Očekáváné představení světových výškařů si zase nechtěl nechat ujít slavný Kubánec Javier Sotomayor.

Všichni tři obdrželi od pořadatelů Zlaté tretry startovní číslo se jménem a hodnotou světového rekordu. Oštěpař Jan Železný se vloni s ostravskými fanoušky rozloučil a včera poprvé sledoval jeden ze svých nejoblíbenějších mítinků na světě pouze z hlediště. „Uvidíme, co to se mnou udělá,“ prohodil v poledne před slavnostním obědem. „Těším se na vynikající atletiku, ve startovní listině je znovu spousta skvělých jmen. A také na to, jak dopadnou mí svěřenci, přeji si, aby si vylepšili osobní rekordy,“ připomněl nadějného Petra Frydrycha.

Bývalý ukrajinský tyčkař Sergej Bubka byl pochopitelně zvědavý hlavně na ženskou tyčku v podání Jeleny Isinbajevové. „Tipuji, že skvělý bude také závod žen na pět tisíc metrů,“ předvídal. „Na Zlatou tretru mám velmi dobré vzpomínky. Proto je velice důležité, aby tento mítink vzhledem ke své tradici pokračoval nadále na současné úrovni. Je mi velkou ctí být ambasadorem Zlaté tretry,“ vyznal se ze svých pocitů Bubka.

Železný, Bubka i Sotomayor drží světové rekordy ve svých disciplínách a vypadá to, že je o ně hned tak někdo nepřipraví. „Netuším, kdy by mohl být můj rekord překonán. Každý den, když ráno vstanu, doufám, že se to jednou někomu povede,“ uvedl Sotomayor. Jeho 245 centimetrů z dnešní světové špičky nikdo neohrožuje. Podobné je to také v případě Jana Železného, výkon 98,48 metru v hodu oštěpem asi ještě dlouho odolá. „Jednou nový rekord určitě padne. Fyzické předpoklady pro to jsou,“ odhadl český světový rekordman. Obávat se zatím nemusí ani Bubka. „Sám jsem překvapen, že k mému rekordu se zatím nikdo nepřiblížil. Čekal jsem, že touto dobou už se bude skákat někde okolo šesti metrů třicet, ale zatím nikdo neatakuje ani šestimetrovou výšku. Ale jednou to určitě přijde,“ řekl Sergej Bubka, jehož platné světové maximum je 615 centimetrů.

Železný s Bubkou ve středu 27. června dostali i jeden zajímavý dárek. M. Vilkus a J. Teplicková, studenti druhého ročníku Střední umělecké školy na Poděbradově ulici v Ostravě, předali ambasadorům mítinku komiksy připomínající jejich aktivní kariéru. Nezapomněli ani na Sotomayora, který si odnesl svůj zarámovaný portrét.