Gebrselassie bude na Zlaté tretře startovat poprvé. Během své bohaté kariéry dnes čtyřiatřicetiletý běžec vybojoval dvě zlaté olympijské medaile a je čtyřnásobným mistrem světa. Na dráze překonal 18 světových rekordů, další tři přidal v silničních bězích. O

světový rekord v hodinovce se rovněž nebude pokoušet poprvé, v roce 2002 však skončil kvůli křečím po 39 minutách. Po pátém místě na OH v Aténách se Gebrselassie rozhodl, že se bude věnovat hlavně silničním běhům, jeho cílem je vybojovat třetí olympijské zlato příští rok v Pekingu v maratonu. „Byl jsem potěšen, že organizátoři se rozhodli zařadit i hodinovku.

Opět si totiž běh na dráze užívám, před třemi týdny jsem běžel rychleji, než bych si pomyslel,“ nechal se slyšet Gebrselassie. „Bylo by pro mě velkou ctí překonat rekord v zemi Emila Zátopka,“ dodal. Zátopek totiž svého času světový rekord v hodinovce rovněž držel.

Vedle světového rekordu v hodinovce může Gebrselassie atakovat také historické maximum na 20 kilometrů, které drží rovněž Barrios z rekordního běhu v La Flecche 30. března 1991, kde dosáhl výkonu 56:55,6.

Gebrselassieho běh bude už čtvrtým pokusem o světový rekord při mítinku. První možnost bude mít už den před závodem kladivářka Taťjana Lysenková z Ruska, během mítinku pak pořadatelé věří v rekordní výkonnost tyčkařky Jeleny Isinbajevové z Ruska a etiopské běžkyně Meseret Defarové v závodu na 5000 metrů.

Ve startovních listinách závodu je šest aktuálních světových rekordmanů, z nichž tři se budou pokoušet překonat vlastní maxima. „Naším přáním je, aby Gebrselassie uběhl třiapadesát kol,“ řekl manažer mítinku Alfons Juck.

Uběhl by tak 21 200 metrů a rekord by pokořil o takřka sto metrů. „Reálnost pokusu je velmi velká, je to závod i na jeho přání,“ prozradil. Na startu hodinovky by mělo být šest vytrvalců, z nich dva budou vodiči pro Gebrselassieho.

Za světový rekord připadne v Ostravě odměna 25 tisíc dolarů, ale pokud Etiopan překoná oba světové rekordy během hodinovky, dostane částku jen jednou. „Takový je zvyk,“ pravil Juck.

V hlavních šestnácti disciplinách ostravského mítinku se vedle české špičky objeví také olympijský vítěz z Atén v běhu na 800 m Jurij Borzakovskij, mistryně světa a světová rekordmanka na 400 m Julia Pečonkinová, sprinteři Francis Obikwelu či Jason Gardener, vytrvalec Saif Saíd Šahín, steeplař Paul Kipsiele Koech, výškař Stefan Holm, koulaři Reese Hoffa a Christian Cantwell, kladivář Ivan Tichon či překážkářka Michelle Perryová z USA.