Po intenzivních jednáních totiž účast na třiapadesátém ročníku největšího českého atletického mítinku přislíbil Egypťan Ihab Abdelrahman El Sayed.

„Pětadvacetiletý sedmý muž loňského finále mistrovství světa v Moskvě je letos prozatímním králem světového oštěpu. Na druhém mítinku Diamantové ligy v Šanghaji hodil 89,21 metru, čímž nejenže o téměř šest metrů vylepšil svůj osobní rekord, ale navíc utvořil nový africký rekord, který do té doby držel výkonem 88,75 metru Jihoafričan Marius Corbett," připomíná Alfonz Juck, manažer Zlaté tretry Ostrava.

Nejlepší Evropan

„Do startovní listiny letošního ostravského oštěpařského závodu jsme kromě egyptského závodníka připsali i Keshorna Walcotta z Trinidadu a Tobaga, překvapivého olympijského vítěze z Londýna, který po loňském dočasném ústupu z pódií znovu nabírá formu," říká Alfonz Juck s tím, že šanci předvést se ostravskému publiku dostane i vycházející slovenská hvězda Patrik Ženúch, jenž před pár dny v Košicích hodil 84,83 metru a osobní maximum si vylepšil o takřka pět metrů.

Navíc je třiadvacetiletý rodák z Ružomberoku momentálně v letošních tabulkách nejlepším Evropanem. Vítězslav Veselý v doposud jediném závodě hodil 83,80 metru. „I letos se nám podařilo dát dohromady pro oštěp skvělé obsazení a to mě samozřejmě těší. Ale všichni se těšíme i na souboj oštěpařek v čele s Barborou Špotákovou," přidává komentář i ředitel mítinku Jan Železný.

Čeští zástupci

Z českých oštěpařů se na Zlaté tretře představí ještě Jakub Vadlejch a Petr Frydrych, který prokazuje solidní formu.

Vítěz Zlaté tretry Ostrava z roku 2010 (tenkrát hodil 88,23 metru) v letošní sezoně hned dvakrát pokořil osmdesátimetrovou hranici a už má, podobně jako Vítězslav Veselý, splněný limit pro srpnové mistrovství Evropy v Curychu.

„V oštěpu tak už máme poslední dvě volná místa, která zaplníme podle aktuální formy dalších oštěpařů krátce před mítinkem," doplňuje Alfonz Juck, přičemž upozornil, že vstupenek na Tretru v předprodeji už moc nezbývá. „Poslední informace hovoří o necelých osmi stovkách volných míst, takže předprodej běží výborně," dodává manažer mítinku Zlatá tretra Ostrava.