Bojovali až do posledního pokusu, ale finále ligy družstev juniorů podle představ vzpěračů Sokola Moravská Ostrava neskončilo, od obhájení mistrovského titulu je v domácí Čapkově sokolovně dělilo dvaadvacet Sinclairových bodů. Skončili druzí za vítěznými Boskovicemi, bronzové medaile si v sobotu z Ostravy odvezl Holešov.

„Stříbro je úspěch, ale v koutku duše jsem zklamaný, vyjít nám to mohlo," přiznal Radim Kozel, trenér ostravských juniorů. Právo pořádat závěrečný závod sezony pro šest nejlepších týmů ze tří skupin má vždy celkový vítěz základní části. „Vloni bylo finále v Boskovicích, kde jsme jim titul ukradli, letos nám to jejich vzpěrači vrátili u nás doma," dodal kouč českých vicemistrů.

V Ostravě ale v sobotu startovalo jen pět juniorských družstev. „Havířov přijel pozdě a nestihl vážení, proto ho rozhodčí do soutěže nepustili," vysvětlil Kozel, který za největší konkurenty svých svěřenců v cestě za zlatem považoval Boskovice a Holešov.

„Věděl jsem, že závod bude mimořádně otevřený a hodně bude záležet na zdravotním stavu nejlepšího českého juniora Petra Marečka z Boskovic, který v posledním kole základní části kvůli zranění nestartoval. Do Ostravy přijel a udělal velmi pěkný výkon, což finále výrazně ovlivnilo," vyzdvihl mladého vzpěrače, který své družstvo táhl za zlatem.

Vyhrálo ho s náskokem 22 Sinclairových bodů. „Teoreticky to jsou asi čtyři platné pokusy. Boskovicím to dnes moc nepadalo, neplatných pokusů jsme měli víc," konstatoval ostravský trenér a dodal, že oporou byl tradičně Michal Janíček. „Osobní rekordy dělal Vlastík Moskál, ale závod nevyšel Martinu Dopirákovi a Jakubu Kubíkovi, každý z nich měl platné tři pokusy. Dohromady mohli mít šest a to jsou ty, které finále mohly zvrátit," řekl kouč.

„Navíc nemáme v týmu ‚těžkotonážníky', kteří soutěž uzavírají a s jejich výkony se dá nějakým způsobem počítat. Naši kluci jsou štíhlí atleti, takže vždycky můžeme mít jen nějaké předpoklady, protože po nás jdou ti, kteří pak závod ovlivní," vysvětlil Kozel.

Vzpěračům Sokola Moravská Ostrava se letos dařilo, ženy v lize družstev obsadily rovněž 2. a muži 3. místo. „Mohla to být krásná sada zlato stříbro bronz, ale na tak malý oddíl, jaký jsme, je to paráda. Tři medaile v jedné sezoně jsme dlouho neměli," byl spokojen trenér juniorů, který stabilně patří k oporám týmu mužů.

Liga družstev juniorů ve vzpírání finále v Ostravě:

1. TJ SOUZ Boskovice,

2. TJ Sokol Moravská Ostrava,

3. TJ Holešov,

4. TJ TŽ Třinec,

5. SKV Teplice.