To bude, panečku, podívaná! Jedinečnou příležitost vidět na jednom místě v akci všechny české tenisty, kteří se před třemi týdny zasloužili v Kazachstánu o postup do semifinále Davisova poháru, budou mít fanoušci v Ostravě.

„Kromě Radka Štěpánka u nás budou hrát opravdu všichni," potvrzuje Václav Roubíček, ředitel jubilejního 10. ročníku challengeru Prosperita Open. Ten se bude hrát ode dneška do neděle již tradičně na antukových dvorcích Sportovního centra v Komenského sadech.

„Letos se mají fanoušci opravdu na co těšit. Vzhledem k tomu, že jsme dokázali poprvé v historii turnaje zdvojnásobit dotaci z padesáti na sto tisíc dolarů, bude u nás hrát opravdu mnoho výborných hráčů. Turnaj bude ještě atraktivnější než v minulých letech," říká Roubíček.

Nejzářivější hvězdou bude jednoznačně turnajová jednička Lukáš Rosol. Obhájce triumfu z roku 2010 má životní formu, což potvrdil právě v kazašské Astaně. Skvěle zastoupil Tomáše Berdycha, dvěma body zajistil výhru 3:1, která znamenala postup do semifinále Davisova poháru proti Argentině.

Sedmadvacetiletý brněnský rodák nastartoval svou jízdu do světové padesátky loni v červnu, kdy ve 2. kole Wimbledonu senzačně vyřadil Španěla Rafaela Nadala. Od té doby poskočil o padesát míst. Momentálně je 48. hráč světa.


PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE NA OBRÁZEK

„Vzpomínám si, když tady Lukáš před třemi lety vyhrál. Tehdy se odpíchl a od té doby stoupal žebříčkem výš a výš. Když k nám v roce 2010 přijel, byl až někde na začátku třetí stovky. A podívejte, kde je dnes," vykládá Roubíček.

Ale nebude to jen o Rosolovi. „Přijede i Honza Hájek, který přispěl v Kazachstánu jednou výhrou k postupu," upozorňuje Roubíček. Hájek prostředí v Ostravě dobře zná. V roce 2009 turnaj ovládl ve dvouhře i čtyřhře. Loni se dostal až do finále.

„Zmínit musím i dalšího člena českého daviscupového výběru Iva Mináře, vítěze z roku 2006. A taky nesmím zapomenout na Jiřího Veselého. Tomu to teď jde. Na začátku měsíce vyhrál challenger v tureckém Mersinu," vypichuje Roubíček.

Ze zahraničních hráčů stojí jistě za zmínku Francouz Rufin, Slovinec Bedene, Kazach Kukuškin, ale taky zkušená belgická daviscupová dvojce třicátníků v čele s malým velkým mužem Olivierem Rochusem a jeho krajanem Stevem Darcisem.

„Rufin s Bedenem jsou šikovní mladíci, Kukuškin hraje pravidelně Davis Cup, Rochus je bývalá světová čtyřiadvacítka, no a Darcise si každý pamatuje z londýnské olympiády, kde v prvním kole porazil klouzajícího Tomáše Berdycha," připomíná Roubíček.

Pověstnou třešničkou na dortu by měla být účast charismatického Chilana Nicolase Massúa, národního hrdiny a bývalé světové devítky, který v roce 2004 na olympiádě v Athénách získal hned dvě zlaté medaile po triumfech ve čtyřhře i dvouhře.

„Momentálně je sice až v šesté stovce, ale i tak bude pro lidi, myslím, tahákem. Z vyprávění hráčů, kteří se s ním na okruhu setkali, vím, že je to bohém. Vidět ho na vlastní oči může být samo o sobě zážitek," uzavírá manažer turnaje Tomáš Ostarek.

Klání, na kterém se představí hned čtyři hráči z elitní světové stovky (Rosol 48., Bedene 82., Rufin 88., Hájek 95.), startuje dnes v 10 hodin kvalifikací.

Hlavní soutěž začne v pondělí. Finále dvouhry je na programu v neděli 5. května od 14 hodin.

Pořadatelé Prosperita Open 2013, která je v Česku po navýšení dotace na sto tisíc amerických dolarů druhá za Prostějovem (135 tisíc amerických dolarů), zvýší také kapacitu. A to postavením nové tribuny.

Vstupné je 40 korun na den a 150 korun na týden.