Očekává se znovu tuhá bitva a drama až do posledních vteřin.

Basketbalové derby mezi Opavou a Ostravou je vždy ozdobou ligy a tahákem pro fanoušky obou táborů.

Jinak by tomu nemělo být ani zítra v opavské víceúčelové hale, kde startuje prestižní duel netradičně už ve 13.15 hodin.

Co se týká aktuální formy, jsou díky lepšímu postavení v tabulce papírovým favoritem domácí, dlouhodobější statistiky však hovoří pro Novou huť. Opavští svého soka z Ostravy neporazili už osm zápasů. Na výhru čekají déle než tři roky.

„Bylo by skvělé Ostravu konečně porazit. V Mattonce jsou letos téměř všechny zápasy vyrovnané. Jinde je akorát Nymburk," řekl trenér Opavy Petr Czudek.

„Každá série jednoho krásného dne začíná, ale taky někdy končí. My o ní víme, ale neprožíváme to. Soustředíme se na sebe. Je nám ale jasné, že Opava má tímto o motivaci navíc. Pokud prohrajeme, svět se nezboří. A život půjde dál i v případě, že uspějeme. Nám jde hlavně o dobrý výkon, o vítězství. Prodloužení nějaké šňůry výher je pro nás druhořadé," zdůraznil ostravský kouč Dušan Medvecký.

Opava bude doma pořádně kousat. Hráči jsou v dobrém rozpoložení, byť za sebou mají dvě daleké cesty. Před týdnem jeli přes celou republiku do Ústí nad Labem, kde smolně prohráli, ve středu vyrazili na Folimanku do Prahy. A USK se už zdolat podařilo.

„Nedělní porážka ze severu Čech nás stále trochu mrzí. Každopádně únava se vždycky lépe odbourává po vítězství, i když jsme v poslední době šli z jednoho zápasu do druhého a na nějaké oslavy absolutně nebyl čas," uzavřel Petr Czudek.

Také Ostrava půjde do zápasu s výhrou nad Jindřichovým Hradcem v zádech.

„Ta výhra byla důležitá pro naše sebevědomí. Do Opavy ale nejedeme v roli favorita. Hrají dobře, udělali už pár dobrých výsledků. Vše se točí kolem Šiřiny a Sokolovského. Oproti nám mají výhodu v tom, že jsou delší dobu spolu, vědí o sobě, navíc jsou určitě silnější než v minulé sezoně. Čeká nás opravdu velmi těžký zápas," uvedl Medvecký.

Ten by byl rád, kdyby se neopakovala přestřelka z úvodního vzájemného měření sil z Tatranu, která skončila výhrou Ostravy 93:92.

„Budeme chtít především bránit. Opava je totiž útočně laděné mužstvo, a pokud s nimi půjdeme do přestřelky, může z toho být pěkná divočina," dodal Dušan Medvecký.

PETR DUŠEK
JAKUB NOHAVICA