Soupeři vybojoval vedení jejich jednička Robin Haase, který zdolal za 3 hodiny a 39 minuty Radka Štěpánka 4:6, 6:3, 6:7, 6:2, 6:1.

Vyrovnání zařídil svěřencům nehrajícího kapitána Jaroslava Navrátila ve skvělé formě hrající Tomáš Berdych. Sedmý hráč světa a čerstvý semifinalista Australian Open převálcoval Igora Sijslinga 6:3, 6:3, 6:0. V sobotu je na programu čtyřhra. Ta startuje v ostravské ČEZ Aréně ve 14. hodin.

V zahajovacím zápase se ocitl z úzkých jako první Štěpánek, ale situaci zvládl skvěle. Za stavu 2:3 odvrátil první brejkbol Haaseho a následně sám svůj premiérový využil, když uhrál na příjmu čtyřmi míče v řadě. Díky tomu se dostal do vedení, ještě jednou obral rozhozeného soupeře o servis a úvodní sadu získal poměrem 6:3.

Smutný obrat

Také ve druhé sadě oba hráči dobře podávali a nepouštěli protivníka k šancím. Až do stavu 4:4. V deváté hře si vybral Štěpánek slabší chvilku a v tu nejhorší možnou chvíli poprvé v utkání přišel o servis, to když Haase vytáhl světový forhendový prohoz. Nizozemská jednička pak čistou hrou srovnala na 1:1.

Třetí set zahájil povzbuzený Haase tím nejlepším možným způsobem, když znovu obral Štěpánka o podání. Karvinský rodák se ale oklepal a okamžitě oplácel stejnou mincí. A tak se znovu rozhodovalo až v koncovce setu. Stěpánek měl stále navrch, ale ani vedení 6:5, 40:0 nedotáhl. Tiebreak ale zvládl. Klíčový byl obrat z 0:1 na 4:1.

Zdálo se, že by mohl být Štěpánek na koni, ale vše bylo jinak. Ve čtvrtém dějství se brzy propracoval Haase do vedení 3:0, a když se vyhrabal při vlastním podání ze stavu 4:2 30:40, šlo se do rozhodující páté sady. V ní měl Štěpánek za stavu 1:1 dva brejkobly, které však neproměnil a úplně odešel. Následně ztratil pět her v řadě a se smutným výrazem zmizel v kabině.

„Proměňování brejkbolů bylo klíčové. V těžkých chvílích jsem si pomohl servisem, nebo vynikajícím úderem," řekl Haase. „Celkově to byl vyrovnaný zápas. Na začátku jsem nehrál dobře, ale postupně se zlepšoval. I když jsem ztratil dlouhý třetí set v tiebreaku, dokázal jsem se vrátit a utkání otočit. V posledních dvou setech jsem byl lepším hráčem," dodal Haase.

Berdych blesově srovnal

Následně se na kurtu objevil Tomáš Berdych, který zajistil Čechům vyrovnávací bod, když za 102 minut smetl Igora Sijslinga 6:3, 6:3, 6:0. „Jsem rád, že se mi podařilo získat důležitý bod a srovnat. Snažil jsem se být agresivní, atakovat ho. A to se mi dařilo. Cítil jsem se na kurtu dobře," pochvaloval si Berdych po svém jubilejním šedesátém utkání v Davisově poháru.

Do sobotní čtyřhry, která začíná v ostravské ČEZ Aréně ve 14. hodin, nahlásil český kapitán Jaroslav Navrátil zbylé dva členy týmu Lukáše Rosola a Jiřího Veselého. Hrát by však měli Berdych se Štěpánkem. A koho očekávají na druhé straně sítě?

„Mají dost vyrovnaný tým, těžko odhadovat. Podle mého postaví Haaseho s Rojerem," dodal Tomáš Berdych.

1. kolo tenisového Davisova poháru v Ostravě (tvrdý povrch):

Česko – Nizozemsko 1:1 po úvodních dvouhrách

Štěpánek – Haase 6:3, 4:6, 7:6 (4), 2:6, 1:6

Berdych – Sijsling 6:3, 6:3, 6:0