close zoom_in

„To je momentálně ten zásadní problém, proč na ty nejlepší týmy na světě nestačíme," říká respektovaný trenér Vítkovic Radomír Mrázek.

Ten se právě vrátil se svými svěřenci z Poháru mistrů, který se hrál ve finském Tampere. Na rozdíl od roku 2010, kdy dovedl v lotyšské Valmeiře mužstvo až do finále, se pakoval už po základní skupině. Navíc musel skousnout dva debakly. Se švédským Falunem 3:10 a s domácím SC Classic 0:9. „Je to krutá realita. Na ty top výběry v současnosti prostě nemáme," přiznává Mrázek.

close zoom_in Důvod je prý jasný. Hromadné odchody opor. „Jen po loňské mistrovské sezoně zamířili do Švédska a Švýcarska čtyři reprezentanti. Přišli jsme tak vlastně o celou první a část druhé lajny. A protože všichni odešli zadarmo, neměli jsme, jak tým kvalitně doplnil. Ano, kluci, které teď v kádru mám, dřeli, a to měli někteří z nich zdravotní problémy, ale na ty nejlepší to bylo málo," podotýká Mrázek.

„Abychom se zase dostali na úroveň Poháru mistrů, potřebujeme mít v týmu kvalitní a zkušené hráče a dál s nimi tvrdě pracovat. Jenže momentálně platí rovnice: čím kvalitněji pracujeme, tím dříve o hráče přicházíme a nemáme z toho vůbec nic. A to je dost ubíjející, frustrující," kroutí hlavou kouč úřadujících českých mistrů, podle kterého jsou dvě varianty, jak s tím něco dělat.

„Obě se týkají našich hráčů. Buď na ně budeme apelovat, ať neodcházejí, déle u nás vydrží, a pokusíme se s nimi domluvit, nebo s nimi budeme podepisovat kontrakty a držet je v klubu na sílu. Bohužel ani jedna varianta není ideální. Při té první se na vás kluci vykašlou, při té druhé vlastně taky, protože začnou trucovat a svým způsobem vás vydírat. Mám z toho bolení hlavy," líčí Mrázek. „Vezměte si fotbal nebo hokej. Tam hráči taky při první nabídce odejdou, ale klub za ně dostane peníze a s těmi může dál pracovat. To nám chybí. Nechci psát katastrofický scénář, ale oddíly s tím sami nic neudělají. Je potřeba se k problému postavit v rámci celého florbalového hnutí a dohodnout se na podmínkách, abychom byli v tomhle ohledu chránění a nestávali se z nás otroci," pokračuje Mrázek.

„Měli bychom být schopni se domluvit na tom, jak budou fungovat odchody hráčů v rámci České republiky, ale hlavně co se týká zahraničí. Pokud se s tímhle nepohne, pak budeme dál brečet nad vysokými porážkami na špičkové klubové úrovni, jako je Pohár mistrů. Florbal v Česku tak dál zůstane jen hezkou podívanou na amatérské úrovni," dodává trenér Vítkovic Radomír Mrázek.