Nervózní čekání na telefonáty, které by potvrdily účast, končí. Startovní listiny všech letošních závodů na Zlaté tretře Ostrava jsou zaplněny a všichni znovu věří, že i 53. ročník nejpopulárnějšího českého atletického mítinku bude znovu parádní.

Už když se v průběhu celého roku od předchozí Zlaté tretry Ostrava oznamovala některá jména, bylo jasné, že by si všichni diváci měli na stadion pospíšit. Třeba proto, aby sledovali pokus o překonání světového rekordu na dvacetikilometrové trati žen spojené s měřením vzdálenosti uběhnuté nejlepšími závodnicemi v hodinovce.

Domácí hvězdy

Stranou rozhodně nezůstanou ani domácí hvězdy. 

Oštěpařka Barbora Špotáková sice na letošní Zlaté tretře Ostrava startovat nebude pro podezření na zánět slepého střeva - více zde, přesto závod oštěpařů slibuje velké představení.

Kromě Vítězslava Veselého bude o další úspěšné vystoupení usilovat i obrozený Petr Frydrych. Oběma Čechům bude však určitě sportovně chtít pokazit radost Egypťan Ihab Abdelrahman El Sayed, jenž v Šanghaji útočil na devadesátimetrovou hranici.

Už potřetí do Ostravy dorazil Renaud Lavillenie francouzský tyčkař, který skočil v Doněcku v hale 616 cm a překonal jeden z rekordů Sergeje Bubky. „Lavillenie je momentálně druhým nejžádanějším závodníkem světové atletiky," řekl o něm manažer mítinku Alfonz Juck.

Sprintéři

Tahákem sprinterské trati, která nakonec musí oželet další start Usaina Bolta, je Američan Justin Gatlin, nejrychlejší atlet na stovce v letošní sezoně. „Vracím se do Ostravy po deseti letech, vím, že se tam běhá rychle. Bude to můj jediný další start v červnu. Věřím, že podmínky umožní, abych atakoval svůj světový výkon roku," vzkázal dvaatřicetiletý rodák z Brooklynu.

Ženskou dvoustovku nakonec namísto zraněné Shelly- -Ann Fraserové-Pryceové z Jamajky ozdobí Američanka Allyson Felixová. V Česku ještě úřadující olympijská vítězka na dvoustovce nikdy nestartovala. „Jsem nadšená, že budu poprvé startovat na mítinku, o kterém jsme tolik slyšela, který má tak bohatou historii a kde jsou tak skvělí fanoušci. Moc se do Ostravy těším," uvedla v pozdravu atletickým fanouškům.

Ale na Zlaté tretře Ostrava 2014 bude na startu stát ještě o mnoho víc opravdu zvučných jmen, která si zaslouží pozornost vás, diváků, přímo na tribunách městského stadionu. A všichni věří, že právě diváci jim pomůžou ke splnění mnoha snů, kvůli kterým je organizátoři do Ostravy pozvali a kvůli kterým se jim snažili vytvořit co možná nejlepší podmínky.

Rozhovory a zajímavosti k letošnímu 53. ročníku Zlaté tretry najdete v dnešní příloze Deníků Moravskoslezského kraje.