„Termín Ostravského koníka se kryje s termínem německé bundesligy, kde někteří hráči musí být. To se sice netýká obhájce titulu Davida Navary, ale ten byl pozván na superturnaj v Ázerbájdžánu, kde budou hrát jména jako Carlsen, Topalov a další špičkoví světoví hráči. Taková nabídka se neodmítá,“ přiznal Deníku ředitel festivalu Marek Jelínek.

Přesto si obsazení pochvaluje. „I tak máme přihlášených dvanáct velmistrů a patnáct mezinárodních mistrů, určitě nás čekají zajímavé boje a je to zároveň šance pro někoho z těchto hráčů. Podobné top bylo právě i před dvěma lety,“ připomněl Jelínek rok 2016, kdy vyhrál Vojtěch Plát.

Nyní se zdá, že ročník 2018 bude rekordní. „Máme přihlášeno více lidí, než před dvěma lety, takže i když se někdo odhlásí, předpokládám, že rekord padne,“ prozradil s tím, že kromě republikového šampionátu se hrají i tři další turnaje pro veřejnost.

Zajímavostí však je, že mistrovství se musí obejít bez ženského obsazení.

„Loni kolem toho byla diskuse ohledně cenového fondu, že ten jejich neodpovídá mužskému, srovnávalo se to s tenisty, tak se svaz rozhodl tuto společnou akci ukončit. Vyhlašovala se totiž nejlépe umístěná žena, což nemělo punc samostatného mistrovství. To bude někdy za dva týdny,“ objasnil ředitel festivalu Marek Jelínek.

Ostravský koník. Simultánka
Šachisté zakončili simultánní turné