SERIÁL DENÍKU:
Ostrava - Evropské město sportu 2014

Základem atletiky a zároveň všech ostatních sportů je běh, který provozuje každý, bez omezení věkem, pohlavím či sociálním postavením. Bez atletické průpravy nelze dojít k vrcholovému výkonu v žádném sportu, ale je nesmírně důležitá i pro fungování záchranných složek měst a obcí, bez pravidelného atletického tréninku se neobejdou hasiči ani policisté.

Kvalitní sportovní výkon však vyžaduje plnohodnotnou celoroční přípravu. V atletice je to v létě stadion, v zimě dobře vybavená hala. Tu však mohou využívat i sportovci jiných odvětví, stejně jako děti z mateřských, základních i středních škol. Ti sportují od pozdního jara do září na svých venkovních sportovištích, v zimě však školní tělocvičny nestačí. Tréninková hala nabízí možnost pokračovat v programu osobního rozvoje pod vedením odborných trenérů i amatérským sportovcům veteránských kategorií. Odpovídající podmínky pro zimní přípravu by jejich počet několikanásobně zvýšily.

Vznikne špičkové národní centrum atletické přípravy

V okruhu necelých 400 km od Ostravy směrem do Čech, Polska i na Slovensko neexistuje obdoba atletické haly, jejíž stavba se v Ostravě plánuje. V Polsku je nejbližší hala ve Spale, takže od Chorzówa začíná spádová oblast pro využití ostravské haly, Slovensko má jedinou halu v Bratislavě. Hala Olympu Praha a přetlaková hala rovněž v Praze na Strahově odpovídají sice nárokům Mezinárodní atletické federace z hlediska sportovního, nabízejí však minimální zázemí pro diváka. V blízkosti nejsou žádné ubytovací kapacity, existuje pouze minimální zázemí pro fyzioterapii, takže nejsou atraktivní pro soustředění atletů ani sportovců jiných odvětví.

Výstavbou plnohodnotné atletické haly v kontextu s ostatní infrastrukturou vznikne nejlepší tréninkové centrum v České republice i blízké střední Evropě. Jen v rámci spádové oblasti Ostrava bude pravidelně využíváno minimálně 5700 organizovanými atlety, v rámci celé Moravy a východní části České republiky představujepředběžný odhad organizovaných uživatelů 15 tisíc atletů. Kromě České republiky mohou unikátní prostředí pro tréninky i soustředění využívat atletické kluby ze sousedních slovenských regionů Čadca a Žilina (12 klubů, 1700 sportovců) a také z příhraničních polských regionů.

Kombinace přebudovaného stadionu, který bude bezkonkurenční v rámci střední Evropy, atletické haly, fyzioterapeutického zázemí a dostatečného množství ubytovacích kapacit všech kategorií navíc nabídne také ojedinělý koncept pro specifickou oblast domácího i mezinárodního cestovního ruchu.

Odchody kvůli zázemí se minimalizují

Úspěšní atleti a čeští reprezentanti byli v minulosti kvůli nedostatečným podmínkám v přípravě nuceni odejít z našeho regionu. Příkladem jsou Kateřina Baďurová, Adam Ptáček, Denisa Rosolová, Jaroslav Bába aj. Investice do výchovy jednoho závodníka, která činí do jeho 18 let minimálně milion korun převážně získaných z podpory sponzorů a města, se při přestupu již v žádné formě nevrátí. Každý z odchozích přitom preferuje zůstat v blízkosti rodiny, zázemí domovského klubu, rodného města, kraje. Ovšem v případě, že bude mít odpovídající podmínky. Nejvýznamnějším faktorem ovlivňujícím odchod talentovaných atletů z Ostravy je možnost zimní přípravy v atletické hale, v níž je možné trénovat všechny disciplíny.

V současnosti běžci trénují venku ve velmi ztížených podmínkách, skok o tyči, skok vysoký, daleký, trojskok ani vrh koulí trénovat nelze vůbec stejně jako speciální vytrvalost. Nelze se pak divit, že výsledky mnohdy neodpovídají těžkému tréninku, který atleti absolvují.

Hala nejen pro vrcholový sport

Parametry haly by měly být špičkové, dvě stě metrů dlouhá šestidráha s největším doporučeným poloměrem zatáček, tedy malým sklonem. Hala bude vždy od prosince do dubna dějištěm bezpočtu národních soutěží, dále se zde budou konat halová mistrovství každého ze čtyř moravských krajů (žactvo, dorost, junioři, senioři, veteráni), halová mistrovství ČR mužů a žen, mezikrajská utkání, soutěže přípravek z Moravy, Slezska a východních Čech, nejrůznější mezinárodní soutěže i mezistátní utkání. Novou podobu dostane i mezinárodní výškařský mítink Ostravská laťka.

Stranou nezůstanou ani další sporty. Halu budou využívat neslyšící sportovci, hasičský a záchranný sboru, studenti Sportovního gymnázia Dany a Emila Zátopkových, sportovní kluby VŠB-TUO, policisté PČR, MěP, hokejisté HC Vítkovice, volejbalové, házenkářské a basketbalové kluby, oddíly šermu, badmintonu aj.

V novém prostředí se budou konat národní i mezinárodní turnaje v boxu, Velká cena Ostravy v moderní gymnastice, Olympiáda atletických školek, Národní finále ve street hokeji, soutěže základních, středních a vysokých škol, institucí, podniků, firem i akce pro veřejnost. V hale se mohou uskutečnit i divadelní a muzikálová představení nebo koncerty s kapacitou hlediště do 3000 diváků.

ROZHOVOR: Ostrava by se měla stát národním atletickým centrem, říká předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník

Výstavba kryté atletické haly v Ostravě je stále ve stadiu příprav. Jak může situaci ovlivnit Český atletický svaz?

V České republice mají atleti k dispozici dvě atletické haly v Praze a v Jablonci nad Nisou. Hala v Jablonci je ale určena spíše k tréninkovým účelům. Tento stav je dlouhodobě nedostačující a Český atletický svaz situaci monitoruje a snaží se ji změnit. Další hala nám citelně chybí a Ostrava je teritoriálně velmi vhodné místo. Oblast generuje mnoho atletů, kteří pak z Ostravy odcházejí, protože nemají adekvátní tréninkové podmínky přes zimu. Krytá hala v Ostravě by tento problém vyřešila. Nyní vzniká pod Českým olympijským výborem ve spolupráci s MŠMT projekt týkající se šesti národních sportovních center. Jedním z nich, pro atletiku, by měla být právě Ostrava.

Má totiž už téměř dobudovaný špičkový stadion, který splňuje nejpřísnější kritéria pro pořádání soutěží. A hala by byla dalším krůčkem. Svaz se snaží ukázat na možnosti využití haly, a to jak pro trénink malých dětí (z projektu Atletika pro děti, přípravek apod.) tak pro špičkovou přípravu reprezentantů a pořádání soutěží. Ačkoliv svaz nedisponuje investičními prostředky, bude se snažit iniciovat finance z rozpočtu MŠMT, z resortního centra a bude se snažit pomoci i ze svých prostředků na talentovanou mládež.

Došlo v posledním období k nějakému konkrétnímu jednání mezi městem Ostravou a svazem?

S městem o hale dlouhodobě jednáme. Novým impulzem je dohoda o trojstranném memorandu, které by v případě postavení haly garantovalo, že by část sportovního resortního centra měla detašované pracoviště v Ostravě. Tudíž by v Ostravě pracovali trenéři, kteří by byli financováni z centra, a atleti by nemuseli odcházet do Prahy. O tomto záměru jsem informoval Zastupitelstvo města Ostravy na jeho výjezdním zasedání v listopadu 2012 a záměr byl podpořen. Máme eminentní zájem výstavbu haly maximálně podpořit.

Druhá krytá hala v republice by jistě pomohla rozvoji atletiky nejen v moravskoslezském regionu.

Byla by přínosem i v pořádání soutěží, a to nejen regionálně, i když tam by byla její primární role. Ale měla by překročit i tento rámec a umožnit, že například mistrovství Moravy se nebude konat v Bratislavě, ale v Ostravě. Tím by také skončil monopol Prahy na pořádání mistrovských soutěží všech kategorií v halové sezoně.