Účast bude opět evropská kromě závodníků z osmi českých klubů přijedou plavci ze Slovenska, Polska, Slovinska a Maďarska.

„Tradice závodu je už tady přes padesát let, navázali jsme na dřívější Velkou cenu TJ Vítkovice, která měla nejméně třicet ročníků, a zatím se nám ho daří pořádat," uvedl Vítězslav Hartmann, šéftrenér KPS Ostrava.

Organizátoři nechtějí z Velké ceny dělat žádnou obrovskou akci, a řadu zájemců odmítají. „Závodit od osmi ráno do osmi večer jako na mítincích, kde mají 2500 startů, je únavné pro plavce i trenéry," vysvětlil Hartmann a dodal, že počet účastníků je zhruba stejný jako vloni.

1061 startů

V Ostravě se letos představí 158 mužů a 136 žen, během dvou dnů se uskuteční 1061 startů.

„Chceme udržet kvalitní úroveň Velké ceny, což je naše tradice, proto jsou rozplavby omezené. Myslím, že se nám to vyplácí a na Velkou cenu se hlásí ti nejlepší, navíc je to jeden z mála závodů, které se plavou na finále," upozornil na další specifiku mítinku jeho ředitel.

„Jsme kvalifikační závod pro letní mistrovství světa seniorů v Barceloně i juniorů v Dubaji, Světovou univerziádu v Kazani, evropský šampionát juniorů v Poznani a Evropský olympijský festival mládeže," vyjmenoval trenér Boris Neuwirt z KPS Ostrava vrcholné akce, na které mohou plavci v Ostravě splnit limity.

„Jména startujících jsou i letos výborná, takže věřím, že budou překonány nějaké rekordy Velké ceny, i když jejich úroveň je hodně vysoká," připomenul Hartmann úspěšné minulé ročníky.

Rozplavby začínají v porubské kryté padesátce oba dny v 9 hodin, finále dnes v 15.30 a zítra ve 14.30 hodin.

Baďuru překvapil výkon v Brně, Závadová formu zatím necítí. Čeká ji maturita

Nepřijede kompletní špička, ale v kategorii žen bude na Velké ceně Ostravy startovat nejlepší současné české kvarteto plavkyně roku 2012 Simona Baumrtová z Chomutova, druhá v anketě Petra Chocová z České Lípy, třetí Barbora Závadová z KPS Ostrava a čtvrtá Martina Moravčíková z Bohemians Praha.

„Všechny jsou účastnice olympijských her, mistrovství světa a Evropy, bude to silná konkurence," těší se na jejich výkony v porubském bazénu Boris Neuwirt, trenér pořádajícího KPS Ostrava.

„Favoritkami jsou určitě Baumrtová s Chocovou, a pokud Bára zaplave dobře čtyřsetmetrovou polohovku, tak by se s nimi mohla poprat o bodový zisk a hlavní cenu," povzbuzuje šéftrenér klubu Vítězslav Hartmann svoji svěřenkyni k obhajobě loňského a předloňského vítězství v domácí vodě.

Limity naštěstí plnit nemusí

Jenže Závadová, kterou příští týden na sportovním gymnáziu čeká písemná část státní maturity, roli favoritky odmítá.

„Nechci být negativní, ale necítím se stoprocentně ve své kůži," přiznala účastnice loňské olympiády v Londýně. „Moje plavání je takové nijaké. Nevím, jestli je to zapříčiněno nějakou nemocí nebo školou, na kterou je teď zaměřena moje psychika," vysvětlila Závadová s tím, že minulý měsíc brala antibiotika, což jí narušilo přípravu, vynechala i soustředění reprezentace.

Limity naštěstí plnit nemusí, svými výkony v minulé sezoně potvrdila zařazení do českého „áčka", které má jistou nominaci na světový šampionát v Barceloně.

O nejlepší bodovaný výkon se podle ní poperou Baumrtová, startující pouze na 200 m znak, s Chocovou, která má silnou prsařskou padesátku. „K tomu, abych se jim přiblížila, bych musela polohovou čtyřstovku zaplavat na úrovni rekordu Velké ceny. Nejsem teď o. k., ale uvidím, třeba se mi to o víkendu doma povede. Nečekám nic, což je lepší než čekat hodně," dodala bronzová medailistka z ME 2012.

Soustředění ve Španělsku

Její klubový kolega Martin Baďura Velkou cenu Ostravy zatím nikdy nevyhrál a letos cítí šanci, jeho forma graduje. „Svými výkony ve finále ligy jsem byl překvapený, hlavně na stovku znak. Letos jsem ji plaval jen jednou za 58,2, a teď v Brně jsem šel rovnou pod 57, šest desetin za limitem na mistrovství světa," usmíval se bronzový medailista ze štafety na ME 2012.

„Uvidím, o kolik se mu přiblížím v Ostravě," těší se Baďura na domácí mítink.

V pondělí odjíždí na reprezentační soustředění do Španělska a po něm ho čeká Velká cena Pardubic, na níž směřuje svou přípravu. „Pak budou navazovat závody v Monte Carlu a Bratislavě, kde bych chtěl zaplavat kvalitní časy a splnit limity na mistrovství světa a univerziádu," vysvětlil ostravský plavec. V domácím bazénu budou jeho největšími soupeři Martin Verner z Komety Brno, Slovinec Robert Žbogar, Maďar Zsombor Szána a plzeňský Jan Šefl, který obhajuje loňské vítězství.