V silvestrovských derby se gólově prosazuje často, tentokrát to však neplatilo. Útočník staré gardy Vítkovic Marek Trval vyšel v neděli naprázdno, skórovali pouze jeho spoluhráči v útoku Martinové Prohaszka a Rozhon. „Asi jsou lepší," prohodil v rozhovoru pro Moravskoslezský deník.

Sám přiznává, jak cítí, že mu už není dvacet. „Hraje se těžce, už je vidět věk a tělo trochu neposlouchá. Ale ta penalta byla jasná," zasmál se osmačtyřicetiletý bývalý skvělý útočník nad momentem, kdy spadl v pokutovém území a dožadoval se (možná rozhodujícího) pokutového kopu.

Evidentně ale tyto zápasy na konci roku máte rád.

Je to fajn. Sejdeme se s kamarády, s nimiž jsem strávil kus života, a je příjemné vidět kluky aspoň jednou za rok. Myslím, že je dobře, že se člověk zvedne v období Vánoc z gauče a jde si trochu zaběhat, zahraje fotbálek. Navíc mě čeká ještě na Silvestra zápas v Praze, takže já se nyní určitě neválím.

Jaká byla vaše příprava na derby?

(smích) Občas se hýbu, zahraji si, chodím hrát třeba tenis, ale poslední dobou mám určité zdravotní problémy. Přesto to jakžtakž jde. Ale jak říkám jsem rád, že si mohu fotbal zahrát.

Zajímavé byly především vaše souboje s rovněž tvrdým a důrazným obráncem Reném Bolfem…

To jo, ale už jsme na sebe zvyklí. Hrajeme proti sobě každý rok, naposledy vlastně v květnu ve Vsetíně, když hrála stará garda Baníku se Spartou. Je to možná trochu tvrdší, ale vše korektní.

Možná i díky němu jste tentokrát neskóroval.

Holt dávají góly mladší. I když… Trefil se vlastně Martin (Rozhon) a Prochy (Prohászka). Asi jsou lepší (smích).

Myslíte, že klání ostravských rivalů už dohání zápasy, které mezi sebou už dlouhá léta svádí Sparta se Slavií?

Derby pražských „S" je u nás asi opravdu nejvíc, ale utkání mezi Baníkem a Vítkovicemi je dobrý zápas, hraji ho podesáté nebo pojedenácté a zvedá se to. Je tu dobrá atmosféra, chodí lidi, takže poslední léta jsou rovněž moc hezká.

Jste odchovanec Vítkovic. Sledujete jejich cestu třetí ligou?

Určitě. A je to strašně příjemné. Opravdu bych si přál, aby Vítkovice třeba do pěti let hrály ligu. Je samozřejmě otázka, jaké tady budou podmínky, jestli najdou generálního partnera, ale myslím si, že na tento stadion vítkovický stadion patří liga. To je bez debat. A nejlépe jako Vítkovice.

Žijete už dlouhá léta v Praze, hrál jste i za Spartu, přesto evidentně cítíte vztah k vítkovickému fotbalu.

Samozřejmě, jelikož jsem se tady dostal do velkého fotbalu. Ještě jako mladý kluk jsem přišel do mužstva Ivana Kopeckého v sezoně 1985/1986, což byla do budoucích let neskutečná zkušenost. Vždyť mně bylo tehdy jen osmnáct.

A hned jste měl titul.

Přesně tak.

Právě jediný mistrovský primát Vítkovic oslaví v létě třicet let. Řekl byste, že to už je taková doba?

Tak já to vidím hlavně na sobě (smích). Tenkrát mi bylo osmnáct, nyní mi je osmačtyřicet a… (rozmýšlí se). Čas nikdo nezastaví. Měli jsme tehdy dobrý mančaft, mysleli jsme si, že to není poprvé a naposled, ale dnes jsme všichni rádi, že to bylo alespoň jednou.

Vzpomínky nemohou být asi jiné než pozitivní.

Tehdy jsem byl benjamínek mančaftu. Bylo to zvláštní, protožejsem byl jediný dorostenec v týmu. Ivan Kopecký mě tam vzal. Bylo to pro mě něco neskutečného.

V čem?

Všechno jsem nosil, čistil, dělal. tak to tehdy chodilo. Byl jsem ale strašně rád mezi hráči, kteří tam byli.

Zasmějete se, když o tom třeba s Ivanem Kopeckým mluvíte a vzpomínáte?

To je jasné. Byly to opravdu strašně fajn zážitky, na které se nedá zapomenout.

Klidně se může stát, že za rok tady budeme rozebírat první ostravské derby po dlouhých letech. Co na to říkáte?

Už jsem na to odpovídal. Příčí se mi to, aby Baník spadl. I když situace je kritická, to všichni víme. Baník je ale v lize padesát let, těžko se té situaci věří. Něco se udělalo špatně, bohužel mančaft nešlape, jak by měl, asi ani nemá patřičnou kvalitu na ligu…

Nejste jediný, kdo si tohle myslí.

Zase na druhé straně možná je dobře. Baník se z toho poučí a začne se připravovat jinak, svědomitěji. Ale je to hodně o tom, jaký je management, jak klub funguje, zda jsou finance, či ne, a do toho já zase nevidím.

Mluví se o situaci Baníku v Praze?

To ne, tam se to neřeší. Ale rivalita mezi Ostravou a Prahou, potažmo jejich kluby, byla a je. Nikdo nechce, aby Baník spadl. Všichni by si přáli dál takové zápasy, aby se hrálo na vyprodaných Bazalech či Letné. Poslední zápas hrál Baník velmi dobře. On prostě do ligy patří, stejně jako Sparta či Slavia. Ty kluby tam historicky mají být.

Oslavy třiceti let od titulu budou 5. červnaFotbaloví fanoušci v regionu nebudou muset na další setkání legend Baníku a Vítkovic čekat opět rok do dalšího Silvestra. Obě staré gardy se totiž střetnou už v neděli 5. června, kdy vítkovický klub oslaví uplynutí jubilejních třiceti let od zisku mistrovského titulu. Na setkání přijede také tým Spartaku Trnava, který v roce 1986 podlehl Vítkovicím 0:4 a Ostravané tím titul získali.

„Pořádá to občanské sdružení, s nímž také jednáme, v jaké podobě by to mělo být. Byli bychom rádi, kdybychom byli součástí těchto oslav," říká sportovní ředitel MFK Vítkovice Marek Pohorelli. „Bylo by krásné, kdyby se podařilo to spojit s návratem Vítkovic do profesionálního fotbalu," dodal Pohorelli.