„Do dalších zápasů je třeba zlepšit servis a vnímání hry i agresivitu na bloku,“ upozornil český kouč Jiří Novák po prvním duelu, v němž dal šanci i nováčkům v reprezentačním dresu.

Proti Slovensku Češi nezvládli jen úvodní set. „Utekl nám o dva body, což mohl zvrátit úspěšný blok. Naštěstí jsme se vrátili do hry, otočili to a vyhráli první zápas doma,“ oddechl si univerzál Marek Šotola. „Nesmyslně jsme zkazili pár servisů," doplnil svého spoluhráče zkušený nahrávač Jakub Janouch.

„Slováci hráli tři přípravné zápasy s Chorvatskem, vyzkoušeli si to. My jsme jen trénovali, první týden jsme ani nebyli kompletní. S výsledkem a třemi body tak můžeme být spokojeni. Stále však máme na čem pracovat," konstatoval ostravský rodák Jakub Janouch, který letos získal v české extralize mistrovský titul s pražskými Lvy a v minulosti oblékal také dres Zlína.

Bývalý průmyslový areál v Dolních Vítkovicích se v těchto dnech mění na pláž, na turnaji J&T Banka Ostrava Beach Pro 2023 se představí světová elita.
Dolní Vítkovice zasypaly tuny písku. Na pláž se i letos chystá světová elita

„Jsem spokojený s vítězstvím, ale méně spokojený s výkonem. Jsou určité věci, které jsou logické pro první zápas, nicméně cesta k výkonu, kterým se chceme prezentovat, bude ještě dlouhá,“ potvrdil trenér Jiří Novák před nadcházejícími souboji v základní skupině s Finskem ve Zlíně a Estonskem v Ostravě.

„Pro mě byl dnes především rozdíl ve zkušenostech na druhé straně sítě. Šotola odehrál dobrý zápas, byl nezastavitelný v útoku. Náš tým ukázal, že se musíme zlepšit, abychom mohli konkurovat na této úrovni,“ konstatoval Steven Vanmedegael, belgický kouč slovenského výběru.

Česká volejbalová reprezentace Zlatou evropskou ligu vloni vyhrála.
Ostřílení mazáci i nováčci. Češi zahájí sezonu ve Zlíně, pak zamíří do Ostravy

Zlatá evropská liga volejbalistů – zápas základní skupiny C ve Zlíně:

Česko – Slovensko 3:1 (-24, 20, 19, 17)

Rozhodčí: Collado (Fr.) a Činátl (ČR), čas: 117 min., diváci: 1550.

Česko: Janouch, Licek, Špulák, Šotola, Vašina, Polák, libero Moník - Bartůněk, Indra, Benda, Zajíček, Klajmon. Trenér: Jiří Novák.

Slovensko: Jalovecký, Lamanec, Ondrovič, Ihnát, Krajčovič, Frkaľ, libera Smolej a Vitko - Palgut, Skasko, Zeman. Trenér: Steven Vanmedegael.