To nejpodstatnější z hlavního programu odstartují v půl páté tyčkařky v čele s českým triem Jiřina Ptáčníková, Romana Maláčová a Amálie Švábíková.

Jen o čtvrthodinu později se začne zápolit i ve výšce mužů a pak už je potřeba zbystřit pozornost – do koulařského sektoru zamíří třetí muž světových tabulek Tomáš Staněk, který jako první Čech v historii překonal dvaadvacetimetrovou hranici.

Usain Bolt na tiskové konferenci v Ostravě.
Snad nebudu mít pivní břicho, usmál se Bolt

Největší taháky Tretry 2017 přijdou na řadu ale až po zahajovacím ceremoniálu:

19.05 – souboj oštěpařů. „Pro diváky jsme připravili, doufejme, dramatický souboj českých a německých oštěpařů. Mezi startujícími je zlatý olympionik z Ria Thomas Röhler a vítěz Diamantové ligy Jakub Vadlejch,“ řekl Alfonz Juck, manažer Zlaté tretry Ostrava.

19.40 – 3000 metrů překážek muži: „Jsme rádi, že můžeme znovu přivítat Keňana Consesluse Kipruta, který byl loni naprosto nedostižitelný. Vyhrál olympijské finále, navíc ovládl i Diamantovou ligu,“ představil Juck největší hvězdu atraktivního běhu s vodním příkopem.

19.55 – 300 metrů muži: „Zkusím do toho závod jít po hlavě a doufám, že pokud se mi nepodaří doběhnout do cíle, takže se o mě organizátoři postarají. A když doběhu do cíle, novináře prosím o trpělivost, nevím totiž, kdy budu schopný za nimi zajít do mixzóny. Mám totiž v plánu vydat se ze všech sil,“ vzkázal Wayde Van Niekerk, olympijský vítěz a světový rekordman na trati 400 metrů.

20.00 – trojskok: „Největšími konkurenty Američana Taylora by měli být Kubánec Andy Díaz a Francouz Yoann Rappinier. Ale to je asi jen na papíře, protože úřadující olympijský vítěz i mistr světa je v tak skvělé formě, že mu v Ostravě asi nikdo nebude konkurovat,“ předvídal Alfonz Juck.

20.05 – 1000 metrů muži: „Na tenhle závod se opravdu těším. Jedním důvodem, proč jsem se rozhodl tuto trať zkusit, je to, že je hodně blízko osmistovce, mé hlavní trati. Několikrát jsem běžel i šestistovku, ale je spíš test na rychlost,“ uvedl David Rudisha, olympijský vítěz z Ria v závodě na 800 metrů, který na stejné trati drží i světový rekord.

20.15 – 10 000 metrů muži: „Doufám, že se slušně rozloučím s dráhou. Bylo by samozřejmě krásné ještě zaběhnout nějaký rekordní čas, ale myslím si, že jsem od něj momentálně daleko,“ uvedl v Ostravě Mo Farah, legendární britský vytrvalec.

20.55 – 100 metrů muži: „Snad vyhraju a dostanu do sbírky svoji poslední Zlatou tretru. Těším se, až se tu naposledy ukážu lidem,“ řekl po příjezdu v rozhovoru Usain Bolt, jamajský sprinter a nejzářivější hvězda letošní Tretry.