Stříbrnou medaili z minulé univerziády v Kwangdžu 2015 sice neobhájila, přesto Barbora Závadová z KPS Ostrava v čínské Taj-peji nezklamala. Jako jediná z českých bazénových plavců se probojovala do finále, a to hned dvakrát.

V závodě na 400 metrů polohový způsob obsadila šesté (4:44,30 min.) a na polovičtní trati osmé místo (2:16,34). Čtyřiadvacetiletá účastnice olympijských her v Londýně 2012 a Riu 2016 navíc postoupila ze 16. pozice do semifinále na 200 metrů motýlek a v něm skončila patnáctá (2:13,86).

„Letošní sezona mi asi nebyla úplně nakloněna, měla jsem v ní vzestupy i pády a získala hodně nových zkušeností,“ uvedla Barbora Závadová, která se letos na jaře připravovala v Austrálii a na své poslední univerziádě si doplňkově „střihla“ také 100 m motýlek (20. místo 1:01,40) a 50 m znak (23. 29,92).

Barbora Závadová
Plavkyně Barbora Závadová: Chyběla mi radost, nadšení, chuť zlepšovat se

Její o čtyři roky mladší sestra Tereza Závadová, specializující se na volný způsob, měla na světovém svátku akademiků premiéru a nevedla si vůbec špatně na trati 1500 metrů doplavala třináctá (17:07,04) a na 800 metrů osmnáctá (8:58,42).

„Doufala jsem v lepší čas. První čtyřstovka se mi jela krásně, bohužel druhá mě dost bolela a začala jsem zkracovat záběr. I přesto jsem do toho šla a snažila se držet tempo se soupeřkou vedle na dráze,“ komentovala Tereza Závadová svůj start na osmistovce. V Taj-peji zvládla i kraulařskou čtyřstovku (25. místo 4:23,07).

Třetí plavkyní KPS Ostrava na letní světové univerziádě byla Věra Kopřivová. Od finále 200 metrů znak ji dělily jen dvě sekundy, skončila třináctá (2:14,18). „Bylo to moje první semifinále v životě, což považuji za úspěch. I když jsem nedokázala zaplavat osobák, tato zkušenost mi ukázala, jak velký progres jsem za dva roky studia a tréninku v Americe udělala,“ usmívala se Kopřivová. Na poloviční trati obsadila 28. pozici (1:03,44) a na padesátce byla pětadvacátá (30,28).

Spolu se sestrami Závadovými a Martinou Elhenickou (Trutnov) startovala také ve štafetě na 4x200 metrů volný způsob. Hned v úrvním úseku česká znakařka posunula své maximum na 2:03,55 min.

„Jsem ráda za to, jak jsem přispěla ke štafetě. Udělala jsem si osobní rekord a to je vždy příjemné. Trochu mě ale mrzí, že to nebylo finále. Myslím, že v něm bychom podaly ještě lepší výkony,“ uvedla Kopřivová. České kvarteto zaplavalo čas 8:22,41 min. a obsadilo celkové 10. místo.