Řeč je o turnaji v miniházené, ve kterém se utkali čeští olympionici s garanty Sazka Olympijského víceboje. Ti všichni se sešli v areálu Břve v Hostivicích na společném kempu. Český olympijský výbor sezval učitele už poosmé, během dvoudenního semináře si například vyzkoušeli modelovou hodinu s disciplínami víceboje nebo si vyslechli, jak děti ke sportu motivovat.

Teorie střídala praxi. Tělocvikáře zaujala třeba přednáška a ukázka Radima Jebavého z fakulty tělesné výchovy a sportu. „Připravil si pro ně téma rozvoj silových schopností u dětí na základní škole. Šlo o posilování s vlastním tělem,“ líčí Petr Marinčič, manažer Sazka Olympijského víceboje. „Zájem byl i o semináře předních českých fyzioterapeutů. Učitelé studovali, jak si všímat špatného postavení těla, nevhodné obuvi, či jak dětem pomoci správně zrelaxovat.“ Na sedmdesát učitelů z celého Česka se také dozvědělo víc o práci Českého olympijského výboru směrem k dětem.

„Že to není jen Sazka Olympijský víceboj, ale že každý rok pro mládež připravujeme i Olympiádu dětí a mládeže, Evropský olympijský festival mládeže a podobně,“ vysvětluje Daniela Marková, manažerka komunikace ODM a Česko sportuje. „Vyzvali jsme učitele, že potřebujeme právě je, protože díky víceboji můžeme objevovat nové sportovní talenty.“

To se potvrdilo na letošní brněnské Olympiádě dětí a mládeže. Patnáctiletý Tomáš Kratochvíl, který v Brně skočil nový rekord ve skoku do dálky, začal s atletikou díky Odznaku všestrannosti Sazka Olympijského víceboje.

SazkaZdroj: DeníkZa učiteli přijel i David Huf, akreditovaný profesionální kouč pro osobní rozvoj a fitness trenér, který přichystal motivační přednášku a cvičení. Do Hostivic dorazila na část programu také Tereza Vyhnálková ze sponzorské společnosti Sazka. „Je hrozně fajn, že i generální partner projektu má zájem na tom, abychom vzdělávali učitele,“ myslí si Marková.

Své zastoupení měl mezi učiteli i Moravskoslezský kraj. Základní a mateřskou školu v Ostravě-Svinově zastupovala Michaela Kusiaková. „Bylo to super, co vám budu povídat. Mám pocit, že takový kemp by měl být aspoň každý měsíc, abychom jako učitelé načerpali energii pro děti,“ popisuje se Kusiaková, na kterou nejvíce zapůsobil olympijský vítěz v desetiboji Robert Změlík.

„Ukazoval nám, jak házet medicinbalem. Když jsem to pak převáděla do praxe ve školní hodině, zjistila jsem, že děcka hází dál než předtím. Sama jsem cítila, že jsem jim byla schopna předat daleko víc. Celkově mi kemp pomohl tím, že jsem byla v kontaktu s ostatními tělocvikáři, sdíleli jsme si, co a jak děláme, a to, že tam byli i olympionici, jen umocnilo atmosféru. Je to impuls do další práce,“ říká nadšeně.

Ema Jašková ze Základní a mateřské školy Leoše Janáčka v Hukvaldech se podobně jako Michaela Kusiaková zúčastnila kempu poprvé. I ona si ale odnesla skvělé zážitky a profesní obohacení. „Můžu na to pět jen chválu. Člověk se dozví hodně z teorie i praxe. Líbil se mi zejména program s Davidem Hufem nebo přednášky ohledně fyzioterapie. Opravdu působivé a určitě ráda pojedu i příště,“ pochvaluje si Jašková.