Ve společenském sále Domu kultury města Ostravy už jsou nachystány šachovnice a milovníci čtyřiašedesáti polí už netrpělivě vyhlížejí šestnáctou hodinu, kdy vypukne první z devíti plánovaných kol.

„Podobně jako v předchozích letech, i tentokrát máme připraveny tři FIDE Open turnaje, které jsou určeny pro hráče s ELO nad 1900 bodů, pod 2000 tisíce bodů a pro veterány," říká pár hodin před startem šachového festivalu jeho ředitel Marek Jelínek.

„Ovšem Ostravský koník není jen zápolením ve třech klasických turnajích. Pro všechny, kteří mají rádi šachy jako takové, opět připravujeme bleskový turnaj a souboje v takzvaných Holanďanech, jež pondělní respektive páteční program v Domě kultury uzavřou," doplňuje Jelínek s tím, že vybrané partie z hlavního turnaje (FIDE Open A) budou stejně jako předchozích ročnících v předsálí živě komentovány.

„Roli moderátora znovu přijal mezinárodní mistr Lukáš Klíma, jenž je opravdu velkým propagátorem šachu," zdůrazňuje Marek Jelínek v narážce na Klímovo právě končící turné simultánek po celém Moravskoslezském kra­ji.