Psal se rok 1986 a tým okolo Zdeňka Svatonského, Jindřicha Kušníra, Bohuše Kelera, Lubomíra Vlka, mladíka Marka Trvala a dalších získal pod vedením trenérů Ivana Kopeckého a jeho asistenta Oldřicha Sedláčka premiérový titul v klubové historii, když o tři body předstihl pražskou Spartu.

Jak se později ukázalo, na podobný úspěch už Vítkovice nikdy nedosáhly. "Samozřejmě na to vzpomínám strašně rád a krásně. Tehdy jsme si mysleli, že to nebude poprvé, dnes jsme rádi, že jsme to dokázali alespoň jednou," říká po třech dekádách útočník Marek Trval, který tehdy jako osmnáctiletý benjamínek týmu zasáhl do dvou utkání skvělé sezony.

Oslavy s sebou ponesou zajímavý program, který se stále ještě dotváří. „Pořádá to občanské sdružení, s nímž také jednáme, v jaké podobě by to mělo být. Byli bychom rádi, kdybychom byli součástí těchto oslav," říká sportovní ředitel MFK Vítkovice Marek Pohorelli.

Už nyní je však jisté, že se v neděli 5. června fanoušci mohou těšit na turnaj, kde se představí staré gardy obou městských rivalů - Baníku a Vítkovic - a k tomu také Spartaku Trnava. Právě slovenského soupeře fotbalisté Vítkovic tehdy porazili 4:0 a díky tomu získali mistrovský titul.

„Bylo by krásné, kdyby se podařilo tyto oslavy spojit s návratem Vítkovic do profesionálního fotbalu," poukázal Pohorelli na fakt, že současné MFK bude na jaře bojovat o postup do Fotbalové národní ligy.

FC Vítkovice - tým mistrů republiky 1986:

Pavel Průša, Jaroslav Zápalka, Jiří Bártl, Jiří Běleš, Stanislav Dostál, Tadeáš Gajger, Lumír Havránek, Zbyněk Houška, Bohuš Keler, Luděk Kovačík, Ivo Králík, Jindřích Kušnír, Milan Lišaník (†2005), Zdeněk Lorenc, Zdeněk Malchárek, Roman Sedláček, Zdeněk Svatonský, Ján Šimo, Jaroslav Šišma, Oldřich Škarecký (†2015), Jiří Šourek, Marek Trval, Lubomír Vlk. Trenér: Ivan Kopecký. Asistent: Oldřich Sedláček.