Olympiáda dětí a mládeže je největší multisportovní akcí u nás, kterou za dvacet let existence prošly tisíce mladých lidí. „Někteří z nich, jako například Ester Ledecká nebo Josef Dostál, se dostali i na velkou olympiádu a pro některé zůstala Olympiáda dětí a mládeže největší sportovní akcí v životě. S tímto vědomím se se také snažíme každý ročník ODM připravit,“ říká místopředseda ČOV zodpovědný za Olympiádu dětí a mládeže Filip Šuman.

Utkání 40. kola hokejové extraligy: HC Vítkovice Ridera - HC Litvínov 2:3 po samostatných nájezdech, 22. ledna 2023, Ostrava. (zleva) Rostislav Marosz z Vítkovic a Giorgio Estephan z Litvínova.
OBRAZEM: Smutek v Ostravě, místo výhry zbyly Vítkovicím oči pro pláč a bod

Výpravu sportovců z Moravskoslezského kraje přivedl Jakub Janda, bývalý skokan na lyžích a vítěz Světového poháru z roku 2006. „Atmosféra byla skvělá, důležité je, že se zde sešly děti, které chtějí a mají chuť sportovat. Pořadatelé to zde mají skvěle nachystané, počasí nám přeje, jelikož začalo sněžit a věřím, že Moravskoslezský kraj vyhraje.“, řekl Janda při slavnostním zahájení. Dále doufá, že bude mít možnost během týdne navštívit některé ze sportovišť.

Slezané se na předchozí ODM umístili na 5. místě v celkovém pořadí, zaznamenali hned několik významných úspěchů. Obhajoba úspěchu je vždy tím nejtěžším úkolem, tentokrát to bude platit především pro hokejisty Moravskoslezského kraje, kteří obhajují prvenství v pravděpodobně nejpopulárnější zimní disciplíně.

Extraliga hokeje: Motor České Budějovice - Třinec 3:2.
OBRAZEM: Třineckým Ocelářům se venku nedaří, padli i na ledě jihočeského Motoru

Příštím pořadatelem zimní olympiády dětí a mládeže bude právě kraj z východního cípu republiky, jehož zástupci se přijeli do Královéhradeckého kraje inspirovat. „Olympiáda dětí a mládeže je skvělou akcí, která je pro naše sportovní naděje velmi důležitá. Mladí sportovci si zde ověří své schopnosti, poznají, jak podobné prestižní akce fungují, ale hlavně si z olympiády odvezou motivaci i inspiraci do další práce a tréninků,“ řekl krajský hejtman Ivo Vondrák.

„Všichni, kteří jsme se sportu někdy intenzivně věnovali, víme, že zdravý pohyb dělá dobře tělu i hlavě. Sportování může přispět k životní pohodě a ke zdraví, taky může naučit disciplíně a zodpovědnosti. To jsou možná hlavní motivy, proč je Moravskoslezský kraj mezi podporovateli olympiády.“

SRDJAN PLAVŠIČ exkluzivně pro Deník promluvil poprvé do médií o třaskavém odchodu ze Sparty do Slavie z léta 2021.
Opora Baníku Plavšič poprvé o odchodu ze Sparty: Na Instagram jsem nepsal sám

Ač ODM teprve začala, hejtman Vondrák už vyhlíží následující ročník na domácí půdě. „V roce 2025 Vás k nám do východního cípu republiky velmi rádi pozveme. Moravskoslezský kraj organizátorům nabídne vysoce kvalitní zázemí i podmínky, centrem hlavního dění se stane Frýdek-Místek, kde se bude konat i slavnostní zahájení. Už teď se na Vás těšíme!“

Autor: Jan Táborský