„Předloni jsem skončil třetí, loni pátý a letos bych chtěl vystoupat úplně nejvýše,“ odhodlaně tvrdí talentovaný ostravský squashista Viktor Byrtus.

Výsledky v této sezoně ho pasují do role favorita. „S tím souhlasím. Mluvit o mně jako o favoritovi už je na místě. Na druhou stranu jdu do každého zápasu s pokorou a chci hlavně předvést svůj nejlepší squash. Pokud to zvládnu, úspěch se dostaví,“ říká Viktor Byrtus pár hodin před zahájením šampionátu.

Squashista Jakub Solnický z ostravského SC Fajne vyhrál v polské Poznani turnaj Challenger Tour okruhu PSA.
Z turnajové dvojky jedničkou. Solnický triumfoval v Polsku, teď chce dobýt Prahu

Odrazovým můstkem bylo vítězství na dubnovém turnaji v kanadském Edmontonu. Na okruhu PSA se mu to podařilo na čtvrtý pokus. „Byl to dobrý impulz ve světovém žebříčku. Tím, že jsem vyhrál, posunul jsem se nahoru. Začal jsem se dostávat na lepší turnaje, na nichž se hraje o více bodů,“ popisuje třiadvacetiletý rodák z Třince.

Squashista Viktor Byrtus z ostravského týmu Fajne poprvé v kariéře vyhrál mezinárodní turnaj PSA. Po finále v Kanadě padl radostí k zemi. Fotogalerie je z mistrovství ČR 2021 v Ostravě, kde je se svým klubovým kolegou Jakubem Solnickým.
Triumf v Kanadě: ostravský squashista Byrtus má první titul. Štěstím padl k zemi

Momentálně figuruje na 82. příčce světa. „Bylo skvělé získat titul. Spadla ze mě tíha okamžiku a od té doby se cítím mentálně daleko odolnější. Snad se to projeví i na mistrovství republiky,“ přeje si.

Český šampionát řadí mezi tři vrcholy sezony. Půjde do něj jako dvojka. V mezinárodním žebříčku ztrácí sedm pozic na Martina Švece, za sebou už nechal 94. Daniela Mekbiba i 105. Jakuba Solnického. „Z naší špičky jsem stále nejmladší. Díky tomu nemusím být nervózní. Nicméně nějaká očekávání už tu jsou. Ženou mě za splněním mých cílů,“ zdůrazňuje Byrtus, jenž míní, že výkonnostně už patří do finále.

Kdo do něj tedy z top 4 nepatří? „Záludná otázka,“ usmívá se. „Pokud všichni předvedeme svůj nejlepší squash, tak jsme vyrovnaní a můžeme se vzájemně porazit. Do finále podle mě projdu já a Kuba Solnický,“ zatipuje si Byrtus. To neznamená, že oba zkušené „třicátníky“ posílá „do starého železa“. „Hodnotím jen výsledky v sezoně. V nich máme s Kubou mírně navrch,“ vysvětluje.

O české tituly se bude bojovat ve skleněném kurtu pražského obchodního centra Galerie Harfa, s nímž mají více zkušeností Švec s Mekbibem. „Ve světě se ve skleněném kurtu koná už docela dost turnajů. Takže nepůjdeme do neznáma. Mám pocit, že se mi v něm daří. Ano, pro kluky to bude výhoda, ale jen drobná,“ míní Byrtus, který si atmosféru obchodního centra užívá. „Zbožňuji jí. Pro náš squash ale i celkově sport jde o nejlepší možnou propagaci. Lidé jdou nakupovat a mají příležitost vidět naprosto skvělou akci,“ těší se na šampionát.

Čeští squashisté Viktor Byrtus, Jakub Solnický, Daniel Mekbib a Martin Švec pod vedením trenéra Ondřeje Uherka vybojovali na mistrovství světa týmů na Novém Zálenadu historickou 9. příčku.
OBRAZEM: Naděje pro olympiádu. Tým českých squashistů je devátý na světě

Zlato z mistrovství republiky má v kolonce krátkodobých cílů, v dlouhodobých najdeme účast na olympiádě v Los Angeles 2028. „Poté co jsem se dozvěděl, že se squash stal olympijským sportem, tak jsem prožíval euforii. Beru to jako velkou zodpovědnost a uvědomuji si, že díky svému věku mám z našeho čtyřlístku největší šanci,“ neskrývá.

Ke splnění snu musí mít vytvořeny podmínky. Proto vítá, že se stal členem Olympu a bude mít přístup do sportovišť resortu ministerstva vnitra. „Dostal jsem se mezi profesionály, kteří mají olympiádu dlouhodobě jako svou prioritu. Mám možnost posunout se v kariéře. Ze všeho jsem teď nadšený,“ přiznává Byrtus.