V uplynulém týdnu si užívala atmosféru atletického mistrovství světa v Londýně. „Mravenčení a husí kůži, kterou máte, když celý stadion žene atlety dopředu nebo když těm nejlepším hrají hymnu, u televize prožít nelze,” říká Táňa Netoličková.

Jedna z nejvýraznějších postav české atletiky i proto nadšeně vyhlíží vrcholnou akci příští sezony. Městský stadion ve Vítkovicích totiž v září 2018 přivítá Kontinentální pohár, unikátní týmovou soutěž.

„Vstupenky jsem si už koupila,“ říká nadšeně jedna z nejlepších českých čtvrtkařek v historii. „Vzhledem k tomu, jak mají čeští a zejména ostravští fanoušci atletiku rádi, věřím, že budou hodně brzy pryč z prodeje, tak jsem chtěla mít jistotu,“ dodává.

Prodej vstupenek na největší atletickou akci, kterou může Česká republika uspořádat, běží prostřednictvím sítě Ticketportal a po týdnu hlásí organizátoři pozitivní zprávu: prodaných je už víc než 4500 vstupenek! „Jelikož se Kontinentální pohár koná až za rok, tak je to výborné číslo,“ říká Netoličková.

V minulosti prožila na Městském stadionu v Ostravě nespočet mimořádných momentů jako závodnice, ale i jako trenérka.

Tradiční mítink Zlatá tretra je její srdeční záležitost, v různých rolích nechyběla na mistrovství světa atletů do 17 let ani na evropském šampionátu atletů do 23 let, které se v metropoli Moravskoslezského kraje konaly v uplynulých letech.

„Všechny tyto akce jsou důkazem, že Ostrava a zdejší organizátoři umí připravit skvělé závody a divácká kulisa na nich je vždycky ohromná,” uvědomuje si. „Když jsem závodila, atmosféra na Zlaté tretřě mě dokázala vyhecovat k osobním rekordům bez ohledu na to, že se jednalo o první závod sezony. Ostravští fanoušci atletice rozumí, umí vytvořit atletům skvělé prostředí a zaslouží si, aby se v Ostravě konala tak prestižní akce, jakou Kontinentální pohár je.“ Týmová soutěž, která se koná pouze jednou za čtyři roky jako souboj výběrů nejlepších atletů čtyř kontinentů, je podle stříbrné čtvrtkařky z mistrovství světa v roce 1983 mimořádně atraktivním projektem.

ČEŠTÍ ATLETI se na právě skončeném světovém šampionátu v Londýně mohli opřít také o podporu věrných fanoušků. Velký sportovní i atletický svátek si nenechal ujít aní Táňa Netoličková (na snímku zcela vlevo).„Týmová soutěž je sama o sobě speciální. Třeba u Evropských pohárů družstev je ohromně vidět, jak jsou jednotlivé mančafty utužené. Každý atlet závodí zejména sám za sebe, ale k tomu mají všichni motivaci navíc přispět k výsledku svého týmu. Tým musí mít společného ducha, aby dosáhl stejný cíl,“ říká Netoličková.

V roce 1985 také plánovala přispět svým dílem k úspěchu týmu Evropy na Světovém poháru, jak se Kontinentální pohár kdysi jmenoval.

Ocitla se totiž v nominaci čtvrtkařek pro prestižní podnik v Canbeře. „Jenže týden před závodem jsem si na lize natrhla šlachu na chodidle. Byl to poslední krok na šachovnici ve štafetě na 4x 400 m. Došlápla jsem, něco mi ruplo v noze a bylo po Austrálii, po Světovém poháru. Bylo mi to hodně líto, protože závodit pro mě na Světovém poháru byla výzva a čest,“ vzpomíná a těší se, jak si atmosféru týmového atletického klání vychutná v Ostravě za rok.

Věří, že tomu tak bude na vyprodaném městském stadionu. „Spousta lidí o Kontinentálním poháru ještě neví, ale to se změní taky o něm lidem vypravuju, kde můžu,” netají bývalá skvělá česká atletka.

„Někteří zase nechávají nákup vstupenek na poslední chvíli, ale to bych opravdu nedělala známe příklad ze Zlaté tretry, že se lidi probudí na poslední chvíli, kdy už vstupenky nejsou k mání,” upozorňuje Táňa Netoličková.

Kde si tedy vstupenky můžete koupit? V prodeji jsou prostřednictvím sítě Ticketportal (www.ticketportal.cz). Ceny lístků začínají na 150 Kč za jeden den, v nejvyšší kategorii pak stojí 500 Kč. Připraveny jsou poloviční slevy pro seniory (65+), děti do 130 cm či vozíčkáře (jejich doprovod za symbolickou 1 Kč). (vrt)