„Sportovní úroveň závodu byla hodně vysoká, téměř polovina účastníků prosincového finále v Pekingu se představila v Ostravě,“ konstatoval Stanislav Žídek, předseda organizačního výboru Czech Skate a šéftrenér pořádajícího BK LR Cosmetic Ostrava.

O celkové prvenství v Grand Prix juniorů bude v Číně bojovat osm juniorů a juniorek, šest sportovních dvojic a tanečních párů. V ostravské ČEZ Aréně si postup do Pekingu zajistili dva junioři, tři juniorky, pět sportovních dvojic a tři taneční páry. „Navíc prvními náhradníky pro finálovou soutěž tanečních párů jsou Tiffany Zahorski – Alexis Miart z Francie, kteří v Ostravě získali stříbro. „Číňan Han Yan, který u nás vyhrál, je podle celkového pořadí jedním ze dvou nejlepších juniorů ve finále, druhá Japonka Risa Shoji je ve finálovém žebříčku třetí,“ prozradil Žídek.

Vysoko hodnotil především soutěže sólistů. „Výborné byly všechny tří medailistky v soutěži děvčat. U vítězné Američanky Lam a druhé Japonky Shoji se mi navíc líbila i lehkost, s jakou bruslily, a pěkný skluz. Tím mě zaujal i Číňan Lam. Je vidět, že asijští krasobruslaři udělali kus práce,“ poznamenal předseda organizačního výboru GPJ v Ostravě.

Z českých reprezentantů se do první desítky probojovali pouze dva zástupci. „Taneční taneční pár Karolína Procházková a Michal Češka z USK Praha překvapil a porazil brněnskou dvojici Gabrielu Kubovou s Dmitri Kiselevem, který už má medaili z mistrovství světa juniorů. Jejich souboj na mistrovství republiky bude určitě zajímavý,“ těší se Žídek na český šampionát.

Velkou radost udělal ostravským pořadatelům Petr Coufal z domácího BK LR Cosmetic, sedmý v soutěži juniorů. „Porazil Japonce Kenta Nakamuru, který byl pátý po krátkém programu,“ ocenil Žídek a dodal, že mezi osmým Nakamurou a devátým Martinem Rappem z Německa byl rozdíl patnácti bodů. „To je velká mezera. Dobré znamení je, že se Petr dokázal přiblížit k těm nejlepším. Teď musí ještě bruslařsky dozrát a zobtížnit volnou jízdu, ale na tom už se svou trenérkou Ivanou Tokošovou pracují,“ prozradil šéftrenér BK LR Cosmetic.

Letošní Grand Prix juniorů patřilo stejně jako všechny minulé závody (1999, 2000, 2001, 2003, 2005, 2008) i MSJ v Ostravě (2003) k tradičně skvěle zorganizovaným. „Zástupci Mezinárodní bruslařské federace ISU i jednotlivé výpravy odjížděli spokojeni. Jsme vděční městu za to, že krasobruslení v Ostravě není na posledním místě, bez jeho podpory bychom takovou akci nemohli udělat,“ hodnotí Žídek podporu a zároveň už plánuje do budoucna. „Našim velkým snem je uspořádat jednou v Ostravě i mistrovství Evropy seniorů,“ prozradil šéftrenér BK LR Cosmetic.