Házenkářky DHC Sokol Poruba mají za sebou rozporuplnou sezonu, která nezůstala bez odezvy.

Tým trenéra Petera Olšavského sice dosáhl historických úspěchů (vítězství v Českém poháru, postup do semifinále Challenge Cupu), ale také poprvé po pěti letech zůstal v českém play-off bez medaile. Po semifinálovém vyřazení se Slavií, tým nezvládl ani souboj o bronz s Olomoucí.

Kolísavá forma nezůstala bez odezvy, což v rozhovoru pro Deník potvrdil i manažer týmu Libor Adámek. „Poslední ročník jsme si v klubu během letní přestávky důkladně rozebrali a zanalyzovali. Rozhodně se z něj chceme poučit a přijali jsme proto i některá opatření, které se bezprostředně dotknou, resp. dotkly interligového týmu,“ řekl Adámek.

DHC Sokol Poruba se letos nepřihlásil do evropských pohárů. „Bylo to asi nejtěžší rozhodnutí, které jsem ze své pozice učinil. Nebylo to jednoduché, ale prostě jsem vzal odpovědnost na sebe. Z mého pohledu jsem musel reagovat na naše vystoupení v play-off, které skončilo velkým neúspěchem,“ pokračoval Adámek.

Připustil, že pro samotné hráčky to byl obrovský šok. „Od roku 2012 jsme se pravidelně do evropských pohárů přihlašovali, protože jsem vždy tvrdil, že bez mezinárodních zkušeností se česká házená nemůže posunout dále. Proto jsem taky nyní usiloval o to, aby se tým během letní přípravy střetl se špičkovými evropskými celky. Čeká nás start na silně obsazeném turnaji v Hodoníně, kromě toho nás čeká i zápasový kemp v Německu, kde se dvakrát střetneme s bundesligovým Göppingenem,“ připomněl Adámek a jedním dechem dodal: „Za svým rozhodnutím nestartovat v evropských pohárech si ale ze sportovního hlediska stojím. Holky si to prostě za výkony v play-off nezasloužily.“

K výrazným změnám došlo i v hráčském kádru, který opustily tři hráčky základní sestavy. Šárka Marčíková zamířila do Polska, Leona Šviráková bude v nové sezoně hrát druhou bundesligu a vedení klubu ukončilo spolupráci i se slovenskou hráčkou Dianou Tomašechovou.

„První dvě holky využily ústní dohody nebo klauzule, kterou s hráčkami máme, že v případě zajímavé zahraniční nabídky nebudeme nikomu bránit v odchodu. U Diany Tomašechové to bylo trošku jiné, protože jsme z její strany necítili, že by za Porubu chtěla hrát. Její přístup mě osobně hodně zklamal, ale více bych to nechtěl rozebírat. Její angažmá je pro nás uzavřenou kapitolou.“

Tým zatím hlásí příchod tří nových hráček Sofie Demajové (Prešov), Jany Špakové (Michalovce), Kristýny Klossové (Bohunice). Posilu získal i realizační tým, který rozšířil o asistenta Aleše Chrastinu. „Aleš u nás v minulosti působil, takže prostředí dobře zná,“ dodal Adámek.

Porubu čeká turnaj v HodoníněPět kvalitních zápasů se zahraničními celky čeká v příštích dnech na házenkářky DHC Sokol Poruba, které opět statují na prestižním turnaji v Hodoníně.

Program Poruby na turnaji v Hodoníně
16. 8.: Poruba RK Lokomotiva Zagreb (16 hodin)
17. 8.: Poruba Vistal Gdynia (13 hodin)
18. 8.: LC Bruhl Handball Poruba (10 hodin)
19. 8.: Utkání o konečné umístění
20. 8.: Utkání o konečné umístění