„Horská fotografie je specifická disciplína. Udělat retrospektivní výstavu od 30. let minulého století až po současnost, která v Česku ještě nikdy nebyla, nás napadlo před třemi roky," prozradil Jiří Kráčalík z firmy Outdoorfilms s tím, že výstava Mezi nebem a zemí se koná u příležitosti 50. výročí první oficiální československé horolezecké expedice do asijských velehor a je hlavním doprovodným programem Mezinárodního festivalu outdoorových filmů.

Snímky devatenácti horolezců a cestovatelů jsou od 4. září až do 25. října k vidění v Ostravském muzeu.

„Chtěli jsme ji udělat v Ostravě, která byla vždycky mekkou horolezců v republice, řada expedic odtud vyrážela a od I. ročníku zde startuje i festival," dodal Kráčalík.

I jeho snímky visí na zdech muzea spolu se záběry Jana Červinky, Leopolda Sulovského, Radka Jaroše, Libora Uhra, Diny Ščerbové, Pavla Béma, Františka Krasla, Jiřího Kolbaby, Karola Plicky, Jiřího Havla, Viléma Heckela, Rudolfa Jarnota, Josefa Kývala, Vítka Ludvíka, Ivo Petra, Ladislava Sitenského, Petra Piechowicze a Rudolfa Švaříčka.

„Práce na výstavě byla moc pěkná, fotografie jsou opravdu dechberoucí. K tomu, aby vznikly, musí být u lidí, kteří šplhají do hor, obrovská vůle, píle, odvaha a důvěra mezi sebou, jinak by tam ani nemohli," konstatovala Jiřina Kábrtová, ředitelka Ostravského muzea, které je spoluorganizátorem celé akce.

Snímky devatenácti horolezců a cestovatelů jsou od 4. září až do 25. října k vidění v Ostravském muzeu.

„Nejsem fotograf, ale hory mám pořád stejně rád, líbí se mi a hodně je fotím. Jsou to spíš hory mýma očima," tvrdí o svých snímcích horolezec Leopold Sulovský, první Čech, který vystoupil na Mount Everest.

Kromě celé řady nádherných fotografií je v muzeu vystaveno i oblečení, lana, cepíny a další věci, které horolezci při svých výpravách používají.