„Vždycky je těžší to zopakovat, všichni s námi budou víc počítat. Vydobyli jsme si nějaké jméno, ale dlouho nám nebude pomáhat, pokud ho nepodpoříme výkonem,“ upozornil Jan Václavík, který byl v anketě svazu zvolen nejlepším českým trenérem. „Byl bych rád, kdybychom došli o kousek dál, než na co máme, což si myslím, že se stalo v minulé sezoně,“ řekl ostravský kouč.

Hráčský kádr se v létě obměnil. Skončili blokaři David a Kotas, odešel rakouský smečař Menner i americký univerzál Beal. „Tým se skládal jednodušeji než vloni, kdy bylo hodně hráčů nových,“ připomenul Václavík sedm příchodů.

Letos byly jen čtyři – po roční pauze se vrátil univerzál Šoltys, z juniorky přešel blokař Muroň a dvě posily klub získal z ci᠆ziny. Slovenský reprezentační smečař Ihnát působil v mistrovské Prievidzi a polský blokař Marcyniak se zkušenostmi z PlusLigy v Lubinu.

Ke změně došlo ale v letní přípravě. „Chtěli jsme ji udělat trošku jinou, skoro všechno jsme odehráli s polskými týmy z PlusLigy a I. ligy,“ pochvaloval si trenér kvalitní soupeře. „Moc jsme toho nevyhráli, většinou jsme dostávali do ‚řepy‘, ale kluci se k tomu postavili dobře. Dost na sobě makali, zápasy odjezdili tak, jak měli,“ dodal kouč.

„Poláci nám ukázali, že pokud nezahrajeme každý balon na sto procent, hned to ztrestají. Bylo fajn, že nám dali zpětnou vazbu, to bylo pro nás hodně užitečné,“ konstatoval Václavík.

„Přípravu jsme začali bez Janků, Sedláčka a Ihnáta. S tím jsme úplně nepočítali, ale jsem rád, že se všichni dostali na Evropu. Myslím, že z toho, co načerpali v reprezentaci, budeme těžit,“ uvedl trenér.

V kompletní sestavě se tým představil až minulý týden na domácím Ostrava Cupu, kde skončil druhý. Co bude jeho silnou zbraní? „Všechno nasvědčuje tomu, že se opřeme o dobrý servis a přihrávku,“ prozradil Václavík.

„Bylo by fajn, kdyby si kluci sedli tak, jako vloni. Byla radost se dívat, jak bojují, jsou spolu rádi a tlačí to k vítězství. Rádi bychom byli v šestce, a pokud to půjde tak, jako v minulé sezoně, rádi bychom si sáhli na medaili,“ naznačil ambice klubu manažer Tomáš Zedník.

První zápas extraligy hraje VK Ostrava v neděli v Příbrami, a kromě toho ji v sezoně čeká i evropský Pohár CEV.

VK OSTRAVA

Hráčský kádr - nahrávači: Blazej Podlesny, Jakub Štefko. Blokaři: Oliver Sedláček, Mariusz Marcyniak, Ondřej Muroň. Univerzálové: Jakub Dvořák, Radek Šoltys. Smečaři: David Janků, Jakub Ihnát, Matouš Vancl (i libero), Vojtěch Bauman. Libero: Damian Sobczak.
Trenér: Jan Václavík, manažer a vedoucí družstva: Tomáš Zedník.
Přišli: Marcyniak (Lubin/Pol.), Muroň (z juniorky VK), Šoltys, Ihnát (Prievidza/SR).
Odešli: Menner (Friedrichshafen/Něm.), Beal (Švýc.), David, Kotas (oba ukončili kariéru v extralize).

K TÉMATU

Ostrava Cup
Tečku za letní přípravou pro čtyři týmy volejbalistů ze tří zemí udělal mezinárodní Ostrava Cup.
VOLEJBAL: Turnaj: BK Ostrava – Beskydy, 26. září 2019 v Ostravě.
V regionálním derby domácí tým porazil 3:1 Black Volley Beskydy, nováčka české extraligy z Frýdku-Místku, a v turnaji skončil druhý. Vítězem se stal rakouský Waldviertel s českým nahrávačem Pavlem Bartošem a trenérem Zdeňkem Šmejkalem, třetí byl běloruský Minsk a čtvrté Beskydy. Foto: Deník/Lukáš Kaboň

Prohlédněte si celou fotogalerii z Ostrava Cupu: