Držitelé „salátové mísy" z posledních dvou let zvítězili v Davis Cupu podesáté za sebou a o semifinále budou hrát 4. až 6. dubna v Japonsku. „Byl to velice těžký zápas. První dva dny byly napínavé a čtyřhra byla klíčem k vítězství. Nad všemi vyčníval Tomáš Berdych, protože za tři dny tady předvedl skvělý tenis a byl o třídu lepší než ostatní hráči," vyzdvihl kapitán Navrátil.

Osmadvacetiletý Berdych v pátek smetl Igora Sijslinga a s Radkem Štěpánkem vydřeli po čtyřech hodinách bod v sobotní čtyřhře nad Robinem Haasem a Jeanem-Julienem Rojerem. V neděli Berdych stvrdil postup výhrou nad Thiemem de Bakkerem 6:1, 6:4 a 6:3.

„Důležitá je výhra, protože první kolo je po úspěšných dvou letech těžké. Hráli jsme doma, chtěli se předvést co nejlépe a vyhnout se zářijové baráži, což se nám povedlo. Je to ten nejlepší možný start daviscupové sezony," řekl Berdych.

Do úvodní dnešní dvouhry poslal nizozemský kapitán Jan Siemerink proti Berdychovi místo unaveného Haaseho až 139. hráče světa De Bakkera. Ten sice loni na antuce v Bastadu českou jedničku porazil, ale v ČEZ Areně mu světová sedmička nedala šanci.

Soupeř byl vlažný

Cestu ke své osmadvacáté singlové daviscupové výhře začal semifinalista Australian Open Berdych rázně. Za čtvrt hodiny vedl v prvním setu 5:0 a vyhrál dvacet z 22 výměn. „On nastoupil vlažný, nedal míč dvakrát přes síť. Já se snažil jen vracet balony, což stačilo," řekl Berdych České televizi. „Byl jsem na něj nachystaný a taky to tak vypadalo. Jsem rád, že jsem to dobře zvládl," uvedl.

Další dva sety už neměly tak jasný průběh, ale Berdych měl vývoj pod kontrolou. Jen v závěru třetí sady lehce zaváhal a přišel o servis. Vzápětí vzal De Bakkerovi podání již pošesté v utkání a po hodině a tři čtvrtě zápas ukončil.

Už za rozhodnutého stavu pak prohrál Lukáš Rosol se Sijslingem dvakrát 3:6. „Hrál jsem po delší době Davis Cup a chvilku mi trvalo, než jsem setřásl nervozitu. Předtím jsem dva dny seděl a moje hra nebyla úplně dobrá," řekl Rosol.

Cesta do Asie

Otázkou je, zda Berdych pojede do Japonska, neboť vážně uvažuje o tom, že po úspěšných letech v daviscupovém týmu dá na čas přednost individuální kariéře. „Teď si chci užít vítězství a co bude dál, to teprve uvidíme," řekl Berdych.

Japonsko bude hrát čtvrtfinále Davisova poháru poprvé v historii. Tým okolo osmnáctého hráče světa Keie Nišikoriho využil v 1. kole příznivých okolností a v Tokiu porazil oslabenou Kanadu, které chyběl zraněný Milos Raonic.

„Přál jsem si trošku Japonsko. Nišikori je skvělý hráč, ale druhý je Soeda a přes druhý sled se dá přejít. Šance jsou větší než v Kanadě," řekl Rosol.

S Japonskem mají Češi vyrovnanou bilanci 1:1, ale oba zápasy hrané v Praze se uskutečnily před druhou světovou válkou. V roce 1930 vyhráli Japonci, o pět let později zvítězili Josef Caska, Roderich Menzel, který má z českých hráčů historicky nejvíce vítězství v daviscupových dvouhrách (40), a Ferenc Maršálek.

ČR - Nizozemsko 3:2
Berdych - De Bakker 6:1, 6:4, 6:3, Rosol - Sijsling 3:6, 3:6.