Tichon už prostředí ostravského Městského stadionu dobře zná, při loňské premiéře hodu kladivem na Zlaté tretře skončil pátý. „Tentokrát se budu snažit vyhrát, zatím se mi to letos kromě Prahy všude podařilo,“ usmál se včera Ivan Tichon.

V Ostravě na něj čeká kvalitní konkurence. „Máme všechny borce, cojsmechtěli,“ oddechl si manažer Zlaté tretry Alfonz Juck. Tichonovi se budou snažit překazit vítězné plány například jeho krajan Vadim Děvjatovskij, Polák Szymon Ziolkowski neboSlovinecPrimožKozmus.

Třicetiletý Tichonmáosobní rekord 86,73 m a o pouhý centimetr zaostává za světovým maximem Ukrajince Sedycha. „Světový rekord? Asi ne, na to lze pomýšlet až ve druhé polovině sezony, třeba na mistrovství světa v Japonsku,“ usmál seIvanTichon.

Na vylepšení vlastního maxima 78,61 m dnes nepomýšlí ani Taťjana Lysenková. „Nevím, zda to mohu divákům slíbit. Hodně bude záležet na podmínkách. Soupeřky znám, sešla se tady silná konkurence,“ uznale pokyvovala hlavou při pohledu do startovní listiny na jména Kubánky Yipsi Morenové či Polky Kamily Skolimowské. „Určitě to bude zajímavý závod,“ uvedla Lysenková, které se líbí prostředí ostravského Městského stadionu.

Zatímco Lysenkové je v podstatě jedno, jaké počasí bude dnešní závod provázet, Tichon by byl raději, kdyby vydrželo teplo a slunečno. „Počasí je zatím dobré,“ prohodil včera Tichon při pohledu z okna. Předpověď pro dnešní závody, které na vedlejší ploše rozcvičovacího stadionu začnou v 17.30 hodin, však není právě ideální. Mělo by se ochladit a sluneční paprsky majívystřídat dešťové kapky.

Manažer Juck připomněl, že Zlatá tretra je jediným mítinkem v rámci Grand Prix, který do svého programu zařadil soutěž v hodu kladivem. „I proto bude úterní závod jedinečný, půjde o největší mezinárodní test kladivářů před mistrovstvím světa v Ósace. Věřím, že u mužů padne minimálně osmdesátimetrová hranice,“ uvedl Alfonz Juck.

Přestože kladivo není součástí mítinků Grand Prix, Tichon se necítí diskriminován. „Když někdo hodí světový rekord, určitě to přitáhne pozornost a do budoucna se to může zlepšit,“ poukázal na to, že Sedychovo světové maximum je totiž staré už více než dvacet let. Pořadatelé Zlaté tretry na rozdíl od ostatních mítinků nedělají rozdíl podle atraktivity disciplín ve výši odměn za překonání světového rekordu. Pokud se to dnes hlavním favoritům Tichonovi nebo Lysenkové podaří, polepší si o pětadvacet tisíc amerických dolarů.