Zvlášť před takhle skvělým publikem,“ kroutil hlavou český rekordman.

„Možná se to mohlo líbit divákům, ale myslím, že výsledky by byly o dost jiné, kdyby se házelo podle klasických pravidel. Tahle soutěž není ani o týmu, když se dva Evropani mezi sebou vyřazují. Snad jsme ale Evropě nějakými body přispěli,“ pokračoval.

„Na třetí hod se musím ještě podívat. Zdálo se mi, že mohl být dlouhý, ale bohužel jsem se neudržel v kruhu,“ litoval čtvrtý muž srpnového mistrovství Evropy v Berlíně.

Staněk neskrýval nespokojenost s organizací

Závod kupodivu neabsolvoval v modrém evropském dresu, ale v šedivém tričku. „Když jsem přišel na fasování, dostal jsem jedno bílé tričko s límečkem a černý dres, v kterém házel Haratyk. Tenhle typ ale nesnáším, protože mě rukávy řežou do rukou. Tak jsem si vzal svoje, na jaké jsem zvyklý,“ krčil rameny.

Spokojený nebyl ani s dalšími organizačními věcmi. „Když jsem přijel na nádraží, nikdo o mně nevěděl. To by se nestalo ani na republikových družstvech. Aby se mě ptali, jestli tady budu závodit. Nepřišel mi žádný nominační dopis, jen jsem ještě z Berlína věděl, že budu závodit za Evropu. Něco jsem se pak dozvěděl od oštěpaře Kuby Vadlejcha. Kdybych přijel na blind, házel bych asi do půl těla nahý. Tohle se hodně nepovedlo, hned jedu domů.“

Sezona pro sedmadvacetiletého siláka ale ještě nekončí. „Příští týden ještě vyrazím na mítink do Domažlic. Po tomhle zklamání očekávám, že bych tam mohl hodit daleko. Budu ještě naštvanej a nevybouřenej, ale zároveň ze mě všechno spadne. No a pak už přijde dovolená. Mám na vyřešení nějaké povinnosti, na které nebyl během sezony čas,“ dodal.