„Rozhodl jsem se, že půjdu trošku s kůží na trh, je to pro mě nová výzva. Jsem zvědavý sám na sebe, jak obstojím a zvládnu to v novém prostředí,“ prozradil důvod změny Jan Václavík, který byl v Česku zvolen v roce 2019 nejlepším trenérem volejbalového družstva mužů.

Na nové angažmá se těší. „Nikdy jsem tam nebyl, ale dřív tam hrál můj kamarád Martin Klapal a Dominik Fořt, teď tam žádný Čech není. Začínat budu od nuly, ale s manažerem klubu si hodně telefonujeme, takže mám představu, jak to tam funguje,“ řekl Václavík s tím, že se už podílí na skladbě hráčského kádru. „Vybíráme čtyři posily, které doplní tým. S velkou pravděpodobností to ale žádný český hráč nebude,“ dodalo bývalé české reprezentační libero.

Přípravu s Näfels, kde si od nového trenéra slibují návrat mezi nejlepší čtyřku švýcarské ligy, zahájí v srpnu. „To je podobné jako v Ostravě,“ konstatoval. Současné svěřence bude připravovat na příští sezonu do konce května, kdy mu vyprší smlouva.

Ač se narodil v Brně, na Ostravu nikdy nezapomene. „Strávil jsem tady třináct let, což je víc než třetina mého života, takže Ostrava byla mým domovem. Přirostla mi k srdci, mám tady spoustu přátel, je a vždycky bude součástí mého života,“ svěřil se Václavík.

„Honza u nás hrál devět let, další čtyři roky byl trenér. Trošku nás mrzí, že odchází, protože jsme s ním celou dobu byli moc spokojeni volejbalově i lidsky, navíc se jako trenér stále zlepšuje. Chápeme ale, že jít do světa je výzva v jeho další práci, a přejeme mu, aby se dařila,“ uvedl manažer VK Ostrava Tomáš Zedník.

Kdo usedne místo Václavíka na lavičku aktuálně šestého celku české extraligy? „Oslovili jsme trenéry Zdeňka Šmejkala a Jiřího Šillera, ale oba mají ještě smlouvy v Rakousku. Celkem jsme měli dvaadvacet tipů z Česka i zemí Evropské unie, nakonec jsme výběr zúžili na čtyři cizince, se kterými teď jednáme,“ prozradil Zedník s tím, že rozhodnuto by mělo být do poloviny května.