„Je to skvělé, máme dvě medaile," radoval se z obou bronzů Lubomír Vašina, šéftrenér volejbalové mládeže VK Ostrava. Kadeti ho vybojovali na začátku března v Českých Budějovicích, junioři koncem dubna v Brandýse nad Labem. „Obě družstva odehrála finálové turnaje výborně, shodně tři z pěti zápasů vyhrála, a potvrdila, že v republice patříme ke špičce," byl spokojen Vašina.

Průběh závěrečných klání extraligy kadetů hodnotil jako jednoznačný. „S vítězným ČZU Praha a druhým Brnem, na které nám chybí ještě chloupek, jsme o třídu výš než ostatní týmy. Ve finálovém turnaji juniorů ale bylo vyrovnaných osm družstev," řekl šéftrenér s tím, že ke stříbru chyběl jen krůček.

„Bohužel ve skupině proti Velkému Meziříčí se nám zranil Matěj Šmídl a my v tie-breaku prohráli 13:15. Do dalších zápasů ale nastoupil i s výronem kotníku a stal se nejvíce bodujícím hráčem turnaje," pochválil Vašina univerzála, který v osmnácti letech už patří k oporám ostravských mužů. Další ceny získali v Brandýse Jakub Balon pro nejlepšího smečaře a Jan Velich pro nejlépe podávajícího hráče.

„Hrajeme kolektivně a jako kolektiv působíme, včetně celého realizačního týmu, který klukům fandil a vytvořil v hale skvělou atmosféru," prozradil Vašina. „Je fajn, že klub má dobrou koncepci a věnuje se tak mládeži. Poděkovat ale musím i trenérům Saidu Habboudjimu a Jardovi Tomášovi, kteří kluky vedli přede mnou a svou práci dělali dobře, když z nich vyrostli takoví volejbalisté."

V širším výběru české reprezentace kadetů jsou z VK Ostrava smečaři Tomáš Čermák, Lukáš Küttel, Jan Velich, nahrávač Daniel Karol a univerzál Matěj Šmídl, který je i v národním týmu juniorů. „Moc nám pomohlo, že jsme v sezoně mohli hrát zároveň ligu kadetů v Polsku, kde jsme vyhráli základní skupinu. Konfrontaci se špičkovým mládežnickým volejbalem v zahraničí, která je v republice unikátní, bychom rádi udrželi a jednáme o tom, aby se do polské soutěže zapojili i naši junioři," prozradil Vašina.

VÝSLEDKY FINÁLOVÝCH TURNAJŮ

Extraliga juniorů (Brandýs n. L.) – skupina: VK Ostrava – Velké Meziříčí 2:3 (23, 25, –18, –24, –13), – Liberec 3:0 (20, 20, 17) a – Příbram 3:0 (21, 28, 17), semifinále: – ČZU Praha 0:3 (-19, –19, –17), o 3. místo: – Zlín 3:0 (20, 27, 22), finále: ČZU – Vel. Meziříčí 3:0.

Extraliga kadetů (Č. Budějovice) – skupina: VK Ostrava – Velké Meziříčí 3:0 (18, 19, 15), – Brno 0:3 (-21, –15, –15) a – Č. Budějovice 3:0 (16, 12, 15), semifinále: – ČZU Praha 0:3 (-22, –18, –22), o 3. místo: – Nový Jičín 3:0 (19, 12, 17), finále: ČZU – Brno 3:0 (18, 19, 17).