„Loňský premiérový ročník akce sklidil velký úspěch. Pozitivní ohlasy jsme dostali jak od samotných závodníků, tak od fanoušků, a proto jsme neváhali a zopakovali ji,“ vysvětlila předsedkyně správní rady pořádající Nadace AGEL Iveta Ostruszková, proč mezi Třincem a Českým Těšínem nejspíš vzniká nová běžecká tradice.

V minulém roce byl výtěžek z akce věnován reprezentantu České republiky v boccii Jiřímu Svojanovskému. I letos poputuje výtěžek ze startovného k nákupu dětského invalidního vozíku pro Slezskou diakonii, středisko LYDIE Český Těšín.

Nakonec se běhu zúčastnilo solidních 333 běžců.

Volební štáb Pirátů,  Sádrový ježek, Moravská Ostrava
Piráti v Ostravě: Potlesk pro dvouciferné

Štěpánka schvátila horečka

Původně se měl běhu zúčastnit i daviscupový vítěz a karvinský rodák Radek Štěpánek, stopku v účasti mu ale vystavila nemoc. „Bylo to nečekané, ale co naděláme. Radek se bohužel musel omluvit, měl horečku,“ vysvětlil jeden z organizátorů akce Karel Tejkal.

„Na Štěpánka jsem se těšil, byl jsem zvědavý, jestli ho potkám,“ připustil vítěz mezi muži, teprve osmnáctiletý běžecký talent Martin Ručka z Olbramic u Ostravy, který vyhrál i přesto, že naplno se běhání věnuje teprve od léta!

Běžecký závod Těšínská osmička.Zdroj: Pavel Sonnek

„Běhám už asi tři čtyři roky, ale dosud jsem sportovní aktivity dělil mezi florbal a běh. Jenže s florbalem jsem letos přestal, takže se věnuji jen běhu. Nějaké závody jsem běžel už loni, ale naplno teprve od prázdnin,“ objasnil mladý běžec.

Na dráze jej neuvidíte, Ručka běhá tratě v terénu, od pěti kilometrů po půlmaraton. „Ten jsem běžel jen jeden, ale také se mi v něm podařilo zvítězit,“ prozradil.

Na Těšínské osmičce se mu běželo skvěle. „Mám rad přírodní tratě. Když je to pořád jen asfalt, tak z toho člověka bolí nohy, tady to byl chvíli asfalt, chvíli polňačka, nějaká ta lesní cesta. Trať je opravdu pěkná, podél řeky, tohle mi vyhovovalo,“ přiblížil.

Na snímku lídr ostravské ODS Zdeněk Nytra.
V Ostravě je ODS třetí nejúspěšnější: Lepší, ale ne o dost

S výsledným časem těsně nad půlhodinu byl spokojen. „Těšínská osmička mi hezky vyplnila mezeru před dalšími závody, udržel jsem se v závodním tempu a jsem rád, že jsem přijel. Chtěl jsem to zaběhnout kolem dvaatřiceti minut a povedlo se mi to ještě o minutu rychleji, takže paráda,“ radoval se v cíli.

Osm a půl kilometu douhou trať zvládla mezi ženami nejlépe Hana Přádková z Ostravy. Na závodě startovala poprvé. Vzala tedy závod poctivě, nebo se šla jen tak proběhnout? „Ne ne, vzala jsem to poctivě, nikde jsem si trať nezkracovala,“ zavtipkovala vítězka. Pak spokojeně pokračovala. „Musím říct, že na mě to bylo rychlé, protože tak krátké tratě neběhám. Specializuji se na ultramaratony,“ vysvětlila nejrychlejší žena závodu.

Zástupci střediska Lydie na Těšínské osmičce Nadace Agel 2018.Zdroj: archiv

O to víc ji musel doběh do cíle potěšit. „To ano. Pořád jsem čekala, kdy mě někdo předběhne, ale nestalo se,“ usmála se. A jak si užila podmínky na trati? „Na mě bylo moc horko, pro mě je tak ideál minus deset stupňů, ale jinak byla trasa nádherná, třeba ty splavy kolem řeky. Stihla jsem se i pokochat, protože to tady neznám,“ přiznala Přádková.

Vizualizace. Takto bude vypadat miliardový areál Ostravské univerzity na Černé louce.
Univerzita dostala dotace. Nový miliardový areál na Černé louce bude do tří let

Když do Těšína vyrážela, dala si za cíl zvládnout běh do čtyřiceti minut. „Nějaká motivace musí být. Zvládla jsem to a jsem spokojená. Vyplnila jsem si tím sezonu delších závodů, obvykle běhám šedesát kilometrů a víc,“ zakončila sympatická závodnice Montury.

Gryczovi začíná příprava na další sezonu

Trať si zaběhl i juniorský mistr Evropy a velká naděje českého moderního pětiboje z Bystřice Marek Grycz. Závod nebral nijak prestižně, vždyť teprve dva dny před závodem se vrátil z dovolené. Doběhl druhý.

„Abych řekl pravdu, ještě na startovní čáře jsem nevěděl, jestli si to jen tak rekreačně klusnu a budu si povídat s lidmi, anebo do toho šlápnu, ale protože jsem z toho měl fakt dobrý pocit a i po kilometru jsem se cítil relativně dobře, tak jsem se držel se špičkou, něco jsem i vepředu odtáhl, a čekal jsem, co to udělá. Nechtěl jsem to nijak hrotit, přece jen jsem byl dva týdny úplně bez tréninku,“ vykládal Grycz, který byl při neúčasti Štěpánka další sportovní „atrakcí“ vedle třineckých hokejistů, kteří se na Těšínskou osmičku přišli také podívat.

Lysá hora. Ilustrační foto.
Osm rezervací a přírodních památek: Drahokamy v koruně královny Beskyd

Marek má nyní po sezoně, takže přípravu na tu novou si zpestřil nedělním během. „Bylo to pro dobrou věc, vybraly se peníze potřebným, takže smysl akce splnila a k tomu se mi běželo příjemně. Celá trať vedla z kopce a byla na zpevněném povrchu, takže pro mě takový hezký začátek přípravy,“ připustil.

Další závody Světového poháru jej čekají až v březnu, do té doby se bude připravovat. „Začíná mi to nejtěžší období sezony, týdny tvrdé dřiny, ale i přes zimu proběhnou nějaké přípravné závody v Maďarsku a Polsku, kam vyrazíme, abych si jen tak zazávodil, a pokud přijde nabídka proběhnout se na nějaké podobné akci jako je Těšínská osmička, rád se zúčastním,“ slíbil Marek Grycz, jen tak mimochodem vůbec první závodník v české historii, který získal čtyřikrát v řadě titul domácího juniorského mistra.

Finále baseballové extraligy v Ostravě. Arrows Ostrava - Draci Brno.
Baseballisté Ostravy jsou poprvé mistry. Nepopsatelné, říká kapitán
Komunální a senátní volby 2018. Štáb hnutí Ostravak. Na fotografii Leopold Sulovský.
Boj o senát? Do druhého kola v Ostravě míří Sulovský a Gondek, Paroubek vyhořel