Úkol je jasný – porazit tři soupeře a příští rok pojedou na mistrovství Evropy do Dánska a Polska. Z kvalifikační skupiny, kterou čeští volejbalisté minulý týden výborně rozehráli ve Vídni, má postup jistý jen tým z první příčky. A ta po úvodním turnaji patří právě svěřencům trenéra Stewarta Bernarda.

„Máme tři vítězství a bilanci setů 9:1, což je nejlepší výchozí pozice, ale čeká nás nový turnaj," připomíná kouč, že rozhodující bude druhé dějství v Ostravě. Češi se na palubovce porubské haly Sarezy od pátku do neděle postupně znovu utkají s Rakouskem, Makedonií a Chorvatskem.

„Možná nám hrozí nebezpečí tlaku domácího prostředí, ale vím, že reprezentace hrála v Ostravě vždy dobře," připomenul Bernard postup do Final Four Světové ligy 2003 a čtvrté místo na ME 2001, které z týmu pamatuje manažer Milan Fortuník.

Teď budou české barvy hájit nahrávači Ondřej Boula, Jakub Janouch, smečaři Ondřej Hudeček, Tomáš Hýský, Aleš Správka, Karel Linz, univerzálové Jan Štokr, David Konečný, blokaři Jiří Král, Aleš Holubec, Vladimír Sobotka a libero Martin Kryštof. „Kvalifikaci máme dobře rozjetou, byla by škoda tenhle cíl nesplnit. Věříme, že i nám fanoušci v Ostravě pomohou k postupu," touží po podpoře v hledišti kapitán Ondřej Hudeček.

„Udělali jsme krok dopředu, a pokud předvedeme stejné výkony jako ve Vídni, máme šanci uspět," pochválil kouč tým za první půlku kvalifikace. Ve druhé zatím visí otazník nad účastí Jana Štokra, který kvůli potížím se zády chyběl v zápase s Rakouskem.

„Podle posledních informací je jeho zdravotní stav dobrý a pro turnaj bude připravený. Výhodou družstva je, že má alternativní hráče, kteří mohou nastoupit na různých postech," připomenul Bernard, že Štokra úspěšně zastoupil smečař Karel Linz.

Za nejsilnějšího soupeře považuje Chorvatsko s univerzálem Omrćenem. „Je velmi nebezpečný na servisu i v útoku, což předvedl hlavně v prvním setu," vrátil se kouč k jediné prohrané sadě v kvalifikaci. „Cením si toho, že hráči na to dokázali zareagovat, jeho hru eliminovali a díky tomu jsme zvítězili," konstatoval Bernard s tím, že podcenit ostatní soupeře by se nemuselo vyplatit. „Důležitý je každý zápas, ztráta setu může být v takovém turnaji rozhodující," připomíná nizozemský trenér, který na českou lavičku usedl letos v dubnu.

KVALIFIKACE ME 2013 V OSTRAVĚ

Pátek 14. září
15.00: Makedonie – Chorvatsko
18.00: Česká republika – Rakousko

Sobota 15. září
15.00: Chorvatsko – Rakousko
18.00: Česká republika – Makedonie

Neděle 16. září
15.00: Rakousko – Makedonie
18.00: Česká republika – Chorvatsko

Pozn.: Vstupenka na jeden den stojí 50 korun.