Závod vyhrála Katinka Hosszúová, jež dlouho atakovala světový rekord, který ale nakonec odolal a Maďarka vyhrála v čase 4:30,39 minuty.

Závadová byla na MS jedinou českou plavkyní ve finále. Na poloviční trati vytvořila dva české rekordy a obsadila dvanácté místo, v neděli v dopolední rozplavbě vylepšila čtyři roky staré vlastní národní maximum ze Šanghaje o 1,36 sekundy na výkon 4:35,60 minuty, čímž do bojů o medaile postoupila z druhého místa. Už po rozplavbě ale dvaadvacetiletá Závadová tušila, že o cenný kov bojovat nebude, neboť některé ze soupeřek šetřily síly. „Ráda bych ale vylepšila své umístění ze Šanghaje," plánovala. To se jí povedlo, byť ranní čas nezlepšila.

K medaili by musela vylepšit osobní rekord o více než tři sekundy. To ale nic nemění na tom, že ostravská rodačka podala v Rusku skvělé výkony a potvrdila pozici nejlepší české plavkyně u nás.

Jen pro pořádek: výsledek Závadové je pro české bazénové plavce nejlepším umístěním od roku 2003, kdy znakařka Ilona Hlaváčková vybojovala bronz na neolympijské padesátce a Květoslav Svoboda byl na kraulařské dvoustovce čtvrtý. Jde o třetí nejlepší plavecký výsledek v historii samostatné České republiky.

Závadová v rozhovoru pro Radiožurnál v Kazani přiznala, že už odpoledne hůř hledala motivaci. „Před finále jsem si říkala, že mohu být nejhůř osmá, což mě těšilo. Takže to bylo trochu těžší se připravit, neboť jsem se musela chystat stoprocentně hlavně na dopoledne," uvedla Závadová.

I proto zářila po závodu spokojeností. „Samozřejmě jsem věděla, že se ode mě hodně očekávalo, protože jsem šla dál druhým časem. Ale my jsme tam byly nasekané v desetinách sekundy, když jsme z rozplaveb postupovaly prakticky ve stejném čase. Věděla jsem, že medaile bude tak vysoko, jak si zatím nedokážu představit," zopakovala, že tak vysoko nemyslela.

Závadová si tak zvedla sebevědomí a má velkou motivaci před olympiádou v Rio de Janeiro. „Když jsem odlétala do Ruska, tak jsem říkala, že to bude stejné jako olympiáda. Ale teď vidím, že postup do finále na olympiádě bude o mnoho těžší. Ale je to rok práce a rok je dlouhá doba. Finále na olympiádě je můj sportovní sen a já si za tím půjdu," dodala Závadová.