Chyběl jak nejlepší český hráč Tomáš Berdych, tak i zkušený Radek Štěpánek, kteří jsou mimo hru. Berdych se již dříve kapitánovi Navrátilovi omluvil, Štěpánek je stále zraněný.

Česko tak povedou do boje Lukáš Rosol (30. na žebříčku ATP), Jiří Veselý (46.), které doplňují nováčci Jan Mertl (218.) a Adam Pavlásek (239.). Také Australané si budou muset vystačit bez své největší hvězdy. Devatenáctiletý Nick Kyrgios (37.) nejprve účast potvrdil, nakonec však do Ostravy kvůli problémům se zády nepřijede.

Protinožci tak nastoupí ve složení Bernard Tomič (42.), Sam Groth (69), Lleyton Hewitt (99.) a Thanasi Kokkinakis (138.)

„Pro nás je tohle nová role. Naposledy jsme hráli bez Tomáše a Radka před pěti lety v Chile, kde jsme vyhráli. Věřím, že i tentokrát to zvládneme, i když síla Australanů je opravdu velká," zdůraznil Jaroslav Navrátil, který samozřejmě přivítal absenci australské jedničky Kyrgiose.

„Je to jeden z největších talentů téhle doby. Že nakonec nenastoupí je pro nás dobře, díky tomu máme větší šanci postoupit dál," řekl Navrátil.

Ten měl na nedělním prvním tréninku v ostravské ČEZ Aréně, kde se bude hrát na tvrdém povrchu, k dispozici pouze Rosola s Veselým. Mertl a Pavlásek se připojí k týmu v pondělí. „Všichni se na zápas těšíme, nálada je dobrá," prohlásil Lukáš Rosol, jednička týmu.

„Australané budou i bez Kyrgiose silní, nesmíme proto nic podcenit. Zkusíme udělat maximum a doma vyhrát. Moc rádi bychom i bez Tomáše a Radka prošli do dalšího kola," podotkl Rosol.

Držitelé „salátové mísy" z let 2012 a 2013 mají Australanům co vracet. Před 18 lety v Adelaide neuhráli Češi ani bod. Celková bilance je 1:6. Jedinou výhru nad osmadvacetiná­sobnými vítězi soutěže zajistil Jan Kodeš a Jiří Hřebec v roce 1975 na Štvanici. V případě postupu do čtvrtfinále by tenisté hráli buď s Itálií, nebo Kazachstánem.

„Kazachstán by byl přijatelnější soupeř, to je ale ještě daleko. Nejprve musíme přejít přes Austrálii," dodal Jaroslav Navrátil.