Porubské házenkářky cestovaly do Turecka tři dny po teroristickém útoku v evropské části Istanbulu, při kterém zemřelo deset lití a dalších patnáct bylo zraněno.

Zpráva o hrůzném atentátu, za kterým stál Nabil Fadli napojený na Islámský stát, zasáhla pochopitelně i kabinu ostravského házenkářského celku. „Lence Roháčkové to volala hned v úterý maminka, měly jsme zrovna trénink. Ale jasně jsme řekly, že nad tím nebudeme přemýšlet a bavit se o tom," uvedla slovenská pivotka Eva Minarčíková.

Kapitánka Leona Šviráková ale přiznala, že každá hráčka se musela vypořádat se situací po svém. „Nebylo to nic dramatického, ale je jasné, že si každá z nás články o útoku přečetla na internetu. Bylo ale dobře, že jsme se o tom moc nebavily a spíše se soustředily na zápas," přiznala Šviráková, jejíž celek nakonec v sobotním osmifinále Challenge Cupu s Izmirem vypadl. O vyřazení českého vicemistra přitom rozhodl jen menší počet vstřelených branek na soupeřově palubovce, protože v součtu obou utkání skončil souboj nerozhodně 45:42 (28:22, 17:23).

Poruba letěla do čtyřmiliónového města v západním Turecku právě přes Istanbul, ale žádné problémy nezaznamenala. „Myslím, že bezpečnostní kontroly na letištích byly stejně důkladné jako vždycky. Nic výjimečného se neudálo," uvedla Minarčíková.

Hráčky dokonce přiznaly, že strach z cesty do města na pobřeží Egejského moře neměly ani jejich rodiče a nejbližší. Nebo ho alespoň nedaly znát. „Možná mě naši nechtěli zbytečně stresovat. Já jim stejně jako vždy napsala zprávu po příletu do Izmiru, po zápase a nakonec, když jsme přistály v Praze," přiznala Šviráková.

Společně se spoluhráčkou Šárkou Marčíkovou se v létě vzdala účasti na letní univerziádě v Koreji, nyní nad něčím podobným klíčové hráčky Poruby ani na chvíli nepřemýšlely. „V Koreji ty obavy byly z nemoci MERS. To bylo z mého pohledu úplně o něčem jiném. Samozřejmě, že je ale hrozné a smutné, co se v poslední době v Istanbulu nebo předtím v Paříži stalo," přemýšlela Šviráková.

Stres si tak během pohárové cesty prožily jen hráčky, které nerady létají. Třeba Šárka Marčíková ale na sobě v poslední době hodně zapracovala a do letadla už nastupuje s mnohem větším klidem. „Já se vždy bála létat, ale v poslední době už to zvládám o něco lépe. Je to asi tím, že už mám za sebou dvacet letů. Zrovna před cestou do Izmiru jsem to doma počítala," uvedla reprezentační spojka Šárka Marčíková.

Po šťastném návratu z Turecka dokonce už při vlakové cestě z Prahy do Ostravy před spoluhráčkami prohlásila, že v létě vyrazí letadlem k moři na dovolenou. „Destinaci ještě nevím, ale určitě někam s přítelem poletíme," řekla Marčíková, která v posledních letech k moři cestovala vždy autobusem. „Třeba naposledy to bylo do Černé Hory, kde bylo krásně, ale těch šestnáct hodin v autobuse bylo úmorných," připustila Marčíková.

Házenkářky Poruby byly nakonec nadšené i z krátké prohlídky Izmiru, který na ně udělal velký dojem. „Centrum vypadalo moderně a čistě. I procházka u moře byla nádherná. Pro nás je jen obrovská škoda, že jsme prohrály a vypadly. Na Izmir tak rozhodně nebudeme vzpomínat v dobrém. K postupu nám chyběl jeden gól," dodala smutným hlasem Šárka Marčíková.