Victory Fighting Championship (VFC). To je název nové akce, která si tuto neděli od 18 hodin v Kulturním domě města Ostravy odbude svou premiéru. „Půjde o nultý ročník. Chceme to pojmout jako exhibici pro diváky. Potom během roku 2016 bychom ale rádi uspořádali už regulérní turnaj," vysvětluje Jiří Černý, trenér pořádajícího Fighting Clubu Ostrava, který má vše na starosti.

Ve světě stále populárnější MMA bude mít galavečer v Ostravě poprvé od dubna 2013, kdy se v hale Tatran pořádal turnaj organizace GCF. Ostrava se ale pro dlouhodobý nezájem ze strany GCF rozhodla jít vlastní cestou. „Moravskoslezský kraj měl vždy tradici v bojových sportech. Byli tady vždy výborní boxeři, karatisté, zápasníci. Podobný turnaj v Ostravě a okolí strašně dlouho nebyl. Především tedy GCF, což mi dosud není příliš jasné. Proto jsme se rozhodli vytvořit vlastní systém turnajů," přibližuje Černý, co za Victory Fighting Championship stojí.

A pokračuje. „Druhá motivace byla, že jsme koupili klec největší v Česku a na Slovensku, tudíž máme výrobní prostředek a můžeme to pořádat bez toho, že bychom si to museli pronajímat či půjčovat," doplňuje.

Inspiraci pořadatelé hledali až v dalekém Japonsku, kde mají galavečery na konci roku velkou tradici. „Tam se zápasí i 31. prosince. Navíc našim záměrem bylo se uvést na trhu ještě před koncem roku, abychom řekli, že jsme tady. Během roku 2016 pak chceme uspořádat první turnaje a začneme pracovat na projektu, kterému věříme, že bude dlouhodobý, společně s partnery vytvoříme silnou organizaci a ligu, která bude mít velkou váhu," doufá Černý.

Čáru přes rozpočet galavečeru dělá zdravotní stav zápasníků, kteří figurovali na původní startovní listině. Ta nakonec doznala velkých změn. „Bohužel v hlavním zápase měl být bývalý šampión GCF Matěj Kuzník, ale na tréninku si vážně zranil koleno. Zranil se také i Andrés Raška a mohl bych pokračovat. Bude to tak primárně postavené na místních borcích z Fighting Clubu Ostrava a spřátelených oddílů, které přijaly naše pozvání," dodává Černý.

V současnosti je ale vše nachystané. „Příprava trvala tři měsíce a byla to zátěž na všechny. Proto věříme, že už se nikdo nezraní, v neděli přijde plný sál a lidem se to bude líbit," uzavírá Černý.

Program galavečera VFC

Předzápasy (3x3 minuty)
Do 70 kg: Lukáš Rucký (Fight club AKI) vs. Marek Karas (Laugarcio combat club Trenčín), Dominik Tlupa (JMFS Ostrava) vs. Daniel Kopec (Fighting club Ostrava), Lukáš Dlouhý (My Gym FM) vs. Adam Krol (MMA Witkovo, Polsko).
Do 61 kg: Matěj Vondra (JMFS Ostrava) vs. Ladislav Koky (Pit gym Levoča).

Hlavní zápasy (3x5 minuty)
Do 77 kg: Michal Hajmar (Bellicius gym Šumperk) vs. Martin Gren (Fighting club Ostrava), Martin Hajtmar (Bellicius gym Šumperk) vs. Marek Trlica (Fighting club Ostrava), Daniyar Termirkhanov (Team Hil Regensburg) vs. Jan Široký (Fighting club Ostrava).
Do 70 kg: Josef Valach (My gym FM) vs. Anestis Korelidis (Fighting club Ostrava), Martin Jaroš (My gym FM/Octagon Team Tesin) vs. Martin Hrabovský (Fighting club Ostrava).
Do 84 kg: Sergei Ginder (Team Hil Regensburg) vs. Tanas Skevopulos (Fighting club Ostrava).