V nájezdové stopě měl dobře našlápnuto k pokračování v rodinné tradici. V sedmnácti letech startoval na zimní olympiádě v Salt Lake City 2002, o čtyři roky později v Turíně. Zlom v jeho slibné kariéře přišel 20. ledna 2007 v polském Zakopaném. Hrozný pád po prudkém poryvu větru, který ho srazil ve vzduchu, několik dnů v umělém spánku, těžké poranění hlavy. Skokan na lyžích Jan Mazoch všechno zvládl a na můstek se znovu vrátil. Jenže už se na něm necítil jako doma, naposledy si prohlédl svět z výšky v srpnu 2008.

Dnes bývalý český reprezentant žije v Praze, pracuje v obecně prospěšné společnosti Maturus, pomáhá Nadaci Jedličkova ústavu, a hlavně v rodném Frenštátě pod Radhoštěm organizuje Memoriál Jiřího Rašky, svého slavného dědečka a zlatého olympijského vítěze z Grenoblu 1968. Dnes na Horečkách začíná jeho 3. ročník.

„Nějakou dobu mě trénoval, hlavně to však byl můj skvělý děda. Sice jsem s ním od tří let jezdil na můstek, ale do sportu mě nenutil, na první závody jsem se přihlásil sám," prozradil vnuk legendárního skokana. „Byl výrazná osoba v mém životě, po všech stránkách mi toho hodně dal. Poradil mi, jak brát sport a co udělat, abych byl nejlepší, ale naučil mě i spoustu jiných věcí třeba sekat trávu a starat se o zahradu i jak vzít do ruky šroubovák nebo kladívko," vzpomíná 29letý Jan Mazoch na svého dědečka.

Vaše rodina má nejspíš můstek v genech, skákali z něj snad všichni dědeček, vy, váš mladší bratr Jiří Mazoch, strýc Jiří Raška mladší a prý i vaše maminka…

Babička ne, ta pochází z Kralup nad Vltavou a tam kopce nejsou (smích). Mamka jde do všeho, co dělá, na sto procent a ve Frenštátě skákala z druhého největšího můstku, jenže tehdy ještě ženy nemohly závodit. Je pravda, že když byla nějaká rodinná oslava, půl večera jsme se všichni bavili o skocích.

Nemáte chuť zase si skočit?

S čistým srdcem musím říct, že mi skákání nechybí. Závody spolukomentuji pro různé televize, takže jsem se skoky stále ve spojení, i když z jiného pohledu. A také jsem členem týmu, který organizuje Memoriál Jiřího Rašky. Nevím z jakého důvodu, ale profesionální úroveň mě neláká, práce trenéra, funkcionáře nebo rozhodčího by mě nebavila. Líbila by se mi pozice konzultanta, ale u nás pro to nejsou podmínky, skoky bohužel nejsou marketingově atraktivní.

Půl roku poté, co Jiří Raška odešel do skokanského nebe, se 1. září 2012 na Horečkách konal I. ročník jeho memoriálu. Kdo byl u jeho zrodu?

Ten nápad měl Kuba Janda (vítěz Světového poháru a Turné čtyř můstků pozn. red.). Na konci sezony se o tom bavil s manažerem Honzou Baierem, který s tím přišel za mnou. Víme, co kdysi znamenalo ve Frenštátě Grand Prix a kolik na něj chodilo diváků. Byl jsem moc rád, že by závod nesl jméno mého dědy, bez váhání jsem šel do toho a za tři měsíce už se konal I. ročník.

Bylo těžké ho tak rychle zorganizovat?

Tím, že ho zaštiťuje jméno dědy, bylo hodně věcí jednodušších. První ročník byl mezinárodním mistrovstvím republiky, poslali jsme pozvánky do všech koutů světa a skokané ze zahraničí přijeli. Druhý ročník už byl pod Mezinárodní lyžařskou federací jako FIS Cup, letos se z něj stal Kontinentální pohár, což je skokanská II. liga, se závodníky ze třinácti zemí. Může se tak klidně stát, že některý z účastníků Memoriálu Jiřího Rašky za čas vyhraje Světový pohár. Vždyť jako vycházející skokanské hvězdy na Grand Prix ve Frenštátě kdysi startovali třeba Němec Jens Weissflog, Polák Adam Malysz, Ital Roberto Cecon a další.

Znamená to, že na Horečkách bude jednou i I. liga?

Výš se zatím dostat nemůžeme, protože letní Světové poháry se skáčou na můstcích s konstrukčním bodem 120 metrů a ve Frenštátě je 95. Vznikla ale nová disciplína smíšených družstev, které tvoří dva muži a dvě ženy z jedné země. Od kontroly z FIS, která tady byla, jsme se dozvěděli, že v roce 2020 bychom v této soutěži mohli mít Světový pohár společně s Poláky. To vidím jako reálnou šanci stejně jako Světový pohár žen. Uvidíme, co bude dál, ale teď máme před sebou třetí ročník Memoriálu Jiřího Rašky a budeme se snažit, aby vyšel.

Vloni ve Frenštátě startovala celá česká reprezentace. Proč letos chybí?

Se staronovým trenérem Schallertem mají kluci daný program, připravují se na letní Grand Prix a hlavně na zimu, takže bohužel nepřijedou. Z reprezentantů budou jen Kuba Janda a Čestmír Kožíšek. V závodě může startovat devět českých skokanů a přednost dostali mladí kluci z B-týmu, kteří potřebují posbírat zkušenosti a body do Kontinentálního poháru.

Máte ve startovním poli nějakého favorita?

Vítězství bych hodně přál Kubovi Jandovi. Je to jeho mateřský můstek, měl nápad na pořádání memoriálu a ještě ho nevyhrál, takže má na vítězství určitě zálusk. A vzhledem k tomu, že je frenštátský rodák, mělo by pro něj velkou váhu.

Do Frenštátu každý rok zvete i bývalé reprezentanty. Prozradíte, kdo bude hostem letos?

Chceme připomenout, co tyto legendy světového kalibru pro český skok dokázaly a poděkovat jim za to. Letos je to třicet let, co Pavel Ploc na olympiádě v Sarejevu vybojoval bronz, a dvacet let od vítězství Jardy Sakaly na mistrovství světa v letech v Planici, takže si obě výročí připomeneme.