„Chci to hodnotit jenom pozitivně. Kdybychom vyhráli i druhý zápas se Slovinci, posunulo by nás to do top čtyřky v Evropě, ale asi ještě kvalitu na to nemáme. Tohle je pro nás úspěch,“ přiznal smečař Jan Galabov. „Slovinci potvrdili na turnaji vzrůstající formu a ukázali, že ne nadarmo jsou vicemistři Evropy. Po prvním zápase se jinak nastavili v hlavách, hráli zápas od zápasu líp a dostali se na level, kdy se takový tým dá porazit, ale nedá se porážet,“ vysvětlil Galabov.

Postupem ze skupiny Češi splnili svůj cíl, pak senzačně porazili Francii (3:0). „Nevíme, kdy se zase přiblížíme takovému možnému úspěchu, je to promrhaná šance,“ mrzel blokaře Adama Zajíčka konec před branami semifinále šampionátu. „Na konci zápasu musím říct, že to bylo daleko, Slovinci hráli famózně, tlačili nás celé tři sety a my jsme se s tím statečně rvali, ale bohužel to nestačilo,“ přiznal libero Milan Moník. Osmé místo považuje za úspěch.

„Předváděli jsme super volejbal. Po tom, co jsme odjeli přípravu, tohle asi nikdo nečekal. Až na Bělorusko (0:3) jsme podávali stabilní výkony, po postupu ze skupiny jsme hráli uvolněněji. Jsem moc rád, že naše hra byla týmová,“ dodal třiatřicetiletý Moník, nejstarší hráč v českém kádru.

„I když to dnes nevyšlo, předváděli jsme z většiny během turnaje dobrý volejbal, samozřejmě s nějakými nepřesnostmi, ale to k tomu patří. Myslím si, že jsme šli postupně nahoru,“ potvrdil jeho slova univerzál Jan Hadrava, nejlepší český volejbalista uplynulé sezony.

„Nezbývá nám nic jiného, než smířit se s prohrou, která samozřejmě bolí a bude bolet. Ale je to cenná zkušenost, hlavně pro mladší kluky, a určitě pozitivum do budoucna, že můžeme hrát s každým. Pro nás to byl vrchol reprezentační kariéry, šance hrát šampionát doma se už třeba nenaskytne,“ dodal Hadrava.

S tím souhlasí i kapitán, nahrávač Jakub Janouch. „Týmy, které jsou v žebříčku výš než my, skončily v dřívějším kole. Porazili jsme jako před čtyřmi lety Francouze a v úžasném zápase. Ale hlavně mě těší výkony,“ svěřil se Jakub Janouch.

Do semifinále mistrovství Evropy se Češi probojovali naposledy před dvaceti lety v Ostravě, ale pak v souboji o bronz podlehli Rusku 2:3.